A rendezvény fő célja, hogy hiteles képet adjon az európai ökoépítészetről, megismertesse a résztvevő építészekkel az érvényben lévő szabályozásokat és lehetőségeket. Megvalósult példákon keresztül megmutatni a természetes építőanyagokkal történő építkezés előnyeit, jelenlegi szabályozását.
Ebben lesznek segítségünkre területük elismert hazai és külföldi előadói, akik nemcsak elméleti, de komoly gyakorlati tapasztalattal is rendelkeznek. A rendezvény sztárvendége Martin Rauch – aki jelenleg a világ egyik legkiválóbb vályogépítő szakembere. A világ minden táján épített már középületektől kezdve, családi házakat és alapjaiban újította meg a vályogépítészetet a folyamatos minőségi fejlesztésekkel. Olyan nagynevű sztárépítészekkel és művészekkel dolgozott együtt, mint a Herzog & de Meuron építésziroda.
Herbert Hubernek köszönhetően – aki az Osztrák Szalmaépítők Egyesületének elnöke, számos szakmai könyv szerzője valamint az Európai Szalmaéptők Egyesületének elnökségi tagja, számos jövőbemutató passzív szalmás családiházat, és középületeket egyaránt be fog mutatni.
A folyamatos technikai innovációiról híres német Lehmorange cég tulajdonosa Peter Gmeiner, a legújabb öko-szárazépítészeti rendszereit mutatja be, melyek olyan különleges projektekben vizsgáztak már jó eredménnyel, mint a SOLAR Decathlon versenyek, aktív és passzív családi házak, valamint legnagyobb volumenű projektként a Berlinben található Mezőgazdaságért, Táplálkozásért és Fogyasztók védelméért szóló Minisztérium épülete.
Szintén a gépészeti oldalt erősíti Miskolczy Imre, a Miskolczy Energiaterv Kft.-től, akinek nevéhez olyan projektek köthetőek, mint a 13. kerületi 100 lakásos passzív társasház, a szintén 13. kerületi passzívház óvoda és még sok szép példa.
Prof. dr. Kistelegdi István, építész és kutatóprofesszor – akinek munkásságát nemrégiben Pro Architectura díjjal, EON Energy Globe különdíjjal tüntették ki és a Nemzetközi Aktívház konferencián 2017-ben, saját lakóházának felújítását a szakmai zsűri Európa legjobb projektjének választott meg.
Beleznay Éva a Magyar Környezettudatos Építés Egyesületének alelnöke, Budapest volt főépítésze a nemzetközi zöld minősítési rendszerekről fog nekünk előadást tartani.
Dr. Medgyasszay Péter építészmérnök, számos szakmai könyv szerzője, a vályog és szalmaépítészet egyik legnagyobb hazai szaktekintélye, ezúttal legújabb fejlesztésű tervezést támogató szoftverét mutatja be.
A kiállítók között megtalálhatóak lesznek gyártó cégek, akik a természetes építőanyagokkal (természetes hőszigetelések, felületképző anyagok, szárazépítészeti megoldások, megújuló energiákat bemutató rendszerek) és rendszereket fogják tudni bemutatni és megválaszolni a konkrét kérdéseket. A hazai szakmai szervezetek közül jelen lesz: a Magyar Szalmaépítők Egyeseület, a MAKÉSZ, a Sárkollektíva fiatal építészekből álló csapata is, és az Európai Vályogépítészeti Oktatási Központ szakoktatója és az Európai vályogépítészeti tankönyv társszerzője: Bíró Árpád kőműves és festő mester, számos műemlékvédelmi díjjal kitűntett kivitelező.
Szintén a kiállítók között lesznek olyan, az ökoépítészet területén nagy tapasztalattal rendelkező kivitelezők is, mint például a galgahévizi ökofalu több vályogházát is felépítő csapat, alacsonyenergiás favázas szalmaházas építők és vályogépítők, akik hazai és külföldi referenciákkal egyaránt rendelkeznek.
A rendezvény akkreditálása a Magyar Építész Kamaránál folyamatban van, a jegyvásárlásra itt van lehetőség. A rendezvény szakmai védnöke a HuGBC.
9:10 - 10:10 Szalmaépítészet napjainkban - Herbert Huber (Ausztria), az Ausztriai Szalmaépítők Egyesületének elnöke, kivitelező, oktató
10:20 - 11:00 Előregyártott vályog épületek, modern vályogépítészet világszínvonalon - Martin Rauch (Ausztria), Lehm Ton Erde
11:00 - 11:20 Kávészünet
11:20 - 12:00 Vályog szárazépítészet a fokozottan energiatakarékos épületekben - Peter Gmeiner (Németország), Lehmorange cégtulajdonos
12:10 - 12:55 Ebédszünet
13:00 - 13:45 Szimulációkkal támogatott épiteszeti és gépészeti tervezés - Dr. habil Kistelegdi István, Pécsi Tudományegyetem
14:00 - 14:40 Mennyi gépészet kell egy ökoházba? - Miskolczy Imre, Miskolczy Energiaterv tulajdonos
14:40 - 15:00 Kávészünet
15:05 - 15:45 Épületek környezeti-, és gazdasági teljesítményének értékelése - Dr. Medgyasszay Péter, Phd MBA, építészmérnök
15:50 - 16:30 Zöld minősítési rendszerek - Beleznay Éva, Budapest volt főépítésze, HuGBC alelnök
Időpont: 2018. október 4., 9:00
Helyszín: Lurdy Konferencia- és Rendezvényközpont, Budapest, Könyves Kálmán krt. 12-14., 1097