Technológia

„Nem projektekben, hanem partnerekben gondolkodunk” – Reynaers Aluminium

2022.10.19. 14:12

Nehéz időkben, a járvány árnyékában kezdett magyarországi terjeszkedésbe Európa egyik vezető függönyfal-rendszer és alumínium nyílászáró gyártója. A Reynaers Aluminium építésztanácsadójával, Csuka Milánnal beszélgettünk a termékeikről, piaci lehetőségeikről és arról, mit tudnak nyújtani a tervezőknek.

Móré Levente: Mivel foglalkozik a vállalat?

Csuka Milán:
Elsősorban homlokzati nyílászáró- és függönyfal-rendszereket, valamint ezekhez kiegészítő rendszereket (például árnyékolókat) gyártunk és forgalmazunk. Természetesen épületautomatikához kapcsolódó eszközöket is árusítunk, hiszen ezek ma már elengedhetetlenek, a fő fókuszt ugyanakkor az alumínium nyílászárókon és profilokon tartjuk, bár egyre nagyobb hangsúly helyeződik az elemes homlokzatokra is.

A Reynaers Aluminium belga központú cég, 1965-ben jött létre. Az alapító a ’60-as években alumínium ablakokat gyártott, de elégedetlen volt az elérhető termékekkel és kifejlesztett egy saját nyílászáró-rendszert. Mára a cég több mint 40 országban van jelen leányvállalattal, további 40 országnak pedig forgalmazókon keresztül szállít. 2018 óta már Magyarországon is helyi irodával támogatjuk a projekteket, így itthon is egyre ismertebbé válik a Reynaers neve. Európában az élen járunk fejlesztésekben és a piaci részesedésben egyaránt, itthon is erre törekszünk.



ML: Hogyan reagálnak a változó piaci igényekre?

CsM:
Egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a gyártók arra, hogy minél nagyobb arányban kerüljön újrahasznosított alumínium és műanyag a termékeikbe. Az alumíniumgyártásnál az alumínium előállítása a leginkább energiaigényes (és ebből következően sokszor) környezetterhelő tevékenység, amelyen két úton lehet javítani: egyrészt persze az a legfontosabb, hogy az alumíniumot ne kelljen bauxitból előállítani, hanem helyettesítsük azt újrahasznosítható alumíniummal. Ennek persze korlátozott a mennyisége, és nem is lehet mindent ebből gyártani, nagyjából az alapanyag 45%-a váltható ki ezen az úton. A bauxitból való alumíniumgyártás során mi arra törekszünk, hogy ne fosszilis tüzelőanyagból nyerjük a szükséges energiát, helyette megújulókkal elégítsük ki a szükségleteket.

A Reynaers Aluminium által a profilok gyártásához felhasznált alumínium több, mint 40%-a újrahasznosított forrásból származott, a fennmaradó mennyiség pedig több, mint 20%-a zöld (megújuló) energiával gyártott alumínium volt 2021-ben. A vállalatunk ezzel bőven a követelmények előtt jár, de ezzel együtt folyamatosan vizsgáljuk azokat a lehetőségeket, amelyekkel tovább csökkenthetjük a környezeti lábnyomunkat. Az alumínium mellett a fejlesztések fontos iránya, hogy minél nagyobb arányban használjunk újrahasznosított műanyagot a termékekhez.



Mindezt különböző minősítések jelzik a megrendelők felé: ilyen a BREEAM, a LEAD vagy a WELL, amelyek mind egy-egy épület fenntarthatóságát mérik. E minősítések megszerzéséhez számos ponttal járulhatnak hozzá az ajtó-, ablak-, függönyfal- vagy akár árnyékoló-rendszereink. A Cradle to cradle tanúsítási rendszer az egyes termékcsoportokat vizsgálja és minősíti, amelynél igyekszünk a lehető legmagasabb szintet elérni.

ML: Mekkora előnyt jelent, hogy leányvállalatként képviselik a céget?

