Az Amoeba Group építészei az építtetők kérésére olyan családi házat terveztek, amely lehetőséget nyújt csendes, meghitt pillanatokra és harsány vendégsereg fogadására is. Fontos szempont volt emellett, hogy a kert az épület belső tereit kiegészítő természetes tér legyen, amely teret ad a játéknak, pihenésnek, együtt töltött időnek egyaránt.
A 170 m2-es lakóterű háromszintes családi ház Alsó-Gödön, a Dunához közel, egy zsákutcában található. Az utca a Duna felé lejt, az építési telkek ehhez hol rézsűvel, hol támfalakkal próbáltak igazodni. Ez alól az északi szomszéd sem volt kivétel, aminek 3 méteres támfala meghatározó eleme volt a teleknek, így a tervezett kialakítást is jelentősen befolyásolta.
Az épület egyszerű, téglalap alakú, nyeregtető fedéssel. A szomszédhoz közeli északi oldala zártabb. Itt sötétszínű, szigorú téglaburkolat védi szinte páncélként a kíváncsi tekintetek elől a ház belső életét, ami a tetőre átfordulva antracit színű síkcserép fedésben folytatódik. A többi oldalon a homlokzati fal 1,5 m-t visszaugrik, nyitottabbá, játékosabbá, könnyedebbé válik, és a kert minden része felé felnyílik. Itt a sötét északi homlokzat ellenpontjaként természetes fa színű átlapolt Fundermax Scaleo burkolat készült. A sötétszürke téglaburkolat a tető kontúrját végigrajzolva helyenként még itt is megjelenik, de már csak jelzésszerűen.
A ház és az azt körülvevő természet szoros együttműködése központi kérdés volt a tervezésnél. A ház belső terei mindig egy kicsit más szemszögből, más tájolással, más típusú ablakokkal nyílnak a kertre, ami ugyanilyen változatosan reagál a lakók különböző igényeire. Ritkán van rá lehetőség, hogy az épület tervei szinte a kert tervezésével együtt alakuljanak, és még ritkább, hogy a közösen átgondolt tájépítészeti koncepció meg is tudjon valósulni. Itt nagy örömünkre sikerült elérni, hogy a kert nem csupán a családi ház kötelező pluszmunkát okozó velejárója legyen egy kis homokozóval a végében, hanem az annak funkcióit kiegészítő természetes tér, ami teret ad a játéknak, pihenésnek, együtt töltött időnek egyaránt.
Az épület bejáratát az északi zárt homlokzaton, a támfal felőli oldalon találjuk. A két magas térfal közötti megérkezés hangulata egy sziklakerthez hasonló. Ezt erősítik a támfal előtti magaságyás harsogó zöld növényei, melyek egy része már felfutott a shousugiban technológiával égetett fa dekorelemekre. Az ágyás külső peremén végigfutó pad ücsörgésre invitál ezen a mindig árnyékos, védett részen.
A házba belépve először a fedett teraszt és a mögötte elterülő kertet pillantjuk meg.
Az utca felőli oldal teljes egészét elfoglalják a nappali-étkező-konyha nyitott terei, amin belül egy zárt tömbben helyeztük el a kamrát, előszoba szekrényt, könyvespolcot és hűtőket. A nappali egy része dupla belmagasságú, lehetővé téve, hogy az oromfal és a tető megnyitásával rengeteg természetes fényt tudjunk beengedni. A 40 m2-es tér térérzetét tekintve szinte másfélszeresre bővül, köszönhetően a nagy üvegfelületeknek, amik összekötik a déli fedett teraszt és a nappalit.
A nappali légterébe beúszó keresztirányú hálószoba lehatárolása csak az első az ilyen módon kialakuló "belső oromfalak" sorában, amikre egységesen felfut a padló tölgyfaburkolata. Ez a visszatérő gesztus, amit a szülői hálóban, illetve a dolgozószobában is megtalálunk, segít abban, hogy a lakótér még melegebbé és szerethetőbbé váljon.
