Design/Formatervezés

Nyílt levél Molnár Máriának - óbudai fejlesztési ötletek

2007.05.16. 11:23

”Elképzelhető, hogy szponzorokkal az óbudai séták turisztikai hasznosítása kivitelezhető, ha a tematikus sétákra felfűzött, garantált programok várnák a látogatókat.”
Molnár Mária városvédő óbudai városfejlesztő javaslataira reagált Tétényi Éva

Molnár Mária városvédő, környezetvédő óbudai városfejlesztő javaslataira reagált Tétényi Éva
 

Nyílt levél Molnár Máriának

 

Rögtön jókedvem lesz, mikor felidézem költészet napi, óbudai sétánkat. A meghívott emberek lelkesedése, tiszta tekintete és az a sok csoda, ami ott rejtőzik a kövek között, örömmel tölt el. Talán ez a megnyugtató érzés hátráltatott abban, hogy rögtön nekifogjak gondolataim leírásához.

Óbuda megannyi értékének bemutatásához a civil összefogás ötleteket adhat, ám a városfejlesztési tervekben is megmutatható változásokat, építészeti karakter megőrzést, méltó hasznosítást csak az Önkormányzattal együtt, a vállalkozók és az ottélők bevonásával lehet elérni.

Javaslatom, hogy az ügy érdekében tenni akarók alakítsanak, - vagy válasszanak ki egy már meglévő - civil szervezetet, kinek a céljai között szerepel az értékvédelem, és jelentkezzenek be az Önkormányzathoz, hogy szeretnének a programok véleményezési folyamataiban részt venni.

Foglalják össze mindazokat az elképzeléseket, amik ötleteket adhatnak a döntés-előkészítőknek, befektetőknek. Lehet konferenciát szervezni, közösségi részvétellel egy-egy területre jövőképeket tervezni.

Nagyon népszerű volt az Andrássy úti világörökségi programban, amikor gyermekeket kérdeztünk meg arról, hogyan képzelik el lakókörnyezetüket. Rajzoltak, írtak, fotóztak és utána kiállításon bemutatásra kerültek a legjobbak. A költségeket az önkormányzati büdzséből biztosítottuk, illetve a díjakat felajánlották, pl.: az Állatkert ingyenes belépőket, a Városvédők könyveket, egy vállalkozó rajzeszközöket, stb.

Ezek a közösségi programok a társadalom figyelmét felhívták a kerület értékeire, melyhez a kisebb kiadványok és a helyi újságban rendszeresen megjelenő ismertető cikkek is hozzájárultak.

Az iskolai oktatás keretein belül elkötelezett pedagógusok helytörténeti ismeretek átadását vállalták fel a Terézvárosi Két-tannyelvű Általános Iskola és Gimnáziumban. Sőt a magyarországi világörökségi helyszíneken és várományosi helyeken már készültek tankönyvek, munkafüzetek a diákok számára. E ”tananyag” összeállításában lehet kérni a helyiek segítségét, illetve a múzeumok közreműködését. Talán az Önkormányzat támogatná a kezdeményezést.

Elképzelhető, hogy szponzorokkal a városi séták turisztikai hasznosítása előbb is kivitelezhető, ha a tematikus sétákra felfűzött, garantált programok várnák a látogatókat.

Néhány ötlet:

Óbudai séták

1. Jöjjön ki Óbudára… vendéglátók ajánlásával
Kisvendéglők listája, helyi specialitások, fényképes történeti írások, recept-leírások, on line asztalfoglalás egy közös web helyen való megjelenéssel.

2. A földalatti város, avagy a középkori Óbuda
Bemutatható középkori pincék, szakszerű idegenvezetés sétáló magnóval, több nyelven, térképes guide-bookkal.

3. Minden út Rómába vezet – római kori emlékek bemutatása
Aquincumi múzeumból induló (elektromos) kisbuszos túra az amfiteátrumba, időszakos rendezvények, fesztiválok rendezésével, korabeli életmód bemutatásával.

4. Iparosok(k) nyomában – a kézműves műhelyektől a textil múzeumig
A kézművesség hagyománya és továbbélése napjainkban, alkotó művészek nyitott műhelyeinek kiscsoportos bemutatása, időközönként tanfolyamok szervezése, az ipartörténeti kiállítás megismerése.

5. Műélvezet – múzeumról múzeumra
Kedvezményes tömb-belépőjegy kiadása, egyesített katalógus, bizonyos napokon családi napok szervezése, játszóház a Kiss Áron Játék Társasággal karöltve.

Idegenforgalmi látványosságnak is jó, de az itt élőknek is kedvence lehet a régi piacok visszaidézése.

I.Biotermékek – csütörtöki piac a középkori piactéren
II.Kézművesek háza - nyitott műhelyek, egyedi termékek
III.Antik holmik – bolhapiac és régiségkereskedők találkozása


Remélem, hogy sikerül a jó cél érdekében tenni akaró embereket összefogni!


Tétényi Éva


Budapest, 2007. május 15.