Épülettervek/Hallgatói terv

Sopron - Szőlők háza

2010.09.20. 11:55

Fejér Aliz Anna diplomamunkája Sopronba készült, és a témaválasztás szintén illik a helyszínhez. Az általa tervezett Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet nem csupán tudományos célokat használ, a folyamatokba a látogatók beleshetnek, illetve szakmai konferenciák rendezésére is alkalmas az épület.

A diplomamunkám témája egy soproni Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet. Sopron és a szőlő évszázadok óta jegyben járnak, a nagy múltú bornegyed egyik vízparti üres telkére terveztem az épületet, melyben lehetőség nyílik szőlészeti, borászati, élettani kutatásokra, borászati konferenciákra. A választott helyszín ihlette az épület különleges formavilágát, amely egyrészt egy kutatólaborhoz illő letisztult kristályforma, másrészt kinyúló hármas tagolásával, nyújtózkodó karjaival a növényre utal. A labor a városban működő Nyugat-magyarországi Egyetemmel együttműködve, egy fajtagyűjteménnyel kiegészítve fontos új szerv lehet a város szervezetében.

A szőlő és borkultúra Sopron és környékén már 2000 éves. Magyarország történelmi borvidékei közé tartozik, méltán viselve a „Szőlő és bor városa” címet. Szabad királyi város lévén privilégiumként borkimérési jogot kapott és gyakorolhatott. Ennek megfelelően a bor évszázadokon át fontos szerepet játszott a város életében, a gazdagság egyik alapja volt.

 

 

 

A helyszín ismertetése
Az általam választott telek Sopron város Szent Mihály domb városrészének szélén fekszik, a Paprét északkeleti oldalának az Ikva-patak túlpartján futó telkeinek egyike. A Papréttel szemben a térképeken jól látszik, hogy a telkek rendezetten, hosszanti irányban futnak a patak felé. Ezek beépítettségére erős foghíjasodás volt jellemző, amiket az utóbbi 5 évben pótoltak. Zártsorú beépítésben épültek itt lakóházak, irodaházak, rendezett külsőt adva a területnek. Innen a telek felé haladva a Sziget-köz a patakon átfutó gyalogoshíd folytatásaként vágja ketté a területet. Innentől a beépítettség látképe is egészen megváltozik, a telkek szabálytalanul helyezkednek el.

 

 

 

A terület jellegzetességei
A telek saroktelek, jelenleg üres, szőlőművelés folyik rajta. A Híd utca és az Ikva-patak határolja közvetlenül, a Sziget-közről egy most tervezett átjárón keresztül közelíthető meg a terület. Látképét nagyon erősen meghatározza a környezetében épült épületek karaktere. Hangsúlyos a Híd utca utolsó házának tűzfala, amely a telket határolja. A telek másik oldalát egy műemléki védettség alatt álló régi soproni várfal határolja, egy bástyaszerű kiszögelléssel gazdagítva azt. A telek jellegéhez tartozik, hogy vizuálisan mintegy lezárja a város belterületének hangulatát. Innen a Híd utca felé tekintve a tér kinyílik, a patak zöld partja a városból kivezető úttal párhuzamosan halad. Infrastrukturális szempontból kiváló a fekvése, a Sopront elhagyó, Bécs felé vezető főút belekapcsolódik a telekkel határos Híd utcába, illetve a Balfi utca rendkívül forgalmas csomópontja is a közelében található. Elsősorban ezért esett rá a választásom, mert stratégiailag még a Belvároshoz tartozik, azonban a legszélén áll, szabad zöld területként kifelé tekint.                              