A földszint hátsó részének dísze a dolgozószoba, mely teljes szélességével nyílik a hátsó nyugodtabb kertrészre, és a pázsit mögötti "erdei kertre". Ebben a természettel összekötött belső fadobozban a hatalmas ablak előtti íróasztal előtt ülve minden adott ahhoz, hogy koncentrált, elmélyült munkát lehessen végezni.
Az emeleti részen helyezkednek el a gyerekszobák és a szülői háló, valamint ezek kiegészítő helyiségei. Minden szobának legalább két irányba nyílik ablaka, hogy minél nagyobb felületen tudja becsalni a fényt, és összekapcsolni a belső tereket a kerttel.
A kert felőli visszahúzott homlokzat nem csak a ház száraz lábbal való körüljárása miatt előnyös, hanem a nagy üvegfelületek nyári leárnyékolásában is jelentős a szerepe. A visszahúzás mértékét a tervezés során úgy határoztuk meg, hogy a téli kisebb beesési szög esetén már beengedje a napfényt. A ház tömegébe behúzott fedett terasz fontos átmeneti tér, ami tavasztól őszig a belső terek meghosszabbításaként aktívan használható.
A csendes utca és a környező telkek idősebb fái jó alapot biztosítottak a kert változatos kialakítására. Az utca felőli szinte állandó napsütésben fürdőző színes, zsibongó "napos kertben" februártól októberig folyamatosan virágzik valami. A hátsó, csendesebb, árnyékosabb erdei kert jóval nyugodtabb, ahol a zöldek különböző árnyalatai és visszafogottabb színek a meghatározók. A kert a gyerekek számára is több izgalmas helyszínt rejt a játékra: a homokozó minden eleme természetes, élő anyagokból készült, a hátsó kert lombháza pedig "a lak", amire mindenki vágyik gyerekkorában. A mesébe illő faház a szomszédos fák lombjai közé, a kert fölé emelkedik.
A kert végébe épített grillterasz a kinti sütés-főzések helye, a rusztikus kemence, sparhelt és grillsütő a nyári sütögetések tökéletes helyszíne. Az építmény egyik túlnyúló gerendájáról lóg a két hinta, míg a tetejére visszacsempésztük a kertet egy extenzív zöldtető formájában.
Az épület alatti garázs és tárolóhelyiségek hasznos és szükséges kiegészítői minden lakóháznak. Az emiatt kialakuló háromszint magas oromfalat a garázsba vezető rámpa melletti támfalakat összekötő terasztetővel osztottuk meg. Így el lehet sétálni a földszinti homlokzat előtt a kert irányába, a nagy ablak előtt pedig egy fűszerkert és kis veteményes élvezi a napsütést.
A ház építészeti és gépészeti rendszereit az energiahatékonyság szemléletében alakítottuk ki. A zsaluziával ellátott ablakok és a hőszigetelés vastagsága, a meglévő növényzet és a "tornácos" tetőkialakítás az épület energiaigényét passzív módon csökkentik. A hőszivattyús felülethűtő / -fűtő rendszer, a hővisszanyerős szellőzőgép és a tetőn elhelyezett napelemek aktív gépészeti elemekkel továbbviszik ezt a gondolatot.
Hiszünk abban, hogy egy jó háznak reagálni kell a környezetére és tükröznie kell a benne lakók személyiségét. Így lesz egyedi és szerethető, harmóniában a környezetével és a benne lakókkal. Ez vezette a kezünket ennek az épületnek a kialakítása során is, ami az építtetők kérésére lehetőséget nyújt csendes, meghitt családi pillanatokra és harsány vendégsereg fogadására is. Emellett jól érzékelhető az igényük a természettel való szoros együttélésre, és a könyvekhez való szoros kötődésük is.
Amoeba Group
Szerk.: Hulesch Máté