Részlet a műleírásból
Bevezető
Az Orczy család megbízásából a XVIII. század végén kialakított romantikus park az 1830-as években felállított Katonai Akadémia fennhatósága alá került. A Pollack-féle Ludoviceum épületegyüttese azóta meghatározó eleme az Orczy kertnek és tágabb környezetének. Az idők során az Üllői út és a mai Korányi Sándor utca mentén újabb - de a főépületnél kisebb léptékű és jelentőségű - épületeket emeltek. Ez a beépítési hierarchia a mai napig jellemzi a „Ludovikát”. A XX. század közepéig fennálló zárt ’katonai világ’ ha részben át is alakította, de biztosította a park fennmaradását. A háború után a park területét jelentősen csökkentette a Korányi Sándor utcában épült üzem és a BKV autóbusztelep. Az utóbbit a közelmúltban felszámolták, a volt üzem helyén lévő kereskedelmi telep sajnos csak az NKA létesítési tervének II. ütemében adja át területét újra a parknak.
Koncepció
Az NKE környezetalakítási programja figyelembe veszi a terület történeti és jelenlegi alapstruktúráját, azaz a revitalizálandó kert körül „gyűrűs rendszerben” jelöli ki a beépíthető területeket. Pályázatunk alapvetően elfogadja a hely-kijelöléseket, de az adott funkciók urbanisztikai-építészeti karakterével erősíteni kívánja annak történeti hierarchiáját.
Koncepciónk urbanisztikai-építészeti elemei:
A Ludovikát több mint egy évszázadig kőfal zárta el a külvilágtól. A „közszolgálatiság” azonban nyitottságot feltételez, a pályázat egyik lényegi feladata ennek biztosítása az NKE biztonságos működtethetősége mellett. A Campus területe tehát - nappal - alapvetően nyitott lesz és lehetőséget nyújt a lakosság rekreációs igényeinek kielégítésére is. A különböző rendeltetésű területrészek és épületek kiszolgálása jól áttekinthető és egységes logisztikai rendszert kíván.
Koncepciónk funkcionális-logisztikai elemei:
Koncepciónk történeti kertrekonstrukciós szempontjai:
A részterületek ismertetése
Ludovika tér
A Természettudományi Múzeum és a Raoul Wallenberg Iskola épületeihez hasonlóan az NKE központi épülete is megújul. A Ludovika tér kialakításánál az épület szimmetriatengelyének megtartása és megerősítése megtörtént. Tekintettel arra, hogy a Klinikák metrómegálló felől jelentős a gyalogos forgalom, a Korányi Sándor utca ezen szakaszának járdaszintre való emelésével a kórház előtti teresedést is hozzákapcsoltuk a Ludovika térhez. A főtengely mellett az útvonalakat a fontosabb célpontokra irányuló gyalogos forgalom kiszolgálására terveztük, mint az NKE főépület bejárata, a Természettudományi Múzeum, Raoul Wallenberg Iskola, vagy a park bejárata.
Az főépület előtt a merőleges parkolás lehetőségét a kiírás szerint meghagytuk, de miután ezen a területen jelenleg meglévő parkolók számát a Korányi Sándor utca átalakításával az út mentén is biztosítani tudjuk, megfontolandó annak megszüntetése. Az egyetem vezetőségének lehetősége van a mélygarázs vonalánál a behajtást időszakosan lezárni, ezzel a Ludovika tér parkolás mentessé válik. Az épület előtt a tűzoltó felvonulási sávot biztosítottuk. A főépület kert felőli oldalán kávézó létesül, ez az egyetlen kijárat a kert irányába. A Bárka Egyetemi Színház ’hidas’ bejárata és szabadtéri ’színpada’ megmarad, az épület felújítandó, a konténerekben tárolt díszletek az NKA új oktatási épületének pinceszinti raktárába kerülnek, felszín alatti szervizfolyosóval összekötve.
Orczy-kert
Az Orczy-kert történeti hagyományait figyelembe vettük. A kert történeti értéke nyilvánvaló. Az új - egyetemi és közösségi - funkciók maradéktalan érvényesítése érdekében azonban a hajdani térszerkezet, funkciók és kerti elemek teljes visszaállításától eltekintettünk.
