Programok

Művészgenerációk

2006.10.02. 10:58



A Györgyi-Giergl család három évszázada.

Kiállítás a Budapesti Történeti Múzeumban október 4-től 2007.  március 5-ig.



Leírás:

””

 

A Budapesti Történeti Múzeum által rendezett kiállítás egy pesti polgárcsalád történetén vezet végig. A kiállítás rendezése a családtagok aktív részvételével és anyagi támogatásával jött létre. A kiállítás, amely része az „Építészet Hónapja” rendezvény sorozatnak, 2006. október 4-én szerdán 17 órakor nyílik a Budai Várban, meghosszabítva 2007. március 5-ig tart nyitva.


 

Céhes múlt.
A család őse a Tirolból Pestre érkezett Martin Giergl, nevét 1728-ban jegyezték be a pesti német szabócéh könyvébe. A leszármazottak első nemzedékei ezt a mesterséget folytatták és nagy figyelmet fordítottak gyermekeik taníttatására. Giergl Alois ezüstműves lett, a céh jelzőmestere, Giergl Ignaz pedig üvegműves.  

”Giergl
 

Alois fia Györgyi Giergl Alajos néven festőművész lett. A Bécsi Képzőművészeti Akadémián folytatott tanulmányok után idehaza élet- és oltárképeivel, arisztokrata és polgár családok tagjairól festett portréival hívta fel magára a figyelmet.

”Deák
 

Ignaz fia, Henrik a híres bécsi Lobmeyrnél tanult, műhelyét a zománcfestésű üvegedények előállítása terén országos viszonylatban legkiválóbbnak tartották. Ő életútját és fél Európát bejáró iparoslegényi vándorlását is megörökítette, írásai kötetbe foglalva megjelentek.

”Üvegkorsó

A század második felében született nemzedék felsőfokú képzettséget szerzett. Henrik fia, Giergl Kálmán korának legkiválóbb építészei közé tartozott. Korb Flórissal közösen készült fontosabb munkái a Klotild Paloták az Erzsébet híd pesti hídfőjénél, a Zeneakadémia és a mai Luxus Áruház épülete a Vörösmaty téren. Részt vettek Hauszmann Alajos irányítása mellett a közelmúltban felújított New York palota tervezésében is.

”Klotild-palota”
 

Alajos fiai közül Györgyi Géza lett építész. Ő Ybl Miklós, majd Hauszmann Alajos munkatársaként végzett rangos tervezőmunkát a budai királyi palota, a Műegyetem K épülete és más középületek tervezésében.

Györgyi Géza testvére, Györgyi Kálmán mint az Országos Magyar Iparművészeti Társulat igazgatója és a Magyar Iparművészet című folyóirat szerkesztője a századelő nagy iparművészeti fellendülésének volt eredményes alakítója.

Györgyi Kálmán fia, Györgyi Dénes munkásságában a korszak stílusváltozásainak legjobb vonásait mutatja be, múzeumok, iskolák, több világkiállítás magyar pavilonja alkotójaként, az Iparművészeti Iskola, majd Főiskola tanáraként, majd igazgatójaként, vált a 20. század első fele művészeti életének meghatározó alakjává.

”Az
 

A kiállítás a felsorolt kiváló alkotókon kívül további Giergl leszármazottak és olyan a házasság révén családtagokká váltak munkásságába is bepillantást enged, mint Marschalkó János szobrász művész. Pilvax Károly, a „közvélemény asztalának” helyet adó kávéház tulajdonosa, felesége Giergl Mária Terézia volt.

”Marschalko

 

Kortárs művészet

A kiállításon szerepelnek három olyan kortárs művésznek a munkái, akik egyben a Györgyi-Giergl család tagjai. Hager Ritta Kossuth-díjas textil művész, Gelley Andrásnak, Giergl Henrik unokájának felesége. Gelley Kristóf ezüstműves, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatója.

Földes László Ybl-díjas építész, anyai ágon Györgyi-Giergl leszármazott. Fontosabb munkái: Erdei Iskola Visegrád, Turányi Gáborral 1994,  Családi ház + fényáteresztő beton, Szilaspatak 2004,  Toldy Gimnázium Tornaterme, Mórocz Tamással 2004.

””
 
A bemutatott család egyike a számos német eredetű, az évszázadok során lokálpatriótává és magyarrá vált polgárcsaládnak, amelyek alkotó tevékenységükkel és kultúraközvetítésükkel fontos szerepet töltöttek be az ország művészeti és építészeti arculatának megformálásában.