Programok

Napelem és Építészet

2016.08.25. 07:31

Az előadások napelemekről szólnak, kifejezetten építészek részére összeállítva. A jogi háttértől elkezdve, a méretezésen és rögzítő-szerkezeteken és lehetőségeken át a leginnovatívabb épülettel /épületbe-integrált, színes, átlátszó, hőszgetelő ún. BIPV rendszerekig mindenre kitér, ami egy gyakorló építészt érinthet. 

A főként gyakorlatias megközelítéssel, de elméleti megalapozottsággal összeállított program néhány példán keresztül a leggyakoribb tervezési hibákra is rávilágít. Továbbá ezen a gyorsan - szinte napról-napra - változó területen, naprakész információk segítségével a sok esetben idejét múlt, vagy téves tervezői hozzáállást is kalauzolni igyekszik.

Az előadó (Száger Péter építészmérnök) száz feletti napelemes rendszert vitt végig a tervezéstől, a hálózati engedélyeztetésen át a kivitelezésig. Az előadás anyagát a Magyar Szolár Szövetség elnöke (dr. Mokry Tamás Ph.D.) lektorálta, továbbá több -e téren évtizedes tapasztalattal rendelkező - villamosmérnök és építész szintén segédkezett az összeállításában.

 

Az évben ezen túl hátralevő 2 előadás időpontját, illetve a további részleteket itt tekintheti meg: http://napelemesepiteszet.blog.hu/


Az új előadások tartalmának fő pontjai:

1.) Napelem megítélése építész tervezői szemmel

A napelem is, mint többi épületszerkezet (pl. hőszigetelés, tégla, üvegfelületek, stb.) az épület rezsijének csökkentésére hivatott. Élettartama szintén évtizedekben mérhető. 2016-ban építész tervezőként feltétlen viszgálnunk kell a lehetőségét!.

2.) Napelem időszerűsége

3.) Napelem típusainak áttekintése (fajták és elterjedés)

4.) Az ún. hálózatra visszatáplálás

5.) Tartószerkezetek fajtái alépítmények szerint /beépítési lehetőségek (Lapostetős tartószerkezetek, Ferdetetős tartószerkezetek, Épületbe integrált (BIPV) napelemek és tartószerkezetek, Napelemes üvegek, Napelemes fóliák )

6.) Átlátszóság ára

7.) Tájolás és design ára – hőmérsékleti tényező

8.) Forgatás ára

9.) Méretezés (méretek, súlyok, leterhelések, felületi igények,Hány darab kell?,Mennyibe kerül?,Milyen szögben, tájolásban lehet gondolkodni, Árnyékok jelentősége, Többféle tetősík és az ún. munkapont kezelés, Smart technológia, stb.)

10.) Gyakori tervezési hibák (nem megfelelő tetősíkok,nem megfelelő tető rétegrend /héjalás,rosszul elhelyezett kémények, tetősíkablakok, tetőfelépítmények, telepítési/szerelési távolságok ismerete nélküli tervezés, DC leválasztás és inverter elhelyezés, stb.)

11.) Együttműködési lehetőségek és felületek építészek és napelemes szakemberek között

12.) Jogszabályi környezet