Technológia

Nem a plotter hibája!

2006.04.27. 09:11

Avagy a tintasugaras technológia gyöngyszemei.

Avagy a tintasugaras technológia gyöngyszemei.

 

Kizárólag fekete-fehér rajzokat nyomtatnak, és egyszerre csak azt tapasztalják, hogy a színes festéktartályok kiürültek

Bármilyen tintasugaras szélesformátumú (A3-nál nagyobb) plotter esetén előfordulhat. Téved, aki azt gondolja, hogy gép kicselezi a felhasználót, és ha elfogynak a fekete festékek, a színesből keveri a feketét. A megoldás pofon egyszerű: fejtisztítás. A plotterek időszakosan vákumos fejtisztítást végeznek, amely során a nyomtatófej fúvókáit – amelyek állandóan festékkel telítettek - kiürítik. Erre azért van szükség, mert ezek az apró csövecskék könnyen eldugulhatnak a környezeti, vagy a papírról származó szennyeződések következtében.

 

A ritkán használt, vagy hosszú ideig használaton kívüli plottereknél ez nem fordulhat elő, ott egy másik jelenség okoz bosszúságot, a festékbeszáradás.

Erre is egyszerű a magyarázat, a festékben lévő hordozóanyagok egyszerűen elpárolognak, és a visszamaradt szilárd halmazállapotú festékanyag eltömíti a fúvókát. Ezeknek a tisztítása bonyolult és költséges, cserélni is drága mulatság. Mi a megoldás? Még ha nincs is rá valójában szükség, egy héten egyszer kapcsolják be a plottert, nyomtassanak vele néhány cm-t, sok pénzt takaríthatnak így meg.

 

Hullámos nyomat, megvastagodott vonalak

Vékony, úgynevezett draft papíron gyakran tapasztalt jelenség, hogy a telített felületek bizonyos helyeken megfolynak, szétfolynak, ezáltal az információ megbízhatatlanná válik – a tervet talán el sem fogadják –, ráadásul a papír egyszerűen szétázik.

A kezeletlen felületű draft papírokon ez gyakori jelenség, mivel a papírrostok olyan szabadon helyezkednek el, hogy az az egy tintapötty könnyen utat talál magának közöttük, nem tarja meg a helyét, „nem oda szárad”, ahova kellene.

Mi a megoldás? Magától értetődő, ilyen felületre nem szabad nagy tintaigényű nyomatokat készíteni. Ezt a nyomtató beállításaival előre pontosan meg lehet határozni, illetve bevonatos (coated) papírok alkalmazásával könnyen elkerülhető. Ezeken olyan felület van, amely a tintapöttyöt a legjobb „formába hozza és tartja”.

 

Látványtervet fotópapírra

Itt az eddig említett jelenségek annyival egészülnek ki, hogy a nem megfelelő párosítás, beállítás komoly eltéréseket okozhat a tervrajz látványvilágában, ami az egészet tönkreteheti, hiszen ennek az egyetlen fontos jellemzője maga a látvány.

 

Nyomtatás közben a plotter egyszerre „belassul”

Ha a plotter megfelelő műszaki állapotban van, akkor ennek az egyetlen oka a memória kapacitásának elégtelensége. Ráküldtünk egy olyan nagyságú rajzot, amellyel csak a nyomtatási sebesség kárára tud megbirkózni. Az először érkező infókat gőzerővel feldolgozza, nyomtatásba kezd, majd a további bitek lelassítják, vagy esetleg időszakosan le is állítják, legrosszabb esetben megbénítják a nyomtatóművet.

Ilyen a nagyteljesítményű tintasugaraknál nem fordul elő, mert a feldolgozást egy vezérlő önállóan végzi.

 

+1 információ:


Minden poszternyomtató képes tervrajzot nyomtatni, de a tervrajznyomtatók egyike sem képes poszter minőségű felületet produkálni. Minden szélesformátumú berendezésnek, plotternek meghatározott rendeltetési módja van. Építészek, mérnökök számára tervrajzok kezelésére alkalmas megoldásokat gyártanak, figyelembe véve minden szükséges kritériumot – pontosság, sebesség, rajztípusok, színek stb. – amelyek a munkájukat támogatják.
 

www.oce.hu

 

Kapcsolódó oldalak:

Tervdokumentáció és az archiválás I. - tippek
Tervdokumentáció és az archiválás II. - tippek
A felesleges, ismétlődő nyomtatási beállítások elkerülhetők. Hogyan?