Egyéb cikkek

Pécs-Uránváros főterének és kapcsolódó közterületeinek tervezése

2007.12.20. 11:20

1. díjban részesült pályamű
Szakács Barnabás, Jáger Tünde, Szabó Franciska, Tóth Eszter (Lépték-Terv Tájépítész Iroda Bt.), K. Boda Ilona (Közlekedés Kft.), Kő Boldizsár (képzőművész)

1. díjban részesült pályamű
Szakács Barnabás, Jáger Tünde, Szabó Franciska, Tóth Eszter (Lépték-Terv Tájépítész Iroda Bt.), K. Boda Ilona (Közlekedés Kft.), Kő Boldizsár (képzőművész)

 


Részletes bírálat:

A pályamű egyik legfőbb erénye az a városrendezési szemlélet, amellyel a konkrét tervezési terület és a tágabb környezet összefüggéseit kezeli és a koncepcióalakítás kiindulópontjává teszi.


Az Ybl Miklós utca Uránbányász téren átvezető szakaszának forgalomcsillapítása, majd ennek második ütemében az Építők útja – Kőrösi Csoma Sándor utca vonaláig való kiterjesztése a zsűri által támogatott koncepció. A ma még két önálló életet élő térrész egy térként való kezelése a terv fő erénye.


A Szilárd Leo park kapcsolatát a jelenleginél kedvezőbben oldja meg az Uránbányász térrel, amellett, hogy a park funkcionális tagolása a környezet igényeihez illeszkedik.
A gépjármű közlekedés vonatkozásában csekély beavatkozást javasol, kivéve az előremutató forgalomcsillapítást az Építők útja – Esztergár utca közötti szakaszon. Az Ybl Miklós utcának az Uránbányász tér melletti megemelése a gyalogos tér szintjére további közlekedési hatósággal való egyeztetést igényel, de a tervi javaslat működőképességét nem kérdőjelezi meg. Legfeljebb időben később valósulhat meg a két térrész egyesítése.


A gyalogos és kerékpáros közlekedési rendszerre vonatkozó javaslatai helyesek, jól elemzi és ismeri fel a környezeti összefüggések alapján a meglévő és prognosztizálható irányokat és ezekre a tervben konkrét javaslatot tesz. Ennek elemei a kerékpáros – gyalogos kapcsolat az egyetem és a városrész-központ között és a csatlakozás a meglévő és tervezett hálózati elemekhez.


A terv meglévő zöldfelületi elemekre épít, ezek védelmét a tervi javaslat biztosítja és továbbfejleszti. Az egyes közterek funkcionális tagolását és összekapcsolását jól oldja meg.


Az Ybl Miklós utca átépítésére tett javaslata az adottságokat figyelembe veszi, de a meglévő beépítés adta lehetőségeket nem használja ki, nem javasol lakóépületekhez tartozó intim pihenőhelyeket, ezeket az út menti gyalogos utakhoz kapcsolja.
Az Uránbányász tér egységes szemléletű átépítési javaslata a terv egyik fő erénye. A tér mai agóra-jellegét megtartja, de igényesen átépítve. A színvonalas, részletes javaslatok ellenére kevés a térhasználat lehetősége. Ugyanakkor a köztéri bútorokra adott javaslata időtálló, jól illeszkedik a kertépítészeti koncepciójához, egységes „imázsértékű” téralakítást eredményez.


A Szilárd Leo park hangsúlyozottan más szemléletű felújítási javaslata tükrözi a két térség használatának különbözőségét. A park funkcionális tagolása jó, a környezeti kapcsolatokat is biztosítja. A parkolóhelyeket növelni képes anélkül, hogy ez a park növényállományának jelentős sérelmével járna. Különösen kiemelkedő a tematikus játszóterekre adott javaslata: népmese – játszótér, kis fizikusok játszótere, kamaszok játszótere, idősek játszótere, amelyek megvédésére, őrzésére is ötletet ad egy kávézó kialakítási javaslatával összekapcsolva.


A terv a kiírás szempontjainak megfelelt. Az ezeken túlmutató javaslatai, mint az Ybl Miklós utca déli szakaszának gyalogos elsőbbségűvé alakítása, pedig feltétlenül megvizsgálandók a továbbtervezés során.


A pályamű a bírálati szempontok alapján a legtöbb támogatandó, felhasználható javaslatot adta.