Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzat Polgármesteri Hivatala építészeti tervpályázatot írt ki a Sopron, Rákóczi Ferenc utcai tömbbelsőben elhelyezendő könyvtár épületének tárgyában az építészeti koncepció és az épület tervezőjének kiválasztására.
A pályázat céljaként jelölte meg a kiíró a megadott tervezési program alapján első és második ütemben is egységes épületként megjelenő, bővíthető létesítmény tanulmánytervi szintű, koncepcionális kidolgozását.
A pályázatra 16 db pályamű érkezett be, sértetlen borítékban, csomagolásban, melyből kettő pályázat a titkosságot sértő feladással érkezett be. E két pályamű a 6. számú és a 15. számú a bírálatból kizárásra került.
A tervpályázat eredménye
I. díj
500000 Ft és a tervezői megbízás
11. számú pályamű
Készítői: ifj. Peschka Alfréd építész, Arcade Bt., Plájer János építész, Rohács Viktor építész.
II. díj
250000 Ft
8. számú pályamű
Készítői: ABK Építésziroda Kft . Karácsony Tamás építész, Anschau Péter építész, Krikovszky Balázs építész, Lengyel Tamás statikus, Farkas Tamás gépész, Józsa Dávid építész.
III. díj
egyenként 150000 Ft megvétel
4. számú pályamű
Készítői: Geiszter Róbert IV. éves építészhallgató, Perényi Tamás építész
* Perényi Tamás (BME Lakóépülettervezési Tanszék) megjegyzése közlésünkhöz: A tervet Geiszter Róbert IV. éves építészhallgató hozta a Komplex tervezés 1. c. tárgy általa választott témájaként, s gyakorlatilag egy szűk hónap alatt teljesen egyedül dolgozta fel. Az én szerepem csupán (talán az átlagosnál kicsit intenzívebb) konzulensi szerepkör volt, s a nevemet is csak azért kellett szerepeltetni (kérésem szerint minimális, 1%-os részesedéssel), mert a kiírás kért egy vezető tervező munkatársat. Persze azért nagyon örülök annak, hogy az egyik hallgatóm élete első tervpályázatán neves építészek között végzett, de ha van lehetőséged, jelezd az építészfórumban, hogy a dicsőség az ő érdeme.
13. számú pályamű
Készítői: A4 Studio Építésziroda Kft., Árvai András építész, Répás Éva építész, Gondos Attila építész, Kendik Géza építész
16. számú pályamű
Készítői: Kőnig és Wagner Építészek Kft., Kőnig Tamás DLA építész, Wagner Péter DLA építész, Fixer Mónika építész, Ország Attila építész, Tőkés Balázs építész.
A tervpályázat eredményének összefoglaló értékelése
A tervpályázatra nagy számú pályamű érkezet, mely azt bizonyítja, hogy a kiírásban megfogalmazott építészeti feladatok megoldását érdekes és szakmailag színvonalas feladatnak ítélték a pályaművet készítő építészek. Nem különben bizonyítja azt is, hogy a pályázat kiírásaként feltett kérdésre sokszínű és egyaránt magas színvonalú válasz adható. A pályaművek között több megvalósításra alkalmas megoldást talált a Bíráló Bizottság, más pályaművekben pedig megvalósításra érdemes részletmegoldásokkal találkozott. A pályázatot a Bíráló Bizottság eredményesnek ítéli.
Az I. és II. díjas terv egyaránt bizonyítja, hogy az épület lehetőséget biztosíthat egy gyalogos átjáróra a múzeumkert és a Pázmány Péter utca között, ami nemcsak a létesülő könyvtár, de az egész város szempontjából is jelentős, hiszen a Zsilip utcából a Rákóczi utcán át a belvárosba vezet. Éppen ez a növényekkel szegélyezett gyalogút nyújt igazi jelentőséget és értelmet a létesülő könyvtárépület külső architektúrájának.
Az épület belső funkcióját illetően az egyik fő problematikája, hogy az épület olvasói "vezérszint" a tanúságok szerint a második emeletre kívánkozik, míg a ritkábban használt helyiségek - előadóterem, kiállítási terem - a földszintre ill. az első emeletre. Ezt a problematikát a létesülő könyvtárépületnél újra fontolóra kell venni.
