A Mapei Kft. október és november folyamán három általános iskolában mintegy kétszáz továbbtanulás előtt álló diák számára tartott előadást, melyben bemutatták az építő szakmák szépségeit és perspektíváit.
Az előadássorozat a Mapei Kft. által kidolgozott építő életpálya modell keretében került megrendezésre. Célja az építő szakmák népszerűsítése a fiatalok körében. A vállalat tapasztalatai és felmérései szerint ugyanis a fokozódó szakemberhiány egyik fő oka, hogy egyre kevesebb fiatal választja az építő szakmákat.
Katasztrofális következményekkel járhat, ha ez így folytatódik. Már most alig találni szakembert, a beruházások csúsznak, és egyre borúsabbak a kilátások. Az előadássorozat eddigi három állomásából volt olyan általános iskola, ahol egyetlen diák sem választotta a szakképző iskolát.
"A probléma összetett. Például arra az előadássorozat világított rá, hogy a fiatalok nem is ismerik az építő szakmákat, számos alapvetőnek tűnő szakma létezéséről egyáltalán nem is tudnak. Kőművesről, festőről már hallottak a gyerekek, és tudják mit csinálnak ezekben a szakmákban, de bármennyire hihetetlen, a többség tudása itt meg is áll. A probléma részletesebb megértése érdekében további felméréseket tervezünk, mert úgy tűnik, hogy hiábavaló az egyes mesterségek népszerűsítése, ha nem tudják mit is takar valójában." – mondta Markovich Béla a Mapei Kft. ügyvezetője.
Holott az építőipar biztosítani tudná mindazt, amire a fiatalok vágynak. A vállalat készített egy felmérést 2017. májusában, ahol százötven 12-13 éves fiatalt kérdezett meg, milyen jövőt képzelnek el maguknak. Szinte senkinek sem szerepelt az álmai közt az építőipar. Ugyanakkor a válaszadó fiatalok 44%-a aggódik a bizonytalan jövő miatt, leginkább attól fél, hogy nem keres elég pénzt, nem lesz munkája, vagy azt nem fogja szeretni.
Ez utóbbi már csak azért is elgondolkodtató, mert egyre több a pályaelhagyó diplomás, akik valamilyen kézműves szakmára cserélik az íróasztalt. Az ő elmondásuk szerint az alkotó munka élménye és a munka látványos eredménye és a szabadság a váltás indoka.
Kétségtelen tény, hogy nem mindenkit elégít ki a pusztán szellemi vagy adminisztratív munka. Azonban sok fiatal akarata ellenére – vagy családi, társadalmi nyomásra - választ "fehér galléros" hivatást. Igazi tehetségek kallódnak el, akik kiváló szakemberek lennének, de más területeken középszerűvé válnak.
Holott ma az építőipari szakmák versenyképes béreket, biztos megélhetést és gyors karrierlehetőséget kínálnak. A legnagyobb hiány éppen a jó képességű, vállalkozó szellemű szakemberekből van, akik egy mikrovállalkozást irányítva akár egy kész ház megépítésére is képesek. Márpedig ilyen szintre nagyon hamar el lehetne jutni egy fiatal szakembernek.
Markovich Béla szerint, ahhoz, hogy a helyzet megváltozzon, társadalmi összefogásra van szükség. Hiszen az, hogy mára a nem fehér galléros szakmák "cikivé" váltak, a társadalom felelőssége is. Ha nem ismerik el például az építő munkákat, ha a benne dolgozók nem kapnak megbecsülést, akkor a fiatalok nem fognak ilyen vagy hasonló pályát választani. A kreatív és alkotó fiatalokat ösztönözni kell, hogy megismerjék az építő szakmákat, hátha ott találják meg a hivatásukat. Ez a Mapei Kft. építő szakmákat népszerűsítő iskolai kampányának a célja, melynek idén még öt állomása tervezett.
Mapei