14. sorszámú pályamű
szerzők: Csillag Katalin, Gunther Zsolt
társtervezők: Börzsei Tamás, Németh Balázs
munkatársak: Horváth Roberta, Sallai Krisztián
Részletes bírálat:
A szabályozási terv szerinti beépítési koncepciónak megfelelő terület-felhasználással és elhelyezéssel igazi épület indivídumokat telepít le a táji környezetbe, kiigazítás nélkül véve tudomásul annak minden elhatározását a környezetdifferenciálás és városi kapcsolatteremtés tekintetében.
Uszoda
A tömegkompozíció által determinált, finoman mozgatott, poligonvonalú homlokzat kontúron belül az alaprajzot az épület hossztengelyére felfűzött lineárisan zónás (megérkezés, öltöző- és vizesblokkok, medencetér) szervezés jellemzi, kiszolgáló térapparátusában kétszintes kialakítással. A térbeli elrendezést és kapcsolatrendszert meglehetősen komoly funkcionális hibák terhelik.
Az előcsarnok kialakítása a büfével és a körbejárható beúsztatott üzletekkel kifejezetten nagyvonalú megoldás. Tovább haladva a baj ezután kezdődik.
A szekrényes-kabinos és a csoportos öltözőblokkok területileg és közlekedési kapcsolatrendszereikben (a megérkezés felől a medencetér felé) elfogadhatatlanul összekeverednek, az egyik rendszer csak a másikon keresztül működik, ami funkcionális nonszensz, szintén nem kedvező a mindössze két blokkba koncentrált vizesblokk kiszolgálás, jelentősen alulméretezetten.
Az sem kedvező, hogy a tanmedence a lineáris rendszer legtávolabbi végpontján, az öltözőktől legmesszebb esően került kialakításra, így annak megközelítése csak a nagy medence területén át lehetséges.
Ugyanakkor alaprajzában, épületen belüli telepítésében és téri világában kifejezetten nagyvonalúan, szépen tervezett a wellness blokk.
Hibái folytán a térszervezet sajnos képtelen zavarok nélkül teljesíteni az épület egyidejűleg jelentkező differenciált használati igényeit. Hasznos alapterülete átlagos.
Sportcsarnok
Az épület kiemelkedő csarnoktömbjéhez két oldalról földszintes oldalszárnyakban helyezi el a kapcsolódó társ és mellékfunkciókat. Az épületkontúr finom mozgatása itt is a tömegkomponálás eszköze.
Az alaprajzi rendben a főfunkciók három-zónás, lineáris szervezése, épületen belüli telepítése, környezeti tájolása, nagyvonalú, tiszta szerkesztésű, jó megoldás. A konkrét helyiségkapcsolatok, térarányok tekintetében azonban már gondok vannak.
A tornacipős forgalom keveredik az utcai cipőssel, sőt az öltözőkhöz kapcsolódó vizesblokkok megközelítése is csak ezen útvonalak érintésével lehetséges, kisebb és nagyobb kapacitású öltözők azonos alapterülettel méretezettek.
A játékcsarnokhoz kapcsolódó közönségforgalom szervezése, kiszolgálása kifejezetten nagyvonalú, jól működő, hiba viszont a nagy tömeget kiszolgáló ruhatár aszimmetrikus elhelyezése, megközelítésének szűk keresztmetszete.
Szép gondolat a squash pályák és edzőtermek blokkját lazító, gazdagító belső átriumok kialakítása, amik bizonyára kellemes zöld, élő szigetek lehetnek az épületbelsőben, de létesítésük jelentősen növeli a közlekedőterületeket és a homlokzatfelületeket.
A hasznos alapterületi nagysága kifejezetten takarékos.
Mindkét épület tömege formájában és megjelenésében szoborszerű indivídum, az egész és a részek tekintetében következetesen formált plasztikus kompozíció. Nem épületegyüttes, de még csak nem is épületek, hanem épületszerepkörű hatalmas esztétikus tárgyak a tájban, egy friss, ízig-vérig mai építészeti gondolkodásmód képletei.
Az épületkubusok felületein tervezett egyeduralkodó transzparens és festett üvegkéreg csak tovább erősíti, fokozza az eredeti alkotói szándék megvalósulását, melynek végeredménye a látványosság és elegancia ridegsége, ami képtelen élhető, belakható mikrokörnyezeti aurát teremteni, ahol az ember szívesen időzik, találkozik, beszélget, egyszóval él.
A pályaművet a Bíráló Bizottság 800.000 Ft-os megvételben részesítette.