A szálloda szó persze túlzás: egyelőre egy kapszuláról van szó, amelyet a Nemzetközi Űrállomáshoz kapcsolnak hozzá. A NASA-szakemberek által alapított houston-i Axiom Space a francia sztárdesignert, Philippe Starckot vonta be űrvízióinak tervezésébe.
A bejelentés azt is jelenti, hogy konkrét lépésekkel folytatódik a Nemzetközi Űrállomás (ISS) kereskedelmi átalakításának tavaly júniusban bejelentett projektje. A folyamat elemei a kereskedelmi űrrepülés számára vonzó földközeli pálya biztosítása, az árazás és a szolgáltati lehetőségek kialakítása, a magáncéllal érkező űrhajósok engedélyezése, illetve a hosszú távú, fenntartható működtetés lehetőségeinek vizsgálata. Az idő meglehetősen sürget: a jelenlegi ütemterv szerint az amerikai kormányzat 2025 után nem biztosít külön forrásokat a Nemzetközi Űrállomás működtetésére – így onnantól a NASA-nak magának kell megteremtenie azt.
A NASA január 27-én közölte, hogy az első lakható kereskedelmi űrkapszula tervezésével és megvalósításával az Axiom Space-t bízták meg. A céget 2016-ban hozta létre Dr. Kam Ghaffarian, a mára a mérnöki szolgáltatások terén a NASA második legnagyobb beszállítójává nőtt Stinger Ghaffarian Technologies alapítója, valamint az ISS korábbi programmenedzsere, Michael Suffredini. A cég sajátos üzleti modellt követ: először parazitaként minél több saját fejlesztésű modult kapcsolnának a Nemzetközi Űrállomáshoz, majd miután az (várhatóan 2030 után) elöregedése miatt kikerül a használatból, a hozzákapcsolt modulokból új, immár saját űrállomás állna össze. Ennyiben tehát az első űrkapszula egyben egy leendő privát űrállomás alapeleme is.
Az Axiom 2018-tól dolgozik együtt Philippe Starckkal a leendő modulok, közöttük egy kereskedelmi hasznosítású lakómodul tervein is. A 71 éves tervező, a francia design legismertebb alakja elsősorban formatervezett termékeiről, illetve belsőépítészeti munkáiról ismert, de nem állnak tőle távol a határokat feszegető megbízások: komoly szakmai visszhangot váltott ki például luxusjacht-terveivel, többek között Steve Jobs vagy az orosz milliárdos, Andrej Melnyicsenko számára.
Az eddig tervezett, hengeres formájú fémelemek kívülről meglehetősen hasonlítanak az ISS korábbi moduljaihoz, belülről viszont Starck aranyfelületekkel, érintőképernyőkkel, speciális kialakított kezelőfelületekkel és kilátópontokkal tenné exkluzívvá az élményt a szupergazdag klientúra számára.
Az Axiom 2024 második felében tervezi az első modul szolgálatba állítását. A mostani pályázatot megnyerő csapatnak az Axiom mellett a Boeing, a Thales Alenia Space Italy, az Intuitive Machines, illetve a Maxar Technologies a tagja, arról viszont nem esett szó a bejelentésben, hogy a Starck-modulokat vetik-e be, vagy újakat terveznek a megbízáshoz kapcsolódóan.