Épületek/Középület

Szabad Egyetem / Berlin

2008.07.03. 10:59

'a berlini agy'
tervező: Norman Foster / Foster + Partners

A II. világháború óta a Szabad Egyetem a berlini értelmiségi élet előkelő helyét tudhatja magáénak. Napjainkban több mint 39000 hallgatójával a város legnagyobb egyeteme. A terv magában foglalta az egyetem ikonikus, modernista épületeinek felújítását, valamint az egyetem új könyvtárának tervezését.

 

 

Az egyetem matt hatású campusát Candilis, Josic, Woods, Schiedhelm tervezték, és 1973-ban, amikor az első egység elkészült, az egyetemi koncepció mérföldköveként tekintettek az épületre. A Corten acélhomlokzatot a Le Corbusier féle ún. Modulor arányrendszerhez igazodva, Jean Prouvé együttműködésével tervezték. Az épületeket rozsdás megjelenésük miatt ‘die Rostlaube’, vagyis a 'rozsda kosár' becenéven emlegetik. Bár a Prouvé által alkalmazott karcsú szelvényekben várható volt, hogy az acél öregedésnek indul, ez a ’90-es évek végére fel is erősödött. Így a régi szegélyeket egy újfajta, bronzzal ötvözött anyagra cserélték ki, mely azon tulajdonságával, hogy az idő múlásával válik patinánssá, az eredetileg használt anyagot részleteiben és színében is igyekszik fölülmúlni.

 

 

A Filozófia Kar új könyvtárának helyszíne az egyetem hat udvarának egyesítésével keletkezett. Az épület négy emeletét természetes szellőzésű, buborékszerű szerkezet fogja körül, melyet alumínium és üveg panelek alkotnak, ezeket pedig sugaras szerkezetű acélszegélyek erősítik. Az átlátszó üveg belső membránfelszíne megszűri a napfényt, így sejtelmes hangulatot kelt, míg az elszórt, átlátszó nyílásokon keresztül nagyszabású kilátás nyílik az égboltra.

A könyvespolcok minden emelet közepén állnak, körülöttük a termek szélére rendezve helyezkednek el az olvasóasztalok. A szintek körkörös elrendezése a napfényes dolgozóterek hatását kelti. A könyvtár kacskaringós formája miatt hamar elnyerte a találó 'a berlini agy' becenevet.

 

 

Az épületet úgy tervezték, hogy 35 százalékkal kevesebb energiát használjon, mint egy hasonló nagyságú épület. A korszerű energiahasznosítás az épület újító jellegű, dupla rétegű falában rejlik, mely még szórt nappali fényhatásokat is létrehoz, a levegőt duplafalú szellőző rétegbe, számos nyíláson keresztül tereli be, lehetővé téve
ezzel a természetes szellőzést. A belső beton szerkezetbe ágyazott vízvezetékek hőtárolóként funkcionálnak, és lehűtik az áramoltatott levegőt, ezáltal szabályozzák a belső hőmérsékletet, és energia-megtakarítást eredményeznek.

szöveg: Mies van der Rohe Díj – kiállítás, sajtóanyag
képek: Foster and Partners iroda


Megrendelő: Senatsverwaltung für Stadtentwicklung and Freie Universität Berlin

Norman Foster / Foster + Partners
együtműködő partnerek: Norman Foster, David Nelson, Stefan Behling, Christian Hallmann, Ulrich Hamann, Ingo Pott, Bettina Bauer, Stefan Baumgart, Florian Boxberg, Mark Braun, Niels Brockenhuus-Schack, Andre Heukamp, Stanley Fuls, Ulrich Goertz, Wendelin Hinsch, Andreas Medinger, Jan Roth, Diana Schaffrannek, David Schröder, Mark Sutcliffe, Hugh Whitehead
akusztikus: Büro Moll
épületfizika: Ingenieurbüro Langkau Arnsberg
tervezés (üvegburkolat): Glass Ingenieurbau Leipzig
tervezés (kőburkolat): METRO-TSK International & Gmbh & Co. KG
homlokzatok: Institut für Fassadentechnik Frankfurt
tűzvédelmi tanácsadó: HHP Berlin Ingenieurgesellschaft für Brandschutz
mechanikai és villamosmérnöki munkák: PIN Planende Ingenieure, Schmidt Reuter Partner
azbeszt mentesítés: Büro Peters
könyvtártervezés felügyelete: Kappes Scholz
intézettervezés felügyelete: Wolfgang Noack Architekten
minőségellenőrzés: Höhler und Partner
statika: Pichler Ingenieure