Helyek/Köztér

Origamik, földhullámok és emlékfák - Sashalom újraéledt zöldfelületei

2012.01.26. 10:13

Korábban hírt adtunk a 2011. szeptemberében felavatott sashalmi piacról és közösségi házról, most az ehhez kapcsolódó közterületek megújulását mutatjuk be. A XVI. kerület városközpont-rekonstrukciós programja részeként a Havashalom park és a Sashalmi sétány északi szakasza K. Hlatky Katalin és Szakács Barnabás vezető tervezők elképzelései alapján született újjá és - ami külön öröm - a tapasztalatok szerint nagy népszerűségnek örvend.

A Havashalom park és a Sashalmi sétány rekonstrukciója

A tervezési terület a kerületi Polgármesteri Hivatal előtti enyhe lejtőn terül el, amit az 50-es években parkosítottak. 1969-ben társadalmi munkában bővítették, így ma több mint két hektár. Növényzete közel kétszáz idős fából és szép cserjefoltokból áll, amelyből a mogyorófákat és cserszömörcéket lehet kiemelni. Szépek az erdei és feketefenyők, a hatalmas ezüstjuharok őszi levélszínükkel, tavasszal gömbölyű rügycsokraikkal megkapó látványt nyújtanak. A park északi részén egy különlegesen szép gömbjuhar érdemel említést.

 

 

 

A kerületi Önkormányzat 1998-ban állíttatta fel Törley Mária szobrászművész Szent István-szobrát a Polgármesteri Hivatallal szemben levő kavicsos téren. Akkor nagyobb tér-rendezésre nem volt lehetőség, két évvel később kaptunk megbízást a szobor környezetének megtervezésére, amelyet hamarosan meg is építettek.

Eközben a Polgármesteri Hivatal egy komplex városrészközpont-rekonstrukcióba fogott. A térség szépítése a - Főkert Tervezési Stúdió (Frigyesi Gabriella) terve szerint megvalósult - Sashalmi sétánynak a piac és a Sasvár utca közötti szakaszával kezdődött el. 2008-ban a LÉPTÉK_TERV Tájépítész Iroda tervezésében elindult a Havashalom park és Sashalmi sétány északi szakaszának rekonstrukciója, amelyre 2009-ben uniós támogatást nyert az Önkormányzat.

 


 

Havashalom park

A parkra építési engedélyezési terveket készítettünk, a Console-Bau Kft. a sétány útépítési és forgalomtechnikai terveit készítette el. A családi házas övezetben a park - érdekesebb funkciók nélkül - kevés embert vonzott. Az utóbbi időben kisebb csoportok használták nordic-walking és keleti küzdősportok gyakorlására, esténként motoros fiatalok robogtak, a zöldterületet nem nagyon kímélve.

Olyan funkciókat javasoltunk, amelyek a kertvárosi környezetben is növelik a látogatottságot. Az engedélyezési tervben szerepelt egy kis tó, amelyet fúrt kutakból terveztünk ellátni – ez lett volna a park egyik fő vonzereje és attraktív központja. A fiatal felnőttekre és kamaszokra gondolva bővítettük a sportolási lehetőségeket; korszerű játszóteret, a kutyások számára pedig elkülönített kutyafuttatót javasoltunk. A tó gondolata a vízjogi engedélyezés időközben történt megszigorításán elbukott, ekkor először egy grandiózus szökőkút-terepplasztika került a tervbe, amit az anyagi lehetőségek és a fenntartás gondjai húztak keresztül.

 


 

A parknak egyedi karaktert adó elemként piros kismozaik tereptárgyakat terveztünk. Terepplasztikával jelöltük meg a szabadtéri színpad környezetét, ahol a földhullámok élét mozaikvonalakkal zártuk le. A park teljes területét piros kismozaikkal burkolt, ún. origamikkal rendeztük be, amelyek akár háttámaszként szolgálva a fűben heverészés helyét jelölik. Az eredeti kavicsos sétányok színét felidéző sárga lapburkolatot az íves vonalvezetés miatt diagonális rakással terveztük.

