Nézőpontok/Kritika

P. Farkas Zsuzsa – Pandula András: Akadálymentes házak, lakások – Az egyetemes tervezés

2007.10.19. 06:28

Könyvajánló a Cser Kiadó jóvoltából

Kiadó: Cser Kiadó,
www.cserkiado.hu
Ára: 3998,- Ft
Formátum: B5
104 oldal
Megjelent 2007-ben

 

Otthonunkat, legyen az családi ház vagy lakás, hosszabb időtartamra (legalább 60-80 évre) építjük. Ezért fontos, hogy az minden használójának jelenlegi és jövőbeni, folyamatosan változó szükségleteit kielégítse. Ilyen megváltozott szükséglet lehet egy gyermek születése, idős vagy ápolásra szoruló családtag odaköltözése, ideiglenes vagy tartós sérülés, betegség. Az eltérő képességű használók igényeit azonban nem külön-külön létesítményekkel, hanem a tervezés során az igényeket egyesítve kell kielégíteni: ez az egyetemes tervezés alapelve.


Az épített környezetben különböző akadályok találhatók. Ezek az akadályok problémát jelenthetnek a megváltozott teljesítőképességű használóknak (ide sorolhatjuk pl. az időskorúakat, kisgyerekes szülőket, a mozgást nehezítő csomagokkal közlekedőket, illetve a fogyatékkal élőket). Otthonunk és környezetének akadálymentes kialakításához számtalan szempontra figyelnünk kell. A ház körüli utak, járdák burkolatának kialakításánál fontos, hogy azok megfelelő szélességűek legyenek, kellően szilárd és egyenletes burkolattal. Néhány lépcsőfoknyi szintkülönbséget rámpákkal hidaljunk át; fél vagy teljes magasságú szintkülönbséget azonban rámpával már nem érdemes áthidalni. Az akadálymentesítés során a lépcsőket nem tudjuk megszüntetni, de ez nem is szükséges. Ügyelnünk kell azonban ezek megfelelő kialakítására (a lépcsőfokok felülete, korlátok stb.). A lépcsők akadálymentesítéséhez kialakíthatunk korlátliftet (a lépcsőkar mentén mozgó ferdepályás emelőszerkezet), emelőlapot (függőleges pályán mozgó emelőszerkezet) vagy liftet (zárt aknában mozgó zárt kabin).


A lakáson belül a legnagyobb problémát általában a fürdőszoba és a konyha akadálymentes kialakítása jelenti. Előbbinél ügyelni kell pl. a helyigényre, a burkolatok csúszásmentesítésére, a berendezések akadálymentes használhatóságára (kapaszkodók stb.). A konyháknál figyelni kell a munkafolyamatokat követő funkcionális elrendezésre, a berendezések biztonságos és kényelmes használhatóságára. Ezen elvek alapján a lakások összes helyiségének kialakítását át kell gondolnunk, és az egyetemes tervezés elvét követve gondos tervezéssel kialakítanunk.


Az ismert szerzőpáros könyve lakásunkat, házunkat és annak környezetét elemzi, ennek során megtárgyalva, hogy mely szempontokra kell kiemelten ügyelnünk az akadálymentesítés során, és milyen korszerű megoldásokkal hidalhatjuk át a felmerülő nehézségeket. A könyvet számos korszerű, mintaértékű (többek között skandináv országokban megvalósult) példát bemutató fénykép illusztrálja.