Épülettervek/Középület

Steven Holl ”remegő kézzel rajzolt” tornyai Koppenhágában

2009.01.14. 14:33

Steven Holl nyertes koppenhágai pályaműve a kikötőbe érkező hajók fogadókapujaként fogható fel. A két felhőkarcolót a városi öböl felett 65 méter magasan feszülő gyalogoshíd köti össze.

Idén ősszel nyerte meg a Steven Holl Architects tervezőiroda azt a nemzetközi tervpályázatot, amelyet Koppenhága egy jelentős óceánparti területére írtak ki ”The LM Project” címmel. Hollék nyertes pályaműve a kikötőbe érkező hajók fogadókapujaként is felfogható, és két vegyes funkciójú toronyházból áll, amelyek a városi öböl ellentétes oldalain állnak majd. A két felhőkarcolót a víz felett 65 méter magasan feszülő gyalogoshíd köti össze, amely az alatta elhaladó hajóforgalmat nem akadályozza.

 

 

 

A projekt felelős tervezője, Noah Yaffe elmondta, hogy mindkét üvegtorony saját építészeti nyelvezettel rendelkezik. A 27 szintes Langenlinie-torony az óceán, míg a 24 szintes Marmoremolen-torony a város felé fordul.

Mindkét épületben mozgólépcsőn megközelíthető nyilvános teraszok, ún. ”fedélzetek” kapnak helyet, amelyekről a gyalogosok és a biciklisták liftekkel juthatnak fel a két épület 17. emeletét összekötő gyalogosátjáróhoz. A két függesztett hídelem kissé eltérő szögben indul a két toronyházból, ezért az átjáró a két ”kar” csatlakokozási pontjánál csomót alkotva egy kézfogást idéz fel.

 

 

 

Érdekes módon a híd tervezése már a pályázati kiírás programjában is szerepelt. A helyi szabályzat alapján ugyanis az újonnan épült irodaházak nem eshetnek 600 méternél távolabb a legközelebbi városi tömegközlekedési csomóponttól. A Langenlinie-torony esetében ez a követelmény csak a másik toronnyal való összeköttetés révén teljesülhetett.   

Holl nyertes tervét október végén mutatták be, és a kikötői fejlesztésekkel foglalkozó szerv, egy ingatlancég valamint egy állami vállalat által közösen megépítendő projekt kezdési időpontja még bizonytalan. A dán 3XN Architects tervezőiroda által a területre kidolgozott rendezési tervhez ugyanis szabályzatmódosításra is szükség lesz, és Holl tornyai csak ennek megtörténte után kezdhetnek épülni.

 

 

 

Holl tervezőirodája jelenleg több skandináv projektben is érdekelt, így ők tervezik a szintén koppenhágai T-Husane vegyes funkciójú épületet, a Meander elnevezésű lakóegyüttest Helsinkiben, valamint már a kivitelezés fázisában van a Herning Center for the Arts általuk tervezett dániai épülete is.

fordította: Plótár Fatime

forrás