Programok

Struktúrák térben, időben és téridőben

2019.04.04. 08:42

Dávid Gyula fizikus izgalmasnak ígérkező előadása április 18-án lesz a MÉSZ székház Kós termében.

 

„Az Univerzumban számos érdekes struktúra található, az atomoktól a csillagokig, sőt még feljebb a méretskálán, az általunk ismert legnagyobb szerkezetekig, a galaxisok csipkeszerű hálójáig. E struktúrák közül sok ismétlődik, és mindenhol megtalálható – pl. jelenlegi ismereteink szerint a Világegyetemben található összes hidrogénatom tökéletesen egyforma. Más struktúrák viszont egyediek, és a fizikai törvények megszabta alapvető vonásaik mellett magukon hordják keletkezésük esetleges körülményeinek lenyomatát is – ilyen pl. a csillagok kissé különböző kémiai összetétele. Emellett azonban igaz az az érdekes, és nem sokak által ismert tény is, hogy méretétől függetlenül minden csillag nagyjából ugyanannyi (1057) db atomból áll (egy nagyságrend pontossággal).


 

Érdemes megismerni azokat a szerveződési alapelveket, fizikai törvényeket, amelyek megszabják az
Univerzumban található különböző struktúrák méretét, tulajdonságaikat, gyakoriságukat és eloszlását. E szerkezetek legtöbbje nem érthető meg keletkezésének, fejlődésének és pusztulásának története nélkül – e történethez viszont átfogó magyarázó keretet nyújt a Nagy Bummra épülő kozmológia.”

Időpont: 2019. április 18-án, csütörtökön, 17.00 órakor

Helyszín: a MÉSZ székház Kós termében (1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2)

 

Az előadásokon való részvétel, kredit pont kiadása nélkül ingyenes, és bárki számára nyilvános. Előzetes regisztráció nem szükséges.

Az előadáson való részvételért, az adminisztrációs költségek (1000,- Ft) ellenében 1,0 kredit pontot lehet kapni.