"A templom külső-belső karakterét a kontrasztos puritánság szervezi." A Nyíregyháza-Sóstói Református Templom építésze és belsőépítész tervezője Kulcsár Attila volt.
Beépítés, koncepció, formálás
Sóstófürdő Nyíregyháza tradicionális üdülőterülete: Krúdy Gyula kedvenc mulató helye. Mára zöldövezeti lakóterületté alakult, falunyi mérettel, templomok nélkül. Az egyházak a szentistváni parancsot is követve templomok építésébe kezdtek, a református egyház a Millennium emlékére emelte ezt a házat. A templom tágas orsó alakú telke annak köszönhető, hogy egy mély fekvésű, mocsaras terület feltöltése az utak mentén. Hic templum est, - másnak nem kellett.
Ebből ered az alaprajz sajátos szintessége.
A templom külső-belső karakterét a kontrasztos puritánság szervezi. A harangtorony az erdélyi, felső-tiszavidéki haranglábakkal keres rokonságot, földig érő "szoknyával" de falazott toronyra akasztva. Az egyiptomi pilonokra emlékeztető súlyos bejárati tömege alatt oszlopos-tornácos előtető hívogat hangsúlyos megnyitottsággal.
A belső berendezések fenyőből készült padsorai együtt élnek a nyitott fedélszékű templomtér látszó faszerkezeteivel, karzati korlátjával. Mindez a fehérre meszelt határoló szerkezetek között protestáns puritánságot sugároz,. az íves falak résein beömlő fények kévéit segítségül hívva , ünnepélyes áhítat számára készült, és működik.
Részlet a műszaki leírásból
A templom belsejét a hagyományos protestáns puritánság határozza meg. A meszelt fehér falak és mennyezet keretezésében tölgyfa színűre pácolt beépített bútorok készülnek. A homlokzat nyílászárói belül is tölgyfa színűek. A padló vörösbarna greslakokkal burkolandó, világosabb barna keretezéssel a határoló falak mentén 30 cm -s tükörben, a földszinten és a karzaton egyaránt. A padok fenyő vázon , fenyő ülőkékkel , de a széleken , és az első padsorokon bükk, (tölgy) keményfa díszitésekkel, tölgy-fóliázott bútorpanel háttámlával készülnek, 50 cm-es padszélességgel, egy méteres támaszokkal, 90 cm-es távolságokkal. A templom 220 ülőhelyes, és 6 db hasonló szerkezetű prezsbiteri helyet foglal magába.
Az első sor padelőkéje réteglemezen kazettásan festett, történelmi barnásdrapp szinekkel és ornamentális motivumokkal. A szószék hasonló anyaghasználatú, de mellvédje hajót asszociálva hornyolt tölgy deszkaburkolatú, és szátmárcsekei csónakfákat idéző "vágóéle" van. A szószék a szimmetrikus alaprajz és tömegnek megfelelően szimmetrikus szerkesztésű, egyik oldalán a feljáró lépcső, másik oldalán egy asztali orgona számára biztositottam helyet, asztallal paddal , kottatároló polccal amely a korláttal együtt a szimmetriát is megteremti.a szószék két oldalán A szószékkorona is fenyő ácsszerkezettel a falból konzolosan van kiszerkesztve, csúcsa belmagasságot csökkentve, a torony meredek hajlásszögével azonos idézet a belsőben is. A díszitése a református címer pelikánja és a felkelő nap , rézdomboritással lehetne érdekes eleme a szószéknek.
Az úrasztal is fenyő vázon bútorpanel szerkezetű, lapját tölgy szegélyek zárják le , amelyet úgy is úrasztali teritő takar majd. A teritő alatt kilátszik egy rézdomboritású kehely , úrvacsorai szimbólumként. A karzati széksorok előtt a mellvéd fontos látványi elem U alakú szegélyével . A fehérre festett lábazat felett bükk, (tölgy) lezáró párkány és vizszintes lamellák állnak a fenyő vázszerkezet előtt tetejükön zsoltáros könyv tartó polccal. A függóleges tartóbordák tőcsvarokkal a vb falszerkezethet rögzítendők. Egyébbként az első padsorok előtt álló 16 cm keskeny padelőkéket is hasonló módon kell rögzíteni az aljzatba.
Kulcsár Attila