Az eltérést egy esetleges kert- vagy kertrész-rekonstrukciótól nem csak az új funkcionális elemek és használói intenzitás indokolja. Bár az Orczy-kert története részben feltárt, a rendelkezésre álló anyag mégis szegényes ahhoz, hogy egy teljes körű kertrekonstrukciót hitelesen alátámasszon. További kertrégészeti és archív kutatásra lenne szükség ahhoz, hogy bizonyos rekonstruálandó kerti elemek – amelyekről az örökségvédelmi tanulmány is említést tesz – pontos helyét, anyaghasználatát bizonyossággal ismerjük.
A pályázati anyagunkban a „gyűrűn” belül elhelyezkedő kert történeti értékét értékes faállományának megtartásán túl az épülethez való viszonyának megfogalmazásában, és felújított térszerkezetében látjuk. Mindezek fényében olyan megoldásra törekedtünk, amely a Petri Bernhard-féle hajdani szentimentális kert reformkori – a Ludovika épületét már magába foglaló – képét, térhatását és közlekedési rendszerét, azaz a 19. század első felére, közepére jellemző tájképi kert hangulatot és jelleget közvetít a mai látogatók felé.
Lényeges elem a tó, illetve azok a növényegyedek, amelyek a víztükörrel egységben a szentimentális kertstílus meghatározói, valamint azok a látványtengelyek, látványkapcsolatok, amelyek a kert különböző pontjairól elsősorban a főépületet (másodsorban egyéb kerti elemeket, építményeket) láttatnak. A meglévő terepadottságok miatt a támfalak teljes felszámolása csak drasztikus beavatkozással lehetséges, a tó környezetének alakításánál költséghatékony tereprendezésre, a lehető legtöbb fa megtartására törekedtünk. Partvonalát 10-15 m-es szélességben körüljárhatóvá tettük, a támfalat a Tiszti hősi emlékmű dombja előtti szakaszon felújítottuk. Ezen a helyen a körbejárhatóságot stéggel oldottuk meg.
Az utóbbi évtizedekben beállt, és településökológiai szempontból igencsak felértékelődött – faj- és fajtajelleg szempontjából egyébként nem különösebben értékes – faállomány korábbi fontos látványkapcsolatokat megszüntetett ugyan (pl. a tó Nagyvárad tér felőli sarkából a Ludovika épülete felé meglévő északi oldalára szerkesztett látványtengely), de ezek visszaállítására csak hatalmas faáldozatok révén kerülhetne sor. Így megoldásként a hasonló jellegű, új látványkapcsolatok nyitása marad, amelyeket a megidézett korszakra jellemző növényállomány keretez (pl. a meglévő jegenyenyárak, valamint új telepítésű jegenyenyár-csoportok)
Az Orczy-kert a Margitsziget és a Városliget mellett Budapest egyik legfontosabb korabeli funkcióját, a társas együttlét polgári helyszínét is jelentette. Nem csupán szentimentális tájképi jellege, térszerkezete és egyéb - a jelenlegi történeti kertfogalom szerinti „formai” - kritériumoknak tett eleget, de egyben a promenád, a „mulatókert” szerepét is betöltötte. Célunk volt egy olyan történeti kert kialakítása, amely a társas élet olyan eseményeinek adhat teret, mint például a családi, illetve baráti csoportok kirándulása a „városi zöldbe”.
A rehabilitált történeti kertrész ugyanakkor kortárs kertépítészeti gesztusokat is tartalmaz: a Ludovika épülete mögötti nagy nyílt gyepfelület („gyülekezőtér”) reprezentációs felület, amelyen a különböző csoportformációk kialakítását a gyepben 100 x 200 m-es területen raszterszerűen (10 x 10 m) elhelyezett, süllyesztett 1 x 1 m kőlapok segítik. Süllyesztett világítással kiegészítve az esti hatás fokozható. A játszótér a történeti kert karakteréhez nem illeszkedik, ezért azt a sportközpont környezetébe teleptettük, így közelebb kerül a Tisztviselőtelep lakói számára.