CsM
: Korábban is jelen volt a cég Magyarországon, de csak egy fiókteleppel rendelkezett, ami korlátozott lehetőséget biztosított. Leányvállalatként aktív támogatást kapunk a belga központtól, részesei vagyunk a vállalat struktúrájának. Ez azért fontos, mert a műszaki támogatásunk így sokkal erősebb lehet; nagy segítség, hogy kollégákként beszélhetünk az anyacéggel egy-egy felmerülő kérdésről, amellyel gyakran élünk is.



Ez főleg a tervezők támogatásában jelenik meg, hiszen a mai építőiparra jellemző folyamatos változásokat mi is érezzük: nagyon gyorsan jönnek az új fejlesztések és új kihívások a területünkön. A világ nagyot fordult körülöttünk és egy építésztől talán nem is elvárható, hogy az építés minden egyes szegmensének változásait követni tudja. Ezért igyekszünk mi a saját területünkön naprakésznek lenni és minden információt megosztani a tervezőkkel. Az építőipar minden szereplőjének az az érdeke, hogy előre egyeztetett, műszakilag korszerű tervek szülessenek, hiszen könnyen lehet, hogy a segítségünkkel olcsóbb és műszakilag jobb megoldás születik, mint amilyet a tervező eredetileg ajánlott volna.

ML: Mi az, amiben a Reynaers mást ad, mint a konkurencia?

CsM:
Jellemző a magyar piacra, hogy bár kicsit egyoldalú, a tervezők szívesen kísérleteznek új termékekkel. Minden gyártóról ismert, miben erősebb a másiknál és ha a tervezők igényeinek a mi megoldásaink felelnek meg a legjobban, jellemzően ki is tartanak mellettünk a további projekteknél. Európában a piac fontos szereplői, bizonyos szempontból piacvezetők is vagyunk. A legfontosabb célunk, hogy itthon is felzárkózzunk a Nyugat-európai ismertségünkhöz és meghatározó szereplővé váljunk a hazai piacon. Szerencsére eddig nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk a partnereinktől, és mindent megteszünk azért, hogy ez így is maradjon.



Úgy tartjuk, hogy minél több szereplő van a piacon, az annál jobb szolgáltatásokat eredményez, de segíti a rendszerek fejlesztését is. A versenyhelyzet nagyon erősen ösztönzi a piacunkat, ami végső soron mindenkinek hasznos. Mi talán a leginkább a közvetlen műszaki támogatásban emelkedünk ki. Kiváló magyar csapat segíti a tervezők és kivitelezők munkáját, de a belga fejlesztőket is meg kell említenem, akik olyan rendszereket alkotnak, amelyeknek gyárthatósága és beépíthetősége is kiemelkedő a piacon. A magasszintű műszaki tartalom számos ponton megmutatkozik: van egy külön projektcsapatunk, amely az egyedi igények megvalósításán dolgozik. Dolgoztunk már családi házakon, iskolákon, irodaházakon, szállodákon is – a lépték nekünk nem fontos, mégis érdemes kiemelni a MOL székházat, ami remek példa a projektcsapat munkájának hatékonyságára és a rendszereink rugalmasságára. Az épület pódiumának függönyfalai egyedi Reynaers-rendszerrel készültek.

ML: Milyen jellegzetességei vannak a termékcsoportjaiknak?

CsM:
Külön érdemes talán kiemelni a Reynaers Slimline-38 rendszerünket, amellyel acélhatású ablakok készíthetők. A profilok látszó szélessége ugyanolyan, mint az acélszerkezeteknél megszokott, de megmaradnak az alumínium előnyei az árában és a megmunkálhatóságban is. Ez akár műemléki felújításoknál lehet nagyon szerencsés választás. Templomfelújításoknál, minimalista lakóházaknál többször sikerrel építették már be és nagyon jó visszajelzéseket kaptunk.



Van továbbá olyan ablakunk, amelyik fahatású. Nem hiszünk a hibridszerkezetű ablakmegoldásokban, amelyeknél belülre fa, kívülre alumínium kerül. Reynaers Masterline 8 Renaissance ablakunk teljesen alumíniumból készül, de a profilok felületkezelése és festése még közelről is fára emlékeztetővé teszi.

