Design/Formatervezés

Rácz György emléktáblája

2009.10.16. 05:06

Az Építészeti Világnap egymást sűrün követő eseményei között került sor Rácz György (1907-1989) Ybl-díjas építész emléktáblájának felavatására. A szobrászatilag is igényes táblát a II. kerületi Fillér utca 1. számú bérház falára helyezték el.

2009. október 5-én az Építészeti Világnap egymást sűrün követő eseményei között került sor Rácz György (1907–1989) Ybl-díjas építész emléktáblájának felavatása. A szobrászatilag is igényes tábla a II. kerületi Fillér u. 1. számú bérház falá falára helyezték el, az építész leánya – Rácz Mária építész – kezdeményezésére, a Magyar Építőművészek Szövetsége támogatásával. Az avató beszédet Roth János építész, a MÉSZ alelnöke tartotta.

Róth János beszéde a tábla avatóünnepségén

Tisztelt hölgyeim, uraim, kedves kollégák!

Rácz György építész emléktáblája felavatására gyűltünk össze a 2009. évi Építészeti Világnapon.
Rácz György Ybl-díjas építész (1956), a ma is jogfolytonos MÉSZ alapító tagja (1952) és a kortárs magyar építészet létrehozásában jelentékeny szerepet betöltő CIRPAC csoport alapító tagja. Életműve megőrzésében, az emléktábla létrehozásában elsődleges érdem leányát – Rácz Máriát – illeti. Volt IPARTERV-es kollégájának, Winkler Barnabás építésznek ugyancsak köszönettel tartozik az építészek közössége a 2006–20007-ben a HAP galériában bemutatott életmű-kiállítás megszervezéséért.

 

 

Rácz György elhivatott építész volt, munkássága ténylegesen az emberi igények szolgálatát jelentette, nem pedig saját imázs kialakítását. Ezért tartozik azon kollégáink közé, akiket hajlamosak vagyunk méltatlanul elfelejteni. Pályája a baloldali elkötelezettségű CIRPAC csoporttól Kassák Lajos Munka Kör-én keresztül az ONCSA házak tervezésén át vezetett a háború utáni tervezővállalati munkásságához. Ebben az időszakban is máig hiteles épületeket alkotott, kezdetben a MEZŐTERV-ben, majd az IPARTERV-ben. Elkerülte a szocreál majd a „modern” sematizmusát és a divatokat, jó értelemben funkcionalista épületeket tervezett. Erre az építészeti gondolkodásra, a korszerűség és a hazai valóság ötvözésére változatlanul szükségünk van, csak így tudunk, mi építészek, hitelesek maradni itthon és Európában is.

Szolgálja ez az emléktábla egy magyar építész méltó emlékét!