A tűzzel szembeni viselkedés oldaláról vizsgálva az alufólia kasírozású PIR lapok (MSZ EN 13501 szerint) az építési termékek osztályba sorolása alapján D s1 d0 kategóriába tartoznak. A „D” a tűzvédelmi osztályt mutatja meg, míg az „s1” – a legkedvezőbb füstképződési, valamint a „d0” a legcsekélyebb mértékű égve csepegési kategóriát jelenti. Ez utóbbi két jellemző azért fontos, mert tűzzel szembeni védekezés kapcsán sok esetben a füstképződés a leghátráltatóbb (oltáskor nagymértékben korlátozza a láthatóságot), míg a tűz továbbterjedését a lecseppenő égő anyagcseppek elősegíthetik, illetve további égő gócpontok kialakulásához vezethetnek. (Az expandált (EPS) és az extrudált (XPS) polisztirol termékek E osztályba tartoznak.)
Ipari és mezőgazdasági csarnokok belső állmennyezetén elhelyezett hőszigetelések a legtöbb esetben védelem nélkül kerülnek beépítésre, ezért kiemelten fontos a hőszigetelés tűzvédelmi osztályba sorolása. A fellépő nedvességgel és mechanikai hatásokkal szemben a zártcellás hőszigetelő anyagok kellőképpen ellenállóak, így e termékek használatosak ezen a területen, azonban a PIR táblák alukasírozással „D s1 d0” besorolása kedvezőbb, mint az XPS táblák „E” osztálya valamint jobb hőszigetelő képessége miatt vékonyabb rétegben alkalmazhatóak és az alufólia réteg további védelmet is biztosít.
A hőszigetelő anyagok osztályba sorolásánál sok esetben többet mond a teljes szerkezettel elvégzett modellvizsgálat, melyre jó példa a könnyűszerkezetes, acél trapézlemezes födém. A tisztán PIR hőszigetelést tartalmazó acél trapézlemezes födém az égetéses vizsgálat során REI 15 perces tűzállósági teljesítményjellemző értéket ért el. (R – teherhordó képesség »szerkezeti stabilitás«, E – integritás »elválasztó funkció«, I – szigetelés.) A teljes szerkezet tűzvédelmi osztályának meghatározása: „B”.
A hőszigetelési követelmények eléréséhez kedvezőbb hőszigetelési jellemzőkkel rendelkező termékekből például poliuretánból akár fele vastagság is elégséges (PIR hővezetési tényezője, λ=0,022 W/mK).
Lapostetők hőtechnikai követelményei Magyarországon (U-érték) | EPS vagy szálas hőszigetelés | PUR/PIR keményhab |
U≤0,25 W/m2K – 7/2006 TNM Rendelet | 14-16 cm | 10 cm |
U≤0,17 W/m2K - 20/2014 BM Rendelet | 17-20 cm | 10-12 cm |
A PIR táblák alkalmazása számos további előnnyel jár:
A kedvezőbb hőszigetelő hatása miatt vékonyabb réteg beépítése is elégséges. A PIR táblák magas szilárdsága könnyebb, gyorsabb táblafektetést eredményez, a lapok mind a beépítés, mind az anyagmozgatás során nem vetemednek, nem nyomódnak össze, mechanikai rögzítésnél sem kell a dűbel tányérok hőszigetelő anyagba való benyomódásával számolnunk, így nem alakulnak ki pangó vizek, melyek a szerkezet károsodásához vezetnek.
A poliuretán táblák testsűrűsége 30 Kg/m3, mely harmada a kőzetgyapot termékeknek (100 Kg/m3). A jobb hőszigetelő képesség és az alacsonyabb testsűrűség akár ÖTSZÖR könnyebb szerkezetet eredményez trapézlemezes lapostetőknél. A jelentős súlymegtakarítás statikai és biztonsági szempontból is előnyös, hiszen tűz esetén a fém trapézlemezek szilárdsága a magas hőmérséklet miatt töredékére csökken, vagyis tovább bírják, később szakadnak le az acéllemezek a kisebb teher alatt.
Látható, hogy trapézlemezes lapostetők esetén a tűzbiztonsági, a statikai, a hőtechnikai, a gazdasági szempontok mind együttesen játszanak szerepet a hőszigetelő anyagok kiválasztásában.
P4230015 – Állattartó csarnok álmennyezeten elhelyezett PIR hőszigetelés
P3010083 –PIR hőszigetelés (22cm) mechanikus rögzítés trapézlemezes lapostetőn (deformáció mentes kialakítás)
P9160019 – 2x14cm vastagságú PIR keményhab hőszigetelés trapézlemezes lapostetőn.
Szatmári Zoltán
alkalmazástechnikai mérnök-tanácsadó
BACHL Hőszigetelőanyag-gyártó Kft.