Programok

Nyári tábor és workshopok az aligai pártüdülőben a Szakkollégiummal

2020.07.24. 11:44

Vajon törvényszerű az elit térfoglalása a magyar tenger partján? Balatonaligán, az egykori pártüdülő problémája köré szervez tábort az Építész Szakkollégium 2020. augusztus 10-16. között. Workshop-témával július 26-ig, résztvevőnek pedig augusztus 2-ig lehet jelentkezni. A felhívás szövege alább olvasható.

A burzsoázia, majd a pártelit üdülőhelye. A fővároshoz legközelebbi strand, ami ugyanakkor fehér folt a térképen. A löszfallal elhatárolt, védett helyzetben fekvő balatonaligai partszakasz egyedülálló természeti jellegénél fogva a Balaton legjobb adottságú területeinek egyike. Nem véletlenül sajátotta ki a politikai elit hosszú évtizedekkel ezelőtt, kizárva innen az átlagembert és a keleti blokk szürke hétköznapjait. Itt, ahol Kádár János és Aczél György együtt nézték a Szelíd motorosokat, nem volt tiltva sem a Szabad Európa, sem pedig a Coca-Cola. Egy sokak által áhított, szabad élet töredékei ezek, csak éppen azok számára fenntartva, akik ugyanezt mindenki mástól megtagadták.

Kádár egykori villájában belépni, a tankönyvekből ismert politikusok billiárdtermeiben járni, és annak a mozinak a székén ülni, ahol először vetítettek nyugati filmeket, sokaknak csak egy letűnt kor eldobható örökségét jelentik. Felnőtt azonban egy generáció, akik ebben a környezetben sétálva hátborzongatóan közel érzik magukhoz a történelmet. A pártállam fel nem dolgozott emlékezete, a kínos ellentmondások és a megannyi, mai szemmel sokszor átérezhetetlennek tűnő történet hirtelen zsigeri közelségbe kerülnek ebben a vadregényes környezetben. A 20. század sűrű változásai ugyanis bizonyos szempontból leggyorsabban itt, a Balatonnál csapódtak le: az elmúlt pár évtizedben a főúri nyaralóktól, majd a szakszervezeti üdülőktől a Zimmer Freien és a wellness hoteleken át egy új korszakba jutottunk a kapitalizmus hátán meggazdagodott közép- és felsőosztály villáinak, borászatainak és egyéb vállalkozásainak térnyerésével. Ez a változás most a szemünk előtt zajlik, térbeli és kulturális hatásai pedig beláthatatlanok. 

A part tehát ismét átalakul, ami azt jelzi, hogy új idők járnak. A Balaton változása azonban egyfajta tehetetlenség szimbóluma is, mivel a rövid távú, nyereségelvű jövőn túl képtelenek vagyunk a hosszú távú és mindannyiunk számára ideális jövőről gondolkodni. A gazdasági és politikai kényszerek mindig erősebbek a közösség hol kimondatlan, hol pedig tudatosan képviselt érdekeinél.

Az Építész Szakkollégium és az EASA Magyarország közös táborában a legkülönbözőbb területekről várunk jelentkezőket, hogy együtt gondolkozzunk a terület múlt- és jövőképeiről, illetve, hogy – ezeket összekeverve – megismerjük a változást gúzsba kötő kényszereket. Az egyhetes együttlét során magunkba szívjuk ezt a túltelített örökséget, a hely elképesztő auráját, miközben egymás tudását kiegészítve olyan művészeti produktumokat, installációkat hozunk létre, amik segíthetnek feldolgozni és (át)értelmezni az elmúlt rendszerhez és a helyszínhez kötődő személyes és kollektív emlékezet velünk élő hatásait.

A tábort négy téma köré szervezzük, amik a Club Aliga és a Balatonpart legaktuálisabb kérdéseit boncolgatják:
•    Beszélünk majd a balatoni modern építészet metamorfózisairól, virágkorairól és haláláról. Elindítjuk azt a gondolkodást is, hogy mit lehet ma kezdeni a pártelit védettséget élvező, de nehezen hasznosítható szórakoztató központjaival, és mennyiben működik ez az építészet az akkori hatalomgyakorlás és ideológia ellentétének szimbólumaként.
•    Belemerülünk a kádári gulyáskommunizmus kulturális diktatúrájába, és összehasonlítjuk azzal az életmóddal, amit maguk a pártvezetők folytattak a saját zárt vidámparkjukban. Az akkori Bercsényi Kollégium örököseként azt is megnézzük, hogy milyen alternatív kulturális mozgalmak indultak el ezzel párhuzamosan, és miként próbálták kikezdeni ezt az ellentétet.
•    Átéljük a löszfal menti különleges téri helyzetet, ami létrehozta a Club Aliga különleges, védett pozícióját. Megvizsgáljuk, hogy a különböző szereplők évszázadok óta hogyan akarják  megszerezni a jogot a magas-és alacsonypartra, illetve milyen módszerekkel próbálják egymást kitúrni onnan. És ami a legizgalmasabb: fel lehet ezt az ellentétet oldani  a táborozók eszközeivel?
•    Végül azon is elgondolkozunk, hogy hogyan alakult ki a legkisebb erőfeszítés mentén a Balatonpart rövid szezonja, és mik ennek a demográfiai, urbanisztikai következményei. Megkeressük azokat az eszközöket, ahol ezek az időbeli határok kitolhatóak, és ki is próbáljuk ezeket.

A táborba a fenti témák szerint még vasárnap (07.26.) éjfélig várunk workshopokat az alábbi űrlap kitöltésével:
https://forms.gle/2dxjB9qeJLmq8Nyq5

Illetve a workshopokra résztvevőket 08. 02. vasárnap éjfélig:
https://forms.gle/fgjsBEsZVeko1kJp7

Az érdeklődőknek ajánljuk a tábori füzetünket, ahol bővebb leírást kaphatnak a tábor témájáról és ütemtervéről:
https://issuu.com/strikemagazine/docs/club_aliga_partrasz_ll_s

A kérdéseket az epitesz.szakkollegium@gmail.com címre várjuk.

Építész Szakkollégium // EASA Magyarország