Az utóbbi években épült vagy felújított épületek seregszemléje az Év Homlokzata pályázat, melynek díjait november 3-án osztották ki Budapesten, a Várkert Bazárban. Az öt kategóriában építészek és kivitelezők számára meghirdetett versenyre idén 243 nevezés érkezett. A kategória győzteseknek járó 1-1 millió forintos díjat független szakmai zsűri ítélte oda.
Családi ház, társasház, középület, panel és műemlék-felújítás kategóriában hirdette meg idén nyolcadik alkalommal az Év Homlokzata pályázatot a díj alapítója és fő támogatója, a Baumit. A pályázat célja az, hogy értékelje és megismertesse az elmúlt években épült vagy felújított épületeket, valamint kitüntesse azokat az építészeket és kivitelezőket, akik ezeket létrehozták. Idén 243 nevezés érkezett, 77 családi ház, 26 társasház, 94 középület, 26 panel és 20 műemlék épülettel jelentkeztek a pályázók.
Illy Gábornak, a Baumit ügyvezetőjének véleménye szerint a pályamunkák jól tükrözik a mai építészetet és építőipart. Az előző évekhez képest több mint kétszeresére nőtt a középülettel, főleg energetikai korszerűsítéssel nevezők száma, míg a panelépületek felújítása nem gyarapodott olyan mértékben, mint amennyire az szükséges lenne. A családi házakra a sokféleség jellemző. Még mindig népszerű a minimál stílus, ami kissé szelídült, és olyan változatai jelentek meg, amelyek jobban illeszkednek az épített környezetbe. A műemlékek esetében pedig egyre inkább teret kap a tervezői tudás és a kivitelezői képesség arra, hogy megőrizzük értékeinket.
A beérkezett épületeket a kiírótól független, szakmai zsűri értékelte és közülük választotta ki kategóriánként azt a pályázót, aki az egymillió forintos díjat elnyerte. A zsűri tagjai voltak: Jánosi János Ybl-díjas és Pro Architectura-díjas építész; Máté Klára, a Magyar Építéstechnika főszerkesztője; dr. Tari Gábor egyetemi docens (BME Rajzi és Formaismereti Tanszék, Színdinamika Szakmérnöki Műhely), Vadász Bence Ybl-díjas és Pro Architectura-díjas építész és Vidor Győző, a Magyar Építőanyag-ipari Szövetség elnöke. A nagyszámú nevezések és az épületek sokfélesége miatt a zsűrinek lehetősége volt különdíjakat is odaítélnie, így 16 pályázó vehetett át elismerő oklevelet.
Családi ház kategória
A díjat Dankó Kristóf Dorog város főépítésze nyerte el egy Mór belvárosi részén megvalósult családi ház tervezésével.
Társasház kategória
A díjat a Benczúr-Weichinger Studio építészei (ifj.Benczúr László és Weichinger Miklós) nyerték el a Budapest II. kerületében épült kétlakásos ház koncepciójával.
Középület kategória
A díjat a Teampannon Kft. és az ír O'Donnell + Tuomey Ltd. közös projektjeként megépült Közép-Európai Egyetem (CEU) Belvárosi Campusa vitte haza. A munkában részt vevő építészek és munkatársak: Sheila O’Donnell, John Tuomey, Mark Grehan (O'Donnell + Tuomey Ltd.), Hidasnémeti Máté (Teampannon Kft.); Ciara Reddy, Brian Barber, Anne Louise Duignan, Jitka Leonard, Geoff Brouder, Henrik Wolterstorff (O'Donnell + Tuomey Ltd.), Varga Bence, Kern Ádám, Szabó Andrea (Teampannon Kft.).
Panel kategória
A díjat az and-an terv építész iroda, Zács András és Fáy Piros nyerte a Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Kara zuglói kollégiumi épületének rekonstrukciós tervezésével.
Műemlék kategória
A legjobb pályázat az építész és kivitelező közös nevezése lett, amelyet az építész Műép Építőmérnöki Kft. (Dr. Szabó László, Hőnich Henrik, Zepkó Ferenc, Kaczurné Molnár Ágota tervezők) és a kivitelező RózsaÉp Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. (ügyvezetője Darida Olivér) nyújtott be, a Budapest VIII. kerület, a Könyves Kálmán kőrúton felújított Tündérpalota, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet székházának épületére.
Baumit ügyvezetői különdíj
Az Év Homlokzata pályázat hagyománya, hogy az alapító és fő támogató Baumit is díjaz épületeket. A szakmai szempontokon kívül a kiválasztásban szerepet kap az épület küldetése, a mögötte álló emberi teljesítmény is. Mindezek alapján Baumit ügyvezetői különdíjat és a díjjal járó 300 ezer forintos pénzjutalmat három pályázat kapta:
1. Az Év Homlokzata 2016 Baumit ügyvezetői különdíját nyerte el a szegedi kivitelező Plusz Építő Kft. egy balatonszárszói nyaraló átépítéséért. A projekt azt példázza, hogy egy hetvenes években épült nyaralót is érdemes átformálni.
2. Az Év Homlokzata 2016 Baumit ügyvezetői különdíját kapta a reload építészstúdió (Petőcz-Tóth Anikó és Csizmadi Péter DLA tervezésében) gödöllői ipari létesítménye a Food Base gyártócsarnok és irodaépület, amely az elismerést merész színválasztásával és egységes arculatával érdemelte ki.
3. Az Év Homlokzata 2016 Baumit ügyvezetői különdíját a lábatlani református templom tornyának felújításáért az Árkádok Kft. kapta. Bánkúti Endre ügyvezető és csapata értékőrző, felelősségteljes kivitelezői munkájáért, az épület múltjának feltárásáért és a hatóságokkal történt hatékony egyeztetéséért érdemelte ki az elismerést. A felújítás jó példa az összefogásra, a kivitelező, a hívek, a pályázati források és a Baumit termék-adománya egyaránt segítették Darányiné Csonka Valéria lelkész asszonyt a felújítási munkák megvalósításában. Ennek elismeréseként a Baumit a díj mellett az egyházközségnek százezer forintos támogatást ad.
Közönségdíj
Az Év Homlokzata pályázat keretében idén először hirdettek meg közönségdíjat, így szeptemberben internetes szavazással lehetett kiválasztani a legszebbnek ítélt családi házat. A közönségdíjat egy Vas megyei kis településen, Nádasdon épült otthon nyerte el, melynek kivitelezője Vasi Opus Kft. volt.
forrás: sajtóközlemény