Közélet, hírek

Nyílt levél a MÉSZ tisztújító közgyűlésének elhalasztásáért

2012.01.16. 13:57

A szerkesztőségünkbe eljuttatott nyílt levél aláírói több ponton is problémásnak látják, hogy a 2012. január 20. napjára az Országház épületébe összehívott ünnepi közgyűlés utolsó napirendi pontjaként kerüljön megrendezésre a MÉSZ tisztújítása.

Tisztelt Tagtársaink!

A MÉSZ működésének törvényes és szabályos volta az utóbbi években jelentősen megromlott, ami mára már aggályossá vált. Ezt bizonyítja a nemrég nyilvánossá tett elnökségi ülés jegyzőkönyve, valamint az elnökségi tagok nagy részének visszalépése is. Több mint négy éve nem volt elnökválasztás, ami már önmagában is törvénytelen, és sosem fordult elő a MÉSZ történetében.

A 2012. január 20. napjára az Országház épületébe összehívott közgyűlés ünnepi jellegéhez, az emlékülés hangulatához, kiemelt fontosságához nem illeszkedik a napirend utolsó pontjában szereplő tisztújítás. Az emlékülést összekötni a MÉSZ tisztségviselőinek megválasztásával ellentétes az alapszabállyal.

A 2011. május 24-i közgyűlés után a módosított alapszabályt teljes terjedelmében csak 2012. január 11-én este tudtuk megismerni a szövetség honlapjáról, mintegy nyolc hónapos késedelemmel, annak ellenére, hogy az alapszabály 9. § 5. c) pontja szerint a határozatokat és az annak alapján készült anyagokat minden tagnak a közgyűlés után meg kellett volna kapnia. Az új, egységes szerkezetűnek nevezett alapszabályban a változásokat nem jelölték eltérő betűformával, így azt megállapítani, hogy melyik szabály miről és mire módosult vagy mi maradt el, utólag csak nem kis nehézségek árán, a 2007. június 8-án jóváhagyott alapszabály tartalmával összevetve lehet kideríteni. (Már aki ilyennel rendelkezik.) Így például az alapszabály azon módosítása, mint a helyszíni jelölés megszüntetése, nincs jelezve az újban.

Álláspontunk szerint a január 20-i közgyűlés utolsó napirendje nem teljesülhet az egységes szerkezetűnek nevezett alapszabály előírásai szerint sem, mert az Országház olyan zárt terület, ahol biztonsági okokból a belépés rendje szigorúan szabályozott, oda csak meghívóval, négy nappal korábbi, „jogvesztő” határidővel regisztrálva, és az őrszolgálat által adott kód birtokában mehet be az a személy, akit meghívtak. De azok is csak korlátozott számban, az érkezés sorrendjében. Így nem teljesülhet az alapszabály 5. § 1. b) pontja sem, amely szerint a szövetség tagja „részt vehet a MÉSZ közgyűlésein, rendezvényein, és ott tanácskozási joga van.” De ezáltal nem teljesül az alapszabály 9. § 5. pontja sem, miszerint „A közgyűlés ülései nyilvánosak, azon bárki részt vehet.”

Miután az egységes szerkezetűnek nevezett alapszabály 9. § 6. b) pontja nem jelöli meg konkrétan a választható tisztségviselők számát, hanem azt egy ma is bizonytalan, tisztázatlan létszámhelyzethez igazítja, a tisztázatlanság újabb valóságos problémát generál. A szövetség honlapja szerint ugyanis a MÉSZ-nek 1100 tagja van, de ugyanezen honlaphoz tartozó tagnyilvántartás a szövetség rendes tagjainak létszámát alig 500 főben nevezi meg. A bizonytalan létszámhelyzethez a tisztségekre jelölt személyek száma tehát nem igazodik, azzal lényegében semmilyen összefüggésben a jelöltek száma nem áll. A jelölőlistát, ellentétben a mostanival, betűrendi sorrendben, a tagok életkori megkülönböztetése nélkül szabad csak kiadni.

Mindezek miatt a január 20-ára szervezett emlékülés utolsó napirendje, a voltaképpeni tisztújító közgyűlés tehát etikátlan, jogszerűsége vitatható és jogilag megtámadható, ezért követeljük annak elhalasztását. Mindezek figyelembevételével a jelen nyílt levelünkben felkérjük valamennyi Tagtársunkat, hogy a január 20-i közgyűlés utolsó napirendjeként megjelölt tisztségviselő választást ne szavazza meg, hanem annak elhalasztását kérje.

A jelen nyílt levelünk megírásakor bennünket a jobbító szándék és a MÉSZ törvényes működésének megteremtése vezérelt, ezért kérjük Tisztelt Tagtársainkat, hogy döntésükkel ragaszkodjanak a tisztújító közgyűlés elhalasztásához és egy mindenki számára szabadon hozzáférhető helyen történő megrendezéséhez.

Budapest, 2012. január 13.

Tisztelettel:

Bálint Imre

Bodonyi Csaba

Dévényi Sándor

Eltér István

Halmos György

Jeney Lajos

Kertész András Tibor

Kévés György

Krizsán András

Mányi István

Meggyesi Tamás

Németh Lajos

Novák István

Osskó Judit

Philipp Frigyes

Rudolf Mihály

Sáros László György

Dr. Sersliné Kócsi Margit

Tenkács Márta

Tihanyi Judit

Tokár György

Török Péter

Vadász Bence

Vajai Tamás

Wéber József

Amennyiben egyetért a felhívással, és csatlakozni kíván az aláírókhoz, itt megteheti.