Épületek/Irodaépület

Rímek és hangzatok - Kreatív Mozi Műhely

2018.04.18. 16:29

Térbe öntött dallamok, finom áthallások, egymással cinkoskodó részletek. A Huszár Zsanett és Varsányi Erzsébet (Odú Design) tervezte iroda felülír mindent, amit eddig az otthonos irodákról tudni véltünk. Sütöri Laura írása. 

A Kreatív Mozi Műhely Kft. egy 1999-ben családi vállalkozásként induló, azóta 20 fős csapatra gyarapodó cég, mely kis- és nagyjátékfilmek, reklámok, fotózások és videóklipek berendezésével foglalkozik. Irodájuk közel 20 év után a kelléktáruk szuterén helyiségéből a szomszédos irodaházba költözött, melynek kialakítását Huszár Zsanettre és Varsányi Erzsébetre bízták. Mindkettőjük enteriőr tervező - belsőépítész szakon végzett a KREA Kortárs Művészeti Iskolában, majd több közös projekt után, 2013-ban megalapították saját vállalkozásukat Odú Design néven. 




Sajátos attitűdöt követel, ha korlátozott lehetőségek közé kényszerül az alkotó. Adott egy bérlemény, melyen csak olyan változások eszközölhetők, melyek a lehető legkönnyebben visszafordíthatók a bérlő távozása után. A tervezőpáros figyelembe véve a hely adottságait, csekély módosításokat elkövetve a legtöbbet hozták ki a helyszín adta lehetőségekből. Egyetlen gipszfal elbontásával egy térbe hozták a munkaállomásokat, az étkezőt, illetve a szociális teret, melytől csak az operatív vezető irodája különül el. A klisének számító irodai padlószőnyeget vinyl burkolatra cserélték, a nyílászárókat fehérre fóliázták. Megváltoztatták az álmennyezetet, mely eredményeként megnyitották a teret felfelé és több fényt engedtek be az ablakfelület megnagyobbításával. A kazettákból néhányat szinterezett fémlemezre cseréltek, néhányat elhagytak, így a közkedvelt tendenciákhoz simulva láttatni engedték a gépészetet.




A tér iroda mivoltára mindössze az ablaksor mentén kialakított munkaállomások emlékeztetnek, melyeket filc borítású paravánok tagolnak munkakörök szerint. A műhely példaként áll mindazok előtt, akik valaha otthonos munkateret kívántak létrehozni. Teszi ezt azáltal, hogy a szürke csendjébe rímeket és hangsúlyokat ékel finom részletek és apró csínyek felhasználásával. A praktikum igényét használja fel a tervezőpáros, hogy a kreatív cég profiljához illeszkedő és a megrendelő szívéhez közel álló motívumokat rejtsen el, melynek ideális aláfestést biztosítanak a semleges és pasztell színű felületek.




Minél többet látunk, annál többet érzünk az otthon melegéből. Az iroda szerethetősége részleteiben rejlik, hiszen annak minden szeglete, összesen 110 négyzetmétere kíváncsisággal hívogatja a felfedezésre kész szemlélődőt. Kedves gesztusok uralják a teret: a köszönő falon Farkas Tatjana (Lagom) kézírást imitáló drótfeliratából rajzolódik ki a cég neve; a bulletin boardokon megannyi üzenet és ötlet sorakozik; a megbontott mennyezeti panelek közül pedig élő növényzet és üveggömbbe zárt világítás csüng alá. A régi, olykor személyes történeteket magukban hordozó bútorok kokettálnak a finom kialakítású design tárgyakkal, így a fa, üveg és réz anyagok hol hangsúlyosabban, hol megbújva köszönnek vissza. Noha az iroda kreatív munkafolyamatnak ad helyet, mégis minden olyan természetes, mintha csak sohasem lakott otthonunkba léptünk volna be.

Sütöri Laura