 

 

 

Az épület funkciója
Az általam tervezett épület figyelemfelkeltő megjelenésével egy szilárd pontot jelölne ki Sopron térképén, a turistáknak és az itt lakóknak új utakat mutatva. Reményeim szerint egy ilyen terv magával hozná a környezet rehabilitációját is. A programom szerint az épület külső funkciója a látogatóknak szól, őket hívogatja, belső funkciója pedig a város egyik legtehetősebb, legtöbb szálat megmozgatni tudó rétegének, a soproni borászoknak. Terveim szerint a kutatóintézet biztosítja számukra a szőlészeti, borászati mérések helyben végzését, illetve lehetőséget nyújt a borászok találkozójára, borászati konferenciák megtartására is.                                      

Építészeti koncepció
A tervezett épület a telek adottságaihoz - a rendezetlenséghez- idomulva nem mindennapi formát kapott, így pontot téve a környezet továbbfejlesztésének kérdésére. Az épület alaprajza T-alakú, falai kifelé dőlnek, 2 szárny magassága megegyezik, a harmadiké alacsonyabb. Vasbeton teherhordó falai között üvegfalak néznek a városra. A falak fémborításúak, a tetők napelemes fémlemez borításúak, az üvegfelületek színes árnyékoló-kiosztást kaptak. Az épület formája és a felhasznált anyagok, színek egységet alkotnak, erőteljes, tiszta hatást keltenek.

 

 

 

Belsőépítészeti koncepció
A belső terek kialakításánál az épület külsejének és belsejének szerves egységességére törekedtem. Az épület külső homlokzatán megjelenő színek és anyagok visszatérnek a belső terekben is. A belső térben a falak hol színes műanyag, hol fémborításúak. Az épület közepén megjelenő ún. szőlőtér a belső tér leghangsúlyosabb eleme, a kör alakú födémnyílásban élő növény végigfut az épület központi magján. A színes árnyékolórendszer a belső térben is dominál. Fontos elemek az épület első második és harmadik szintjén megjelenő szobák, illetve U-alakú falak. Ezek mind a szőlőtér körül kialakult közlekedőtér lezárásai, minden szinten 3 irányban. Ezek színe is szimbolikus, minden szinten egy bizonyos kék árnyalatot kaptak, ez a rendszer váltakozva ismétlődik a három szinten. Segítségükkel barátságosabb, emberibb lett a belső tér.

 

 

 

Építészeti kialakítás
Az épület alaprajzi megjelenítése hármas tagolású, T-alakot jelenít meg. A három szárny közül az első délkeleti-keleti tájolású, a második északnyugati-északi tájolású, az ezekre merőleges szárny délnyugati-nyugati fekvésű. A három szárny metszéspontjában négyzetes központi traktus található, amely összeköti a 3 irányba futó szárnyakat. Az épület 3, illetve 2 szintből, egy földszintből és egy pinceszintből áll, melyhez egy föld alá süllyesztett parkoló csatlakozik. Az északnyugati-északi szárny alacsonyabb, csak kétszintes, (+ a pinceszint), a második szint már tetőtér. A másik két szárny megegyező magasságú, pinceszintből, földszintből, és + 3 szintből áll, melyekből a 3. szint már tetőtér. Az északnyugati-északi szárny a telek felé néz, a környezetbe simulása indokolta a magasság ebbe az irányba csökkentését.

Az épület és a szomszéd épület között a Híd utcáról autólehajtó vezet a parkolószintre. Az épületbe lépve egy közlekedőtérbe jutunk, melyben kör alakú tartályban helyeztem el a növényt, mely az épület tetejéig ér, felette a födémek kör alakban nyitottak. A közlekedőtérből juthatunk el a többi helyiségbe. Ezen a szinten mosdók, egy szeméttároló, egy gépészeti helység, és egy vegyianyagraktár található.

