Építészeti koncepciónk az elkerülhetetlen infrastrukturális fejlesztést feltételezve a terület hagyományain és a pincerendszer különleges adottságain alapul.
A terepszint lesüllyesztésével, a pincerendszer felülről történő megnyitásával és hosszanti bevágások, un: „kanyonok” kialakításával a pince térrendszerét feltárjuk és a meglevő „felső világ” mellé, illetve alá egy „alsó világ”-ot hozunk létre. A két világ egymással vizuális kapcsolatban van, de szintbeli eltérésük és a pincerendszer rejtettebb jellege miatt képesek lesznek eltérő jellegű funkciók befogadására. Ezek szerint a felső világ a csendes lakó- és pihenőfunkcióknak ad teret. Az alsó világ a zajosabb szórakoztató, kereskedelmi és kulturális funkciókat foglalja magába.
A felső és alsó világ vizuális összefonódása több rétegben jön létre. Egyfelől a pincerendszer változatos feltárásával fel- és lelátásokkal gazdagított tereket hozunk létre. A bevágások, feltárások, kanyonok kialakításánál a megmaradt kőanyag a kanyonok természetes homlokzatául szolgál, míg a kinyert terméskő a felszíni épületek kialakításánál felhasználásra kerül, így az egységes anyaghasználat újabb összekötő kapocs lesz. A kanyonokkal szabdalt pince térrendszere válik a terület kialakításának fő szervező erejévé, a felső és alsó funkciók egyaránt erre a vázra fűződnek fel.
Mindezek eredményeképp véleményünk szerint a terület olyan különleges, semmivel sem összehasonlítható karaktert nyer, ami alkalmassá teszi arra, hogy minőségi befektetők figyelmének fókuszába kerüljön és ezáltal jelentősen felértékelődjön. Amennyiben a projekt megvalósításával párhuzamosan a városnak ezen a részén a várható infrastrukturális fejlesztések is megvalósulnak, úgy a területet további erekkel kapcsolódik majd a város vérkeringésbe és ennek eredményeképpen Kőbánya központja is ebben a térségben alakul majd ki.
Fotó: Sanne Peper