Épületek/Lakóépület

Sasad Resort – Sunrise lakópark

2025.01.21. 07:51

A Sasad Resort egy több ütemben megvalósuló lakópark projekt, melyből a 7-es (Sunrise) és 8-as (Sky) ütem tervezésére 2017-ben kapott megbízást a Finta és Társai Építész Stúdió.

A tervezési helyszín Budapest társasházfejlesztési szempontból frekventált részén, a Budaörsi út - Rupphegyi - Pagus - Madárhegyi utak által határolt terület. A környék jelentős átalakulás alatt van, sorra épülnek a társasházak, melyeket egy jelentős méretű élménypark is kiegészít.

A Beruházó kérése szerint az osztott telken két ütemben, 153-127 lakás készült. A helyszínre több beépítési koncepciót készítettünk – különböző méretű épülettömegeket, elrendezést bemutatva. Az egyes épületek rendszere bár nagyon hasonló volt, mégis minden épület egyedivé formálódott vagy a telken betöltött helye vagy az alaprajzok diszpozíciója miatt. A beruházó Cordia a 3-3 db épületből álló koncepciót választotta.

Az épületek homlokzati kialakításánál több irányt, lehetőséget is megvizsgáltunk, mely folyamat alatt kikristályosodtak azok a főbb szempontok is, melyekre választ kellett adnunk a tervezés során. Szempontként szerepelt, hogy egy olyan hangulatot tudjunk megfogalmazni, mely a projekt nevéhez illik, tehát képes visszaadni a „üdülőhely" hangulatot akképpen, hogy érezhető legyen és létrejöjjön a zöld, pihenésre és kikapcsolódásra alkalmas környezet. További szempont volt, hogy egységességet, ugyanakkor – mérete okán is – változatosságot is mutassanak az épülettömegek, valamint az is, hogy valamiféle egyediséget rejtsenek magukban, így megkülönböztetve épületeinket a korábbi ütemektől. Végezetül szintén kardinális volt a gazdaságosság kérdése: olyan anyag- és szerkezetválasztás, mely nem csak igényes, de a fejlesztő számára is kezelhető költségkeretet realizál a beruházói standard alapján.

Az így elkészült épületek homlokzati felületeit általánosságban izgalmas, meleg tónusú színek jellemzik. A nagyobb értékű penthouse lakásoknál nagytáblás, színben harmonizáló szerelt burkolatokat, illetve üvegkorlát betéteket terveztünk, melyek játékosságot, könnyedséget kölcsönöztek az épületek külső megjelenésének. Az egyediséget a homlokzatok komplex végig gondolása mellett további motívumok is erősítik. Ilyenek például a bejáratok épületmagas kapumotívuma, valamint a penthouse szinteken megjelenő „vakuk".

Az épületek standard szerint középfolyosósak, a lépcsőház és a lift az épület súlypontjának közelében kaptak helyet. Annak érdekében, hogy az épületbe belépve egy nagyvonalúbb csarnokba érkezzünk, illetve a lépcsőház megközelítésének igényesebbé tétele okán a bevilágító mezőket 2 szintenként áttörve galériákat alakítottunk ki.

A tervezés alatt szempontként szerepelt a jól használható alaprajzok kialakítása, valamint törekedtünk arra is, hogy függetlenül működő, jó méretű teraszfelületeket hozzunk létre.

Szintenként 10, illetve 11 lakást terveztünk a megrendelő igényeire szabott lakásösszetételnek megfelelően, melyek mindegyikéhez tartozik erkély vagy terasz. A 3-4 szobás lakásokat nagyméretű teraszok köré szerveztük, a tetőszinten pedig a már említett penthouse lakásokat alakítottuk ki.

Összességében elmondható, hogy a kész épületegyüttes tükrözi a tervi preferenciákat. Emellett olyan közösségi tereket is tartalmaz, melyek jól használhatóak és kikapcsolódásra ösztönzik az itt élőket, hiszen a jelentős épületközöket kihasználva összefüggő zöldfelületek születtek, melyek számtalan szabadidős lehetőséget biztosítanak a lakók számára.

Lóczi Henrietta
Finta és Társai Építész Stúdió

 

Szerk.: Hulesch Máté