 

 

 

Az épület földszintjén a függönyfalak már dőlnek, itt mindhárom irányba nyíló főbejáratot helyeztem el. Szándékom szerint ez a szint egyfajta átjáróház, ahol a látogatók információkat kaphatnak az itt folyó munkáról, a soproni borkultúráról, a környék nevezetességeiről, illetve az itt található automatákat használva felfrissülhetnek. Az első szint már az itt dolgozóké. Ezen a szinten találhatóak az irodák, öltözők, kiszolgáló helyiségek, a konyha, és két db tárolószoba. A hidegszobában a bormintákat, a referencia-, és a mintaoldatokat tárolják, a mintatárolóban a talaj-, és növénymintákat.

Az épület második szintjén helyeztem el a tényleges kutatási helyiségeket és a kiszolgáló helyiségeket. Duplaajtókon át közelíthetőek meg az egyes helységek: az előkészítő, a mosószoba, (ahol a laboratóriumi edényeket, és a levélmintákat tisztítják),a hamvasztószoba, ahol a növényminták roncsolását végzik a későbbi vizsgálatokhoz. A laborirodából nyílik a műszerszoba. Itt automata fotometriás sorok: foszfát-, nitrát-, szulfátmérés, ASS készülékek fémtartalom mérése zajlik. A laboratóriumban szőlészeti, borászati vizsgálatok, analitikai mérések, talajalkalmassági vizsgálatok, nitrogéndesztilláció zajlik. A harmadik szinten borászati tárgyalásokra, konferenciákra van lehetőség. Ez a szint a tetőtérben helyezkedik el, a belmagasság itt a legnagyobb, ezenkívül innen nyílik a legszebb kilátás is a városra.

 

 

 

Belsőépítészeti kialakítás
Az épület belső terében a padlóburkolat egyöntetűen csiszolt műkő burkolat.
A belső falak alumíniumhatású FUNDERMAX burkolatot kaptak.(M018 Alu Natural Web) Az egyes szinteken a szőlőtér által meghatározott síkban a falak 3 különböző kék árnyalatú műanyag FUNDERMAX borítást kaptak. A színek szintenként változtatják a megjelenési sorrendet. Az álmennyezet fehérre festett gipszkarton. A lépcső I-acél szerkezetű acéllépcső, a korlát hajlított biztonsági üveg. A lift üvegprofilt kapott az ajtók alumínium keretszerkezetű üvegajtók. Az egyedi bútorok FUNDERMAX 0511 Beige Lido színárnyalatú műanyag borításúak, a belső tér meghatározó eleme a szőlőnövény.

A kert kialakítása
Az épület megközelíthetőségét csiszolt impregnált beton járdafelületek biztosítják, illetve az épületet körülvevő tér is ezzel az anyaggal burkolt. Ezeken a felületeken biztosított a zavartalan közlekedés, pihenés, és a telek teljes felületétől a Sziget-köz gyalogoshídjáig az Ikva-part is kiépítetésre kerülne a tervek szerint. Lépcsőzetes kialakítású burkolt felületen pihenhetnének itt a látogatók a patak partján. A burkolt felületek mellett füvesített területek alakítandóak ki, ezeken fák alatt biztosított a pihenés, illetve tájépítészek feladatául tűzném ki a pázsit ún. fűhullámos kialakítását a régi szőlőtőkék helyén. Ezek a dimbek-dombok utalnának a szőlőültetvényekre.

Szerkezeti kialakítás
Az épület monolit vasbeton szerkezetű. Kiváló formálhatósága, rugalmassága, és statikai állékonysága miatt ezt tartottam a legjobb megoldásnak. Az épület alapozása monolit beton sávalap, C12-es betonminőségből. A födémek alulbordás monolit VB födémek. Betonminőség C16. A bordák mérete 40 cm. A tetőszerkezet hőszigetelt vasbeton lemez, külső burkolata: RHEINZINK QUICK STEP SOLAR THERMIE napkollektoros fémlemez burkolat. A 3. szinten SCHÜCO FW50+ alumínium szerkezetű üvegtető, alatta 120-as I-acél gerenda tartószerkezet.


Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet, Sopron

tervező: Fejér Aliz Anna
tervezés éve: 2010