A tilburgi egyetem szervezésében müködő Stadslab posztgraduális mesterkurzus idei témája a Miskolc melletti Lyukóvölgy mint hátrányos helyzetű terület volt. A több ország diákjaiból összeállt csapat – magyarok, románok, görögök, szerbek, portugálok, kanadaiak, nigériaiak, hollandok – komoly feladatot kapott. A miskolciak által egykor kedvelt hétvégi házas terület mára a város legszegényebb területévé vált, ahol több mint 3000 ember él, legtöbbjük a létminimum alatt. A lehetőségek keresése során a különböző országokból jött hallgatók a máluk előforduló problémák-megoldások ismertetésével segítették a közös munkát.
Lyukóvölgyben a házak nagy részét „illegális” házfoglalók lakják, a területet a régi tulajdonosok nem igazán használják, egy új társadalmi réteg vette birtokba. Az épületek komfortja siralmas, ivóvízellátás nincs, a szennyvíz elvezetésével, és hideg időben a fűtéssel is csak nagy nehézségek árán tudnak megbirkozni az itteniek. A vizet három helyen működő fúrt közkútból hordják, melyek néhány háztól több száz méterre vannak.
A házak statikai szempontból veszélyesek, sok épület műszaki állapota életveszélyes. A sok negatív – és egyben elszomorító – benyomás mellett azonban pozitív hatások is érik az idelátogatókat: a területen lehet látni szépen felújított házat, rendben tartott kertet, valamint a magával ragadó táji környezetet.
A terület egyik legnagyobb hátránya /a kommunális szolgáltatások hiánya után/, hogy nincsenek közösségi területek, megfelelő állapotú utak, parkok, terek. A területen jelenleg egyetlen szociális központ található, ami igyekszik orvosolni a problémát, de ez kevés a megoldáshoz.
A lyukóvölgyiek legtöbbje munkanélküli, segélyekből él, nincs lehetősége az előrelépésre. Ugyanakkor a földek többsége nincs kihasználva, jellemző az önellátó termelés.
Az itt lévő emberek, főleg romák, a társadalom perifériájára szorultak. A mi feladatunk ennek a nagy populációnak az integrálása, illetve a terület átalakítására, jövőbeni lehetőségeire egy koncepció felvázolása. A feladat megoldásaként különböző mélységű és időintervallumú alternatívákat vizsgálunk és próbálunk egy nagyobb, koncepcionális megoldást adni. A mesterkurzus eredményéről a jövő héten, december 10-én és 11-én számolunk be Miskolcon és Budapesten.
Gyergyák János és László Zsolt, a mesterkurzus résztvevői a PTE PMMK építőmüvész doktorandusz képzéséről.
címmel előadást tart Budapesten a FUGA építészközpontban:
Abre Etteh, Eftychia Mastora, Elena Dragu, Ioana Suliciu, Gyergyák János, Marija Blagojevic, Nicole Kell, Rita Martins, Taddeüs van der Weegen, Vassilis Mavratzas, László Zsolt
2009. december 11-én 17 órától.
helyszín: FUGA 1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 5.