Egy osztrák, aki felhőkarcolót épített New York-ban és életéről Jonas Mekas forgatott filmet. A 20. század egyik meghatározó, nemzetközileg a legismertebbek közé tartozó ausztriai építésze, Raimund Abraham (1933-2010) munkásságát mutatja be a bécsi MAK június 17-én nyíló kiállítása.
Egy vizionárius építész rajzai, kollázsai és modelljei állnak a bécsi MAK új kiállításának fókuszában. Raimund Abraham életművében az építészet szorosan összefonódik a képzőművészettel, a filozófiával, az irodalommal és a filmmel. Koncepciói és megvalósult épületei egyszerre dolgoznak archetipikus és neo-futurisztikus formákkal.
A Linzben született Raimund Abraham először Bécsben nyitott irodát, majd 1964-ben emigrált az Egyesült Államokba. Itt a New York-i avantgárd meghatározó alakjává vált, egyben az osztrák építészet nemzetközileg ismert figurájává, akárcsak Hans Hollein vagy Günther Domenig. Komoly elméleti munkássága mellett számos épülete valósult meg Ausztriában, az Egyesült Államokban, Németországban és Mexikóban. Legismertebb munkái közé tartozik a New York-i Austrian Cultural Forum (1993-2002), amelyről Kenneth Frampton azt írta: „a modern építészet legfontosabb alkotása Manhattanben 1959, a Seagram Building és az Guggenheim Museum átadása óta". Az életéről készült filmet, Jonas Mekas alkotását, 2013-ban mutatták be Scenes from the Life of Raimund Abraham címmel.
Raimund Abraham. Angles and Angels. Zeichnungen, Modelle, Prototypen
A bécsi MAK – Museum für angewandte Kunst kiállítása
2020. június 17. - október 18. (A kiállítás eredeti időtartamát a koronavírus-járvány miatt megváltoztatták.)
Nyitókép: Raimund Abraham: Kugel-projekt, 1991. Fotó (c) MAK, Georg Mayer