Az Építészfórum délelőtt olvasói levélből értesült, hogy az Építési és Közlekedési Minisztérium felszólította az Ötpacsirta utca 2. alatt található Építészek Házában működő szakmai szervezeteket, a Magyar Építész Kamarát, Budapesti Építész Kamarát, Magyar Építőművészek Szövetségét és az ÉME Mesteriskolát, valamint az étteremet is az épület kiürítésére. A döntés ellen petíció indult. Cikkünket az ÉKM és a MÉSZ nyilatkozatával frissítettük.
Az Ötpacsirta utca 2. 1954-ben vált Magyar Építőművészek Szövetségének otthonává, azóta az építész társadalom és a szakmai közélet meghatározó helyszíne és kulturális központja.
Az ügy hátterével kapcsolatban az Építészfórum felkereste a Minisztériumot és az érintett szakmai szervezeteket, kérdéseinkre adott válaszaikkal a hírt folyamatosan frissítjük.
A tiltakozópetíció itt írható alá.
Frissítés (2024.02.22. 19:30):
Az Építési és Közlekedési Minisztérium részére az alábbi kérdéseket tettük fel írásban:
Megkeresésünkre a Minisztérium a következő tájékoztatást adta:
Az Építési és Közlekedési tárca létrejöttével több évtized után kapott minisztériumi szintű érdekképviseletet az építésügy és az építészet ügye. Most itt az ideje, hogy az építészekről is gondoskodjunk. Miután az építésszakmával szorosan együttműködve elkészítettük az új magyar építészetről szóló törvényt; a magyar építészeket, érdemeik jogos elismeréseként az újonnan létrehozott Magyar Építészet Napján a korábbiakhoz képest nagyobb odafigyeléssel díjazzuk; most érkeztünk el egy új Magyar Építészeti Központ felépítéséhez, ahol végre, több évtized után, méltó elhelyezésre kerülnek a szakmai szervezetek. A jelenlegi költözés ennek a folyamatnak a része, amely során az érintett szervezetek bevonásával keresünk számukra - az új központ elkészültéig - ideiglenes székhelyet.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium elkötelezett az építészet és a magyar építészek szakmai és társadalmi megbecsülésének növelése iránt, így az építési kormányzat nem ultimátumot ad, hanem évtizedes tartozását törleszti az építész szakma felé.
Frissítés (2024.02.23. 11:45):
A Magyar Építőművészek Szövetsége egy nappal a hír beérkezése után az alábbi nyilatkozatot tette közzé Facebook oldalán:
A MAGYAR ÉPÍTŐMŰVÉSZEK SZÖVETSÉGÉNEK NYILATKOZATA
A Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) a napokban tájékoztatás kapott az Építési és Közlekedési Minisztériumtól, hogy az Ötpacsirta utcai székházban működő szervezetek számára új, ideiglenes székhelyet keres. Ez az épület a Magyar Építőművészek Szövetségének – melyet 122 éve Lechner Ödön és társai alapítottak – valamint a Magyar Építész Kamarának, a Budapesti Építész Kamarának, az ÉME Mesteriskolának, ezzel együtt a magyar építészek széles körének is a szakma identitását meghatározó otthona, már több, mint 70 éve.
A Magyar Építőművészek Szövetségének elnöksége a mai napon összeült, kiértékelte és megvitatta a rendelkezésére álló információkat, és azt a döntést hozta, hogy tárgyalásokat kezdeményez az illetékesekkel és az érintettekkel. Egyúttal kinyilvánítja, mindent megtesz a jelenlegi Építészek Háza megtartásáért, hogy a magyar építészet jelképévé is vált emblematikus épület hosszútávon is a magyar építőművészetet, és kultúrát tudja szolgálni.
Budapest, 2024. 02. 22.
A MÉSZ elnöksége és Felügyelőbizottsága
Krizsán András, elnök
Golda János, alelnök
Zoboki Gábor, alelnök
Csillag Katalin, elnökségi tag
Kovács Csaba, elnökségi tag
Nagy Csaba, elnökségi tag
Szabó Levente, elnökségi tag
Anthony Gall, elnökség póttagja
Fajcsák Dénes, elnökség póttagja
Tima Zoltán, Felügyelő Bizottság elnöke
Bachmann Bálint, Felügyelő Bizottság elnökhelyettese
Földes László, Felügyelő Bizottság tagja
Tóth Balázs, Felügyelő Bizottság tagja