Programok

Sonit Bafna építész az épített tér és az észlelés kapcsolatáról

2014.06.24. 10:43

Környezetpszichológiai előadások címmel új sorozatot indít az ELTE PPK Gazdaság-és Környezetpszichológia Tanszéke. A sorozat célja, hogy olyan magyar és nemzetközi szakembereket lehessen meghallgatni, akik a környezetpszichológia területének vagy ahhoz szorosan kapcsolódó társterületeinek meghatározó képviselői.

A Környezetpszichológiai előadások sorozat első vendége Sonit Bafna, a Georgia-i Műszaki Egyetem Építészeti Karának docense lesz június 30-án. Elsődleges kutatási területe és épületek és környezetek tervezési alapelveinek és összefüggéseinek vizsgálata. Korábbi publikációiban értelmező tanulmányokat írt többek közt Mies van der Rohe, Marcel Breuer, és Louis Kahn munkáiról, valamint elemző esszéket arról, hogy miként működnek az építészeti rajzok, és hogy az építészet miként integrálja a kulturális sokszínűséget. Jelenleg egy kísérleti megközelítésen dolgozik: vajon hogyan tudja a tervezés befolyásolni a néző perceptuális és kognitív válaszait? Előadásában Marcel Breuer atlantai könyvtárának tervezési interpretációit mutatja be, valamint egy értelmezési rendszert, amelyben azt a kérdést járja körbe, hogyan lehetséges az épített tér észlelésének befolyásolása a tervezés eszközével.

A környezetpszichológia az ember és környezete közötti pszichológiai kapcsolatot vizsgálja. Szemlélete szerint a fizikai környezet az ember egyenrangú társa, abban az értelemben, hogy a belső, lélektani folyamatokkal együtt, azokkal kölcsönhatásban vesz részt a viselkedés folyamatában. Ez a nézőpont lehetővé teszi, hogy számos lélektani természetű kérdést tegyünk fel és válaszoljunk meg az épített/tárgyi, természeti és virtuális környezetben megnyilvánuló emberrel kapcsolatban. Ezért tartjuk fontosnak a sokszínű környezetpszichológia területének sokszínű bemutatását.

Időpont: 2014. június 30. 18.00
Helyszín: ELTE PPK Pszichológiai Intézet (1064 Budapest, Izabella utca 46.)
Facebook-esemény
Az előadás angol nyelvű és ingyenes.