Közélet, hírek

Riverless – Hamarosan zárul a jelentkezés

2023.09.13. 10:35

A Balka kollektíva által meghirdetett Riverless pályázatra olyan munkákat várnak a szervezők, melyek a spekulatív építészet módszertanát használva nyújtanak megoldást egy elképzelt szcenárióra, a kiapadt Duna helyén létrejött terület újrahasznosítására. A szeptember 17. (vasárnap) éjfélig benyújtható pályaműveket szakmai zsűri értékeli és válogatja, melyekből október 7-én kiállítás nyílik a Viaduktban a Design Hét Budapest keretében. Cikkünkben a Riverless zsűritagjait mutatjuk be.

 

Gedeon Tekla és Gschanes Sebastian / Fuzzy Earth

A Fuzzy Earth Gedeon Tekla és Sebastian Gschanes közös kutatás alapú kreatív praxisa. Az építészet, design, művészet, mezőgazdaság, kertészet és technológia határterületén mozognak, miközben az általuk használt médiumok ezeken a kategóriákon is túlmutatnak. Olyan tereket, tárgyakat és eseményeket hoznak létre, amelyek a természettel és a technológiával való kapcsolatunkat vizsgálják. A Fuzzy Earth alternatív világokat épít és feltárja a fajok közötti összefonódások láthatatlan rétegeit az éghajlati válságok korában, hogy egy befogadóbb és ellenállóbb jövőt inspiráljon.

Gedeon Tekla építészettel, történetmeséléssel és spekulatív tervezéssel foglalkozik. Kritikai megközelítésű munkái optimista kollektív jövőképek formájában reflektálnak a jelen klimatikus kihívásaira. Építész diplomáját a londoni AA Schoolban szerezte. Művei olyan váratlan terekbe szivárognak be, mint a vásárcsarnokok, homokos strandok, lakóterek és kertek. A budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem doktori iskolájában ökológiai történetmesélési módszereket kutat.

Sebastian Gschanes tervező, kertész, tájépítész és kutató. Tájépítészetet tanult a TU Delftben és a HSWT Weihenstephan-Triesdorfban. Bécsben, Münchenben és Londonban olyan kerteket tervezett és épített, amelyek az emberi és több-mint-emberi résztvevők számára biztosítják az együttélés színterét. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Innovációs Központjának kutatója.

Déri Enikő és Demeczky Nóra / DE_FORM

Miután diplomájukat megszerezték a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, 2015-ben megalapítottuk a de_form stúdiót, ekkor még grafikai stúdióként dolgoztak kettesben. Bár hasonlóan gondolkodnak a designról, különböző személyiségükből adódóan mégis két különálló perspektívából közelítik meg a feladatokat. Mindig is hittek az együttműködésben, a design iránt érzett szenvedélyben és a különböző személyiségek összefogásának dinamikájában. Munkáik számos területet öleltek fel a kiadványtervezéstől kezdve a városarculatig, melyek egyre nagyobb léptékűvé váltak.

Ebből következve 2020-ban megalapították a DE_FORM Design Agencyt. Az elmúlt években egyre inkább a kulturális projektek felé irányult érdeklődésük, ami arra ösztönözte őket, hogy specializálódjanak kizárólag erre a területre. Már nemcsak designerek, hanem vezetőkként is koordinálják a 15 fős csapatuk munkáját. A dinamikus növekedéssel a stúdiójuk fókusza is változott 2020 óta. Az ügynökség megalapításakor úgy döntöttek, bővítik tevékenységi körüket. Ennek köszönhetően több kiállítással, bútordesignnal, installációval és közterületi projektel is foglalkoznak.

Nemrégiben arra a felismerésre jutottak, hogy szükség van tevékenységeik szétválasztására, így a DE_FORM mellett létrejött a DE_VISION is, amely kifejezetten a narratív terek, komplex kiállítások és urbanisztikai projektek iránti érdeklődésük kielégítését szolgálja. Mindkét csapat szorosan együtt dolgozik a koncepciók kialakításában. Enikő a DE_FORM-ban vesz részt aktívabban, míg Nóra a DE_VISION elindításával és vezetésével fog foglalkozni a közeljövőben. Mindketten elkötelezettek a folyamatos tanulásban és a fiatal tehetségek mentorálásában.

Hulesch Máté / Építészfórum

Hulesch Máté designkultúra-kutató, építészetkritikus. Kezdetben építésznek tanult, de hamar az elméleti diszciplínák irányába fordult. Tanulmányait Budapesten, Tallinnban és Amszterdamban végezte. Jelenleg az Építészfórum szerkesztő-újságírójaként elsősorban kortárs építészettel, valamint az építészet fenntarthatóságának problematikájával foglalkozik, mely tevékenységéért 2022-ben Ezüst Ácsceruza díjban részesült. Emellett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem doktorandusza, ahol a konceptuális, spekulatív, kritikai építészetet kutatja.

Borenich Levente / Építészfórum

Borenich Levente az angliai Newcastle Universityn és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végezte el építészeti tanulmányait. Érdeklődése középpontjában az építészetelmélet és a szakmagyakorlás közötti viszony hathatós vizsgálata, valamint a kulturális és térbeli erőforrások demokratikus újraosztásának tematizálása áll. Jelenleg az Építészfórum szerkesztőjeként – az Utópikus realizmusok című cikksorozat, illetve publicisztikák és kritikák szerzőjeként – a kortárs építészettel és a várossal kapcsolatban felmerülő diskurzusok közügyként való értelmezését tartja szem előtt.

Tömör Miklós / Valyo – Város és Folyó 

Tömör Miklós a Valyo – Város és Folyó egyesület projektvezetője: többek között tervez, kitalál, szervez, és alkalomadtán épít is. Szeret a Dunában fürdeni, a parton sétálni és bringázni, leülni és dumálni. A 2011-es indulása óta szinte az összes Valyo kezdeményezésben közreműködött. Szereti Budapestet, azt, amikor él a város, és az emberek jól érzik magukat az épített vagy épp nem épített, természetes környezetükben.

További információ

A Riverless pályázat teljes kiírása itt érhető el. A munka leadási határideje szeptember 17. (vasárnap) éjfél. A pályázaton három kategóriában hirdetnek győztes pályaműveket. A közel 150.000 Forint összértékű díj felajánlói: Ludwig MúzeumMagyar Nemzeti Galéria, ISBN books+gallery, Kedves László Könyvműhelye, KÉK – Kortárs Építészeti Központ, Építészfórum, Hosszúlépés. Járunk?.

A szakmai zsűri által kiválasztott pályaművek október 7-8. között lesznek megtekinthetők a Viaduktban (1052 Budapest, Pesti alsó rakpart) a Design Hét Budapest keretében. Az eredményhirdetésre és kiállításmegnyitóra október 7. (szombat) 18:00 órakor kerül sor, emellett több kísérő programmal készülnek a szervezők. A projekt Facebook-eseménye itt található.