A költséges alagsori gépkocsi-parkoló helyett külső gépkocsi-leállók jelentős költségmegtakarítást biztosíthatnak. Így pl. éppen az egyébként igen előnyös, 2. díjas tervnél is, ahol a Rákóczi utcáról való lejáró és a másfélszáz autót tároló garázs már nem a könyvtár, hanem a belváros igényeit elégíti ki. Ezzel az épülettel a könyvek, várostörténeti emlékek elhelyezését, kezelését, hozzáférhetőségét kell biztosítani, s talán kevésbé a gépkocsik tárolását. Azt éppenséggel egy, a közelben levő garázzsal lehet jól megoldani.
A tervpályázat egyik fő tanúsága, hogy az előnyös építészeti megoldásokkal olyan nagy belső terek nyílnak, melyekbe a könyvtárszolgálat megoldásának különböző variációi elhelyezhezőek. Egyúttal ezzel a könyvtárszolgálat későbbi változásait is követni lehet. Ennek következtében a különféle elgondolású könyvtárszolgálati funkciók mindegyik jó - és nagyvonalú - építészeti megoldásba érdemben beleszervezhetőek.
A tervpályázat hasznosításának módjára tett ajánlások
A tervpályázatra beadott anyagok közül a díjazásra került pályaműveket az Önkormányzat címzett támogatás igényléséhez kívánja felhasználni.
A tervezési megbízást elnyerő pályázó a bírálatban megfogalmazott észrevételek figyelembe vételével és a megbízó igényei szerint kell, hogy az engedélyezési és kiviteli terveket elkészítse.
A pályaművek rangsorolásában résztvevők
Dr. Winkler Gábor egyetemi tanár Bizottsági elnök
Szabó Laura építész, a beruházó képviselője Bizottsági titkár
Tengerdi Antal SMJV alpolgármestere Bizottsági tag
Dr. Varga Viktória NyE oktatási referens Bizottsági tag
Dr. Kubinszky Mihály egyetemi tanár Bizottsági tag
Körmendy János megyei főépítész Bizottsági tag
Kuslits Tibor városi főépítész Bizottsági tag
Csíkszentmihályi Péter építész Bizottsági tag
Szalay Tihamér, a Magyar Építész Kamara delegáltja Bizottsági tag
Palotai György irodavezető Bizottsági tag
Rádonyi László tanácsadó Bizottsági póttag
Dr. Dobos József jogi szakreferens Jogi szakértő
Szakértők
Mastalirné Dr. Zádor Márta NyE Főigazgató
Horváth Csaba Széchenyi István Városi Könyvtár igazgató
A díjak és megvételek elosztása, valamint ennek indoklása
A bíráló bizottság a bírálati szempontokat teljes mértékben kielégítő illetve a kívánalmakat megközelítő megoldásokat ítélte sikeresnek. Ezeken túl az alábbi javaslatok fontosságára hívja fel a figyelmet:
Általános építészeti ajánlások
A benyújtott pályamunkák építészeti megoldása azt bizonyítja, hogy az adott program a kijelölt telken elhelyezhető.
Az épület elhelyezése akkor megfelelő, ha figyelembe veszi a terület markáns közlekedési tengelyeit. Ilyen fontos útvonal például a Liszt Ferenc Múzeum és a Pázmány Péter utca kelet-nyugati illetve a Deák tér és tervezett könyvtár észak-déli gyalogos kapcsolata.
Az épület tömege akkor megfelelő, ha - figyelembe véve a két rendeltetési egység arányait is - tagolt.
A térfalak kialakítása ugyancsak nem lehet független a tömb meglévő építészeti adottságaitól. Az északi épülettömeg nagyvonalúbb kezelése jó megoldást ad. Ugyanakkor kívánatos a Deák tér déli házsorával érintkező homlokzat ritmizálása. A térfalak kapcsolódjanak a már kialakult térfalak síkjához. A túl nagy, egységes tömegforma szétrobbantja a tömb építészeti arculatát.
Az épület belső tereinek nagyvonalú elrendezését a vázas alaprajzi rendszer egészíti ki leginkább. Az épület főbejáratai a tömb közlekedési szerkezetéhez igazodjanak.
A belső terek természetes megvilágítása ad kedvező belső megoldást. A belső terek hatását hangulatos átlátásokkal és együttlátásokkal fokozni lehet.
Az épület ütemezése hosszirányban, a tömegek természetes illesztéseinél látszik szerencsésebbnek. Az egységes épülettömeg keresztirányú "szeletelése" még ideiglenesen sem ad elfogadható megoldást.