Programok

Pénteken startol az OFF-Biennále Budapest

2015.04.24. 11:16

Április 24-én veszi kezdetét a 150 hazai és külföldi kortárs művészt felvonultató, független kortárs művészeti eseménysorozat, az OFF-Biennále Budapest. Az öt hét alatt több mint száz program valósul meg, rengeteg közreműködőt megmozgatva, a főváros legalább száz helyszínén.

Az OFF azonban nem csak Budapesten aktív, Debrecen, Esztergom, Miskolc, Pécs és Szombathely, mellett külföldi városokban – New Yorkban Párizsban, sőt Sao Paoloban – is futnak az OFF-szatelitporgramjai. A több mint ötven budapesti helyszín között nem csupán galériák szerepelnek, de magánlakás, üzlethelyiség, parkoló, elhagyott épület, szórakozóhely és fodrászüzlet, valamint különféle közterek és parkok is, de helyszínné válik a pesti rakpart, sőt a Kelenföldi Erőmű is helyet biztosít egy művészeti programnak.

A csaknem száz közreműködő magyar művész között ott van Maurer Dóra és Csörgő Attila, az ismert és elismert Kis Varsó csoport, Németh Hajnal, Kokesch Ádám és Csákány István is. Az első OFF egyik legismertebb művésze a New York-i MOMA-t is megjárt román Dan Perjovschi, aki egy hatalmas belvárosi kirakat üvegfelületén hozza létre helyspecifikus művét.

Az OFF kurátorai által kezdeményezett Használd a fejed!/Check Your Head! részeként valósul meg Sugár János Tűz a múzeumban című projektje, amelynek lángját a biennále öt hete alatt végig önkéntesek őrzik. A Société Réaliste francia-magyar művészcsoport az ENSZ 193 tagországának himnuszaiból szintetizált „egyetemes himnuszt” mutatja be az Eleven Emlékműnél, a Szabadság téren. Az Izolátor című csoportos kiállítás a termékeny elzártság állapotával foglalkozik a Krisztina körúti, üresen álló Postapalotában, a Mérlegállásban című lakáskiállítás pedig a kivándorlás jelenségét vizsgálja. A Sound as Space hangművészeti projekt a városi tereket próbálja meg a hangokon keresztül megragadni. A Gazdálkodj OFF-osan! életnagyságú társasjátékban szemlélteti a kortárs művészek, a piac és a megélhetés problémáit.

A tájékozódást a teljes programot részletesen bemutató kétnyelvű honlap mellett szinte az összes eseményt felvonultató Facebook oldal segíti. A szervezők egy ingyenesen hozzáférhető térképes tájékoztatót is kiadnak, amely 120 terjesztési ponton – kulturális intézetekben és szórakozóhelyeken – érhető el. Az eligazodást egy mobil applikáció, az Artlocator is támogatja, s egy saját Tumblr oldal helyezi kontextusba az OFF eseményeit, felelevenítve az elmúlt évtizedek hazai művészeti történéseit. Az OFF teljes nyitva tartása alatt működik az OFFice, amely találkahelyszínként és pop-up központként egyaránt működik a Henszlmann Imre utca 9-ben.

Az OFF-Biennále 2013 őszén még csupán egy tucatnyi művészeti szakember ügye volt, a megnyitóig azonban többszázan csatlakoztak: művészek, kurátorok, kulturális intézmények, támogatók, s majd száz önkéntes vesz részt a szervezésben és a lebonyolításban. Az OFF egy eddig Magyarországon ki nem próbált modell szerint valósult meg. Közpénzt nem vesz igénybe, ehelyett együttműködéseket alakított ki a kortárs művészeti szakma különböző szereplői között. Kereskedelmi galériák, non-profit helyszínek, művészcsoportok, civil szervezetek, magántámogatók, gyűjtők és kultúrára nyitott önkéntesek szerveződtek hálózatba, hogy megmutassák a hazai közönségnek: a kortárs művészet nem kevesek kiváltsága, hanem mindannyiunk életéhez hozzászóló, izgalmas és elgondolkodtató művészeti gyakorlatok összessége.

Az OFF-Biennále Budapest programjainak zöme ingyenesen látogatható, a részvételi díjas eseményeket külön jelöltük.