Épülettervek/Középület

Redukált rítusok - Farkas Ádám, Juhász Balázs és Rohonczi Donát első díjas terve

2016.08.05. 10:30

Az elmúlást követő búcsú átmeneti helyzet. Farkas Ádám, Juhász Balázs és Rohonczi Donát pályaműve ezt a momentumot fogja meg, szinte egy "megálló" profánságára lecsupaszítva a funkciót. Dévényi Tamás mester tanítványainak terve az első díjat nyerte el a Mesteriskola pályázatán. 

A mai technicizált társadalmak többsége száműzte életéből a rítusokat. A temetési szertartás talán az utolsó rítushoz közeli, a közösséget integráló tevékenység. Ennek köszönhető kiemelkedő jelentősége bármely település életében.

Az elmúlást követő búcsú átmeneti helyzet. A pályamű ezt a momentumot fogja meg jól, szinte egy "megálló" profánságára csupaszítja a funkciót. Az egyszerűség erénye a néhány elembe való sűrítés, a redukált anyaghasználat, a minimális eszközhasználat. Gazdagsága szimbolikus elemeken keresztül építkezik, ebben az esetben: az égetett akác pillérek, az aranymetszés és a határok finom jelölése.

A pályázók tervüket a jelenleg meglévő ravatalozó helyére tették, viszont 90 fokkal elforgatták az út irányába. Így a kiszolgáló funkciókat tartalmazó kerítés menti épületrésszel összehangolt egységet képez. A két "alig" épület közötti terület a gyászolók befogadására szolgál. Az újrafogalmazott kerítésen át belépve a hosszabbtávon kialakuló ligetben szinte keresni kell a ravatalozót, ami a minimális területfoglalás által mintegy feloldódik környezetében. A pályázók – helyesen – erre a területre nem engednek autós forgalmat, ennek számát radikálisan redukálják.

A pályamű adottságként fogadja el környezetét, értve ez alatt a megtervezett, de még nem létező kialakításokat. Összehasonlítva a többi tervvel ezzel a hozzáállással egyedül maradt.

A meglévő épület bontásából származó anyagok újrahasznosításra kerülnek a helyszínen, így a hulladék nagy részét nem kell elszállítani. A terv erénye, hogy mindezt esztétikailag magas szinten teszi. A kerítés és a járófelületek megjelenésében új minőség keletkezik.

Az urnatemető elcsúsztatott előregyártott elemei mind az út, mind a temető felől szép ritmust adnak, az urnás sírok kialakítása ötletes, magában hordozza a kontrollált változatosság lehetőségét.

A nagyvonalúan komponált ravatalozó megfogalmazásából egyetlen elem hiányzik: a természetes fény megjelenítése, amely kiemelné a halott számára fenntartott helyet. A terv leggyengébb pontja a harang megkomponálása.Az integrálás módja átgondolandó. Az égetett felületek a ravatalozó szimbolikájának szerves részét képezik, viszont a kellemetlenségek elkerülése végetta felület "fixálását" meg kell oldani.

A pályázat nem marasztalható el amiatt, hogy a bontás-építés ideje alatt nem oldja meg a ravatalozást, ugyanis a kiírás nem tartalmazott olyan kitételt, miszerint a ravatalozónak folyamatosan kell működnie. A pályázó csapatnak át kell gondolnia, hogyan oldja meg a folyamatos működést. A többi pályázatot látva új hely esetén ez nem jelent problémát. A továbbtervezés során figyelembe kell venni a zsűri általános ajánlásait.

A pályaművet a zsűri 1. díjra javasolta.