Reynaers Hi-Finity keret nélküli tolóajtó-rendszerünk talán egyedi a piacon, amit jellemzően prémium családi házaknál használnak, illetve olyan helyeken, ahol kifejezett igény, hogy a terek szabadon egybenyithatók legyenek. Vannak persze további ablakaink, például olyan termékünk is akad, ami nyitott állapotában is 20 dB-es hangszigetelést biztosít, de ezek nagyon speciális igényeket elégítenek ki. Lamellás árnyékolóinkra igen büszkék vagyunk, valamint egy másik belga céggel közös fejlesztésünkben létrehoztunk egy függönyfalhoz illeszthető szövet-árnyékolórendszert is.



Építőmérnök vagyok, így nekem újdonság volt látni, hogy az építészek szabad gondolkodása egész szakágakat vihet előre, hiszen olyan megoldásokra merülhet fel igény, amilyenre eddig nem volt példa. Ez az egész építőiparnak hasznos, mi ezért is vagyunk nyitottak az egyéni megoldásokra és ösztönözni is szeretnénk a tervezőket: bármilyen ötlettel forduljanak hozzánk.

ML: Mit nyújtanak a tervezőknek?

CsM:
Folyamatosan igyekszünk lépést tartani a trendekkel, ezért fordítunk nagy figyelmet kollégáink képzésére. Én is éppen egy homlokzattervező szakmérnöki posztgraduális képzés hallgatója vagyok, amelyet a tervezők támogatásánál érdemben tudok majd hasznosítani. Manapság jellemző, hogy a tervezők minél nagyobb, egybefüggő üvegmezőket szeretnének; vagy épp fordítva: azt, hogy minél tagoltabb legyen egy homlokzat. Mindkettőnél másra van szükség, hiszen az egyiknél a teherbírás a fontos, mert akár egy tonna feletti üveget is hordania kell a szerkezetnek, míg a másiknál a csatlakozásokon van a hangsúly: az a cél, hogy gyorsan és pontosan lehessen építeni a szerkezetet.



Tervezési támogatásban igyekszünk rugalmasan alkalmazkodni az építészek igényeihez. Általános tapasztalatunk ugyanakkor, hogy minél előbb kapcsolódunk be a tervezési folyamatba, annál olcsóbb és egyszerűbb az esetleges változtatásokat lekövetni. Ha valaki már a koncepciótervnél bevon minket a tervezési folyamatba, az nagyban segítheti az épület látványképzését, de a tűzvédelmi előírások betartását is egyszerűsíti. Ha a koncepciónál bevonnak minket, akkor már az alapvetésekben is segíthetünk: abban, mely keretszámokat kell figyelembe vennie a tervezőnek vagy épp abban, mi a jelenleg elérhető legnagyobb üvegméret.

Az engedélyezési terveknél tanácsot adhatunk, hogy a nyílászárók hogyan segíthetik a funkciókat: hová érdemes nyíló ablakokat szerelni, hová szükséges tolóajtó stb. A kiviteli tervnél pedig már a konkrét csomópontokat, a látszó szélességeket, üvegrétegrendeket beszéljük át a tervezővel; ilyenkor hőtechnikai kalkulációkat, akár költségbecsléseket küldünk a tervezőknek. Amennyiben az építész esetleg együtt dolgozik épületszerkezettervező-mérnökkel, akkor vele is leülünk külön egyeztetni a csatlakozásokról (vízszigetelés, párazárás stb.).



Nagyon fontos, hogy mi nem projektekben, hanem partnerekben gondolkodunk. Projektmérettől függetlenül igyekszünk mindenkinek érdemi segítséget nyújtani, hiszen ha valaki egyetlen ablak miatt keres meg minket, de ott gyors és érdemi segítséget kap, később nagyobb léptékű épületeknél is bízni fog bennünk. A magyar piacon eltöltött negyedik évünk vége felé már kezdjük látni, hogy hosszútávon ez mindenképp megtérül.