A Vízművek kerítésének beugrójában, a lakóházaktól távolabb épült meg a fiatalok gyülekező helye, a gumiburkolatú labdapálya, a süllyesztett beton gördeszka pálya, pergolával, ping-pong asztalokkal. A gör-pálya messziről vonzza a fiatalokat, találkoztunk olyan harmincas fiatalemberekkel, akik ezért a pályáért frissítették fel egy évtized után gördeszkás tudásukat. Népszerű az egész park, egy hétköznap délután annyian vannak, mint régen egy majálison, ami nagy öröm a tervezőnek és teljesíti a pályázatban meghatározott célokat.

 

 

 

A parkhasználatot segíti, hogy kiszolgáló épület is készült WC-vel, pelenkázóval (tervező: EKHO Kft. - Emődi Kiss Tamás és munkatársai), de az engedélyes tervben még szereplő kilátó - ahonnan a gellérthegyi tűzijáték is látható lett volna -, a benne lévő kávézóval együtt sajnos elmaradt.

Sashalmi sétány

A Sashalmi sétány felújított szakaszát a Karát utca és a Budapesti út mellett tovább vezetett futóút és járda kapcsolja a parkhoz. Ezt a kapcsolatrendszert kihasználva egy 800 m hosszú, gumiburkolatú futópályát terveztünk. Az Önkormányzat a Karát utcánál cukrászda telepítését tervezte, amelyhez parkolók is készültek, de a vendéglátóhely egyelőre elmaradt. A sétány csuklópontja a Karát utcai csatlakozás a park felől, itt egy kisebb szökőkút épült padokkal. A sétány - a megépült szakasz vonalvezetéséhez igazodva - lágy ívekkel tekereg a házak között, ezt az íves hullámzást erősíti a sárga járda - benne a gyengén látókat segítő vörös sávval -, a vörös gumi futóút és a szürke kerékpársáv eltérő színe. Az út melletti, ívesen tervezett talajtakaró, évelő kiültetés és a díszkörte fasor már 2011 tavaszán is pompás látvány volt dús, fehér virágzásával.

 


 

A tavalyi óriási esők a Karát utcai oldalon a lakóházakat veszélyeztették, ezért fájdalmunkra a Karát utca mellett egy nagyméretű árkot kényszerültünk kialakítani - mivel zárt csapadékelvezető rendszer nincs a térségben -, ami befogadja és az elszikkadásig tárolja az utóbbi években egyre gyakoribb felhőszakadások, záporok vízhozamát.

 


 

A Sashalmi sétány korábban megépült szakaszán (tervező: Főkert Tervezési Stúdió) ültetett piros virágú gesztenyesor kiegészítéseként a XVI. Kerület kiemelkedő személyiségei számára emlékfákat terveztünk, amelyek előtt zománc-tábla fogja mutatni, kinek a fája előtt állunk. Ezzel – legalább részben – megvalósul régi tervünk, hogy Budapest legkiemelkedőbb, hányatott sorsú főkertészének, Räde Károlynak - aki itt lakott Mátyásföldön - emléket állítsunk, amíg egyszer szobor is készül emlékére.    

A városközpont projektzáró eleme a piac megújítása és a közösségi ház (tervező: Ekho Kft. - Emődi-Kiss Tamás és munkatársai) volt; a piac központjában lévő kis téren medence készült évelő és díszfű kiültetéssel, ennek átadása 2011 szeptemberében történt meg.

 


 

A parkot és sétányt az Everling Kft. építette, mindent megtéve azért, hogy az adott költségkeretből színvonalas, elegáns park szülessen. Most már csak a fenntartókon és használó publikumon múlik, öt év múlva milyen lesz.

Lépték-Terv Tájépítész Iroda


Havashalom park és Sashalmi sétány
vezető tervezők: K. Hlatky Katalin, Szakács Barnabás
tervezés éve: 2007 - 2008
kivitelezés éve: 2010
bruttó szintterület: 30.000 m2
generáltervező: Lépték-Terv Tájépítész Iroda
tájépítész munkatársak: Esztergomi Judit Réka, Tóth Eszter, Magdó János, Fehér Gábor, Jávori Kriszti, Jáger Tünde, Tézli-Szabó Franciska
építészet: Emődi-Kiss Tamás
bruttó beruházási költség: 290.000.000 Ft
építtető/megbízó/fejlesztő: Budapest XVI. kerület Önkormányzata
generálkivitelező: Everling Kft.