Design/Formatervezés

Reaktív (vagy relatív?) fokhagyma

2011.04.21. 10:20

A reOnion egyike az idei Burning Man fesztivál installációinak, melyet 2011. augusztus 29. és szeptember 5. között rendeznek meg a nevadai sivatagban. Az idei 319 beadott pályázat közül Magyarországról elsőként Laczkó Juli, Sztojánovits Andrea, Ádám Zsolt, Debreczeni Péter és Feles Dániel csapata részesült abban az elismerésben, hogy bekerült a 44 támogatott, megvalósításra váró installáció közé.

Hazai fokhagyma a nevadai sivatagban!
A reOnion egyike az idei Burning Man fesztivál installációinak, melyet 2011. augusztus 29. és szeptember 5. között rendeznek meg az Egyesült Államokban, a nevadai sivatagban. Az idei 319 beadott pályázat közül Magyarországról elsőként a reOnion csapata részesült abban az elismerésben, hogy bekerült a 44 támogatott, megvalósításra váró installáció közé. A projekt alkotói öt fiatal magyar képzőművész, építész, programozó és szervező, név szerint: Laczkó Juli, Sztojánovits Andrea, Ádám Zsolt, Debreczeni Péter és Feles Dániel.

 

 

 

Reaktív fokhagyma
Az organikus struktúra első pillantásra egy óriás, 6 méter magas fokhagyma, melynek újrahasznosított műanyag UTOPLAST borításán audiovizuális fény- és hangjáték jelenik meg. Hat gerezdre osztott formája hat kabint rejt, melybe egyesével mászhatnak be az érdeklődők, ami pedig ezután történik, azt a látogató – pontosabban az ő szívverése, lélegzete és testhőmérséklete – határozza meg.

A napnyugtától napkeltéig tartó fény- és hangjáték a szenzorok, generatív animációk és hangok révén lép működésbe, mely a fizikai valóságokon keresztül kalauzol a virtuális közegekbe. Nappal a fokhagyma nemes egyszerűségében magasodik ki a sivatag homokjából.

 

 

 

A sátor struktúrájához az UTOPLAST anyagot több száz kg szelektív műanyag hulladék összegyűjtése, előkészítése, préselése és összevarrása után állítja elő a csapat. A nejlonzacskók hőpréselésével előállított nyersanyag a csapat egyik tagjának fejlesztése, a Plastenka ökodesign márkanév alatt kelt életre.

Mivel csupán a megpályázott pénz 60%-át honorálja a Burning Man Arts Grant Committee, a kiutazáshoz, valamint az installáció tengeren túli szállításához az alkotók további támogatást keresnek. Ebben segít a Kickstarter weboldal, ami egy támogatási platform, ezen belül a reOnion támogatói aloldala. Ezen oldalon a támogatásért cserébe különféle egyedi, erre az alkalomra tervezett design ajándékokat lehet megszerezni, reOnion kitűzőt, UTOPLAST táskákat, vagy akár egy jó magyar gulyást a fesztivál helyszínén az alkotókkal. ReOnion támogatói csatorna a PayPalon.

 

 

 

A projekt alakulása folyamatosan nyomon követhető itt, s megtalálható más közösségi portálon is. A legfrissebb történések pedig elérhetőek a twitteren (@reOnionProject).

Laczkó Juli, Sztojánovits Andrea, Ádám Zsolt, Debreceni Péter, Feles Dániel