Közélet, hírek

Sir David Alan Chipperfield kapta idén a Pritzker-díjat

2023.03.07. 17:13

Chipperfield a legnívósabb építészeti díj 52. nyertese. A brit építész olyan neves alkotók táborához csatlakozik, mint Frank Gehry, Renzo Piano, Zaha Hadid vagy Arata Isozaki. A tavalyi Pritzker-díjat első afrikai építészként Diébédo Francis Kéré kapta, míg két évvel ezelőtt Anne Lacatont és Jean-Philippe Vassalt díjazták.

Chipperfield az angliai Devonban nőtt fel, idilli tanyavilággal körülvéve. Miután 1976-tól a Kingston School of Art-on, majd 1980-tól a londoni Architectural Association School of Architecture-ön tanult. Számos neves építész mellett dolgozott, köztük olyan személyiségekkel, mint Douglas Stephen, Norman Foster (1999-ben Pritzker-díjjal kitüntetett) és a néhai Richard Rogers (2007-ben Pritzker-díjjal kitüntetett). 1985-ben megnyitotta saját stúdióját David Chipperfield Architects-t néven Londonban. Az iroda alapítása világszinten terjeszkedett: jelen vannak Berlinben, Sanghajban, Milánóban és a spanyolországi Santiago de Compostelában.

Elkészült projektjeinek illusztris portfóliója terjedelemben és tipológiában is széles skálán mozog. Egyik első projektje a néhai tervező, Issey Miyake számára tervezett üzlet kialakítása volt. További munkái között szerepelnek polgári, kulturális és egyetemi épületek, valamint a világ különböző városaira vonatkozó beépítési tervei. Leginkább múzeumi felújításaival vált elismertté, munkái közül talán a berlini Neues Museum a legismertebb.

"Nagyon meghatódtam, hogy megkaptam ezt a rendkívüli megtiszteltetést, és hogy a korábbi díjazottakkal egy társaságban lehetek, akik mindannyian annyi inspirációt adtak a szakmának" - mondta Chipperfield a sajtóközleményében. "Ezt a díjat bátorításnak veszem, hogy a figyelmem ne csak az építészeti munkára irányítsam, hanem arra is, hogy építészként hogyan járulhatunk hozzá az éghajlatváltozás és a társadalmi egyenlőtlenségek egzisztenciális kihívásainak kezeléséhez. Tudjuk, hogy építészként kiemelkedő szerepet tölthetünk be nemcsak egy szebb, hanem egy igazságosabb és fenntarthatóbb világ megteremtésében is. Fel kell nőnünk ehhez a kihíváshoz, és segítenünk kell inspirálni a következő generációt, hogy bátor víziókkal vállalja ezt a felelősséget".

Legutóbb a Chipperfield berlini irodáját bízták meg az athéni Régészeti Múzeum bővítésével. További közelmúltbeli projektjei közé tartozik a velencei Procuratie Vecchie felújítása és a Morland Mixité Capitale nevű párizsi városrész terve, valamint Mies berlini Neue Nationalgalerie-jének felújítása. Jelentős múltbeli projektjei közé tartozik számos múzeumi projekt, amelyek közül a legjelentősebbek a már említett berlini Neues Museum rekonstrukciója és újragondolása (2009), a szintén berlini új James-Simon-Galerie (2018), a Turner Contemporary az egyesült királyságbeli Margate-ben (2011), és a mexikóvárosi Museo Jumex (2013).