NKE új oktatási épület
Az Üllői út mentén jelenik meg az oktatási épület együttese. Az Üllői út jellemzően zártsorú tömbös beépítését a földszinti emelt belmagasságú aulatér hosszú, egybefüggő térsora tükrözi vissza. Ez a földszinti sáv a kert felől, a kertből kiemelkedő zöld rézsű alatt helyezkedik el, amire a kert felől fel lehet sétálni. Ebből a zöld lejtőből nőnek ki az oktatási épületek tömbjei, de ezek már több elemből állnak, átlátást biztosítva az útról a kert felé. Az épület alsó sávja teljesen transzparens az Üllői út felé. A Nagyvárad tér felől az oktatási épület fogadószárnya befordul az érkezés irányába, a zöld rézsű előtetővé alakul, fogadva a metró irányából érkező forgalmat.
Nagyvárad tér
A metróállomás felőli fő irány, vélhetően a legnagyobb gyalogos forgalmat lebonyolító bejárat. Ehhez hozzájárul az orvosi egyetemmel való kapcsolat is, amit az Üllői úton át az aluljárón kívül egy zebra biztosít. A zebra vonalától az épületre ráirányítva fokozatosan megnyitjuk. A költségvetés függvényében javasoljuk a metróaluljáróból a térre felvezető lépcső nagyvonalúbb kialakítását, továbbá a közműállapotok ismeretében az aluljáró szintről egy rámpa építését. Az területet az egyetem betűiből absztrahált térplasztikával jelöljük meg. A látványterv csak illusztráció, a végleges térplasztikát képzőművészek bevonásával kell lebonyolítani.
Sportközpont
A terület nyugati sarkánál, az Orczy út törésénél létrehozott fogadótér egyaránt nyit a Tisztviselőtelep és a SOTE irányába. Célunk volt, hogy a Sportközpont hatalmas volumene ne jelenjen meg ezen a területen a Ludovika főépületével vetekedő épülettömegben A versenycsarnok és az uszoda érzékelhető kubatúráján kívül a többi funkciót zöldtető alá rejtettük. A kert felől, a zöldfelület rézsűsen felfut az épületre, a Hallgatói központ felé pedig a rézsű alatt helyeztük el az élelmiszerüzletet is.
Hallgatói központ - Egyetemi élelmiszer üzlet
A sportközpont épülete és a kültéri pályák között, a Rozgonyi utca vonalában létrehoztunk egy újabb - Országzászlóra irányuló - gyalogos megközelítési tengelyt, mely kapcsolatot létesít a Diószeghy utca a Hallgatói központ és a Dísz tér (Főépület) között. (A diák-élelmiszerboltot - mint azt már említettük -, a Sportközpont rézsűje alatt helyeznénk el, tekintve, hogy a tengely másik oldalán megtartásra javasolt kis épület már a kültéri sportpályák lekerített zónájába esik.) A Hallgatói központot a jelenlegi gyógypedagógiai központ épületében alakítottuk ki, az éttermi funkciót a tó partjára telepítettük.
A Bíráló Bizottság értékelése
9. sz. pályamű
A Ludovika tér kompozícióját a tervező szépen és jól oldotta meg. Jól reflektál a gyalogos forgalom fő irányaira. A burkolatok aránya optimális. A Ludovika előtti teret jó arányérzékkel tárja fel, bár funkcionális értelemben nem gazdagítja (csak sétányok, padok jelennek meg).
A kerti útvonalak jól szerkesztettek, okos látványkapcsolatot mutatóak, ami annak is köszönhető, hogy a tervező tudja, mi az, hogy téralakítás. Az egyetlen bántó részlet, hogy a főépület és a kert kapcsolata nem megoldott, pontosabban a majdnem mindenki által követett éles és bántó szembeállítást mutatja.
Az Orczy kert esetében sikeresen ad választ a tájképi és a kortárs tájépítészet egységbe szervezésére. A belső világ harmonikus, feltártsága, vonalvezetése elegáns. Épületei (még a parkbelsőben is: kávézó) ezzel szemben ridegek, merevek, kevéssé plasztikusak. Az országzászló pozíciója szimbolikus értelemben és a térstruktúrában is jól eltalált. Részletmegoldásai sajnos nem kellően kidolgozottak. A lovas útvonal teljes körbevezetése a parkban nem a legjobb megoldás.
A pályázat költségszintje magas.
Összességében a legjobb struktúrájú terv. Gyengesége, hogy a jól kitalált és előadott térstruktúra mellett adós marad a részletek kidolgozásával. Tájépítészeti és térszervezési értékeit a Bíráló Bizottság hiányosságai ellenére nagyra értékeli, a további tervezés során felhasználhatónak tartja, ezért második díjban részesíti.