Közélet, hírek

Százéves házak nyomában - ALKOTÓHÉT 2011, BME Lakó Tanszék

2011.05.09. 10:04

A BME Építészmérnöki Kar Lakóépülettervezési Tanszéke az Alkotóhét 2011 programját az idén először megrendezett 100 éves házak ünnepéhez kapcsolódóan szervezte meg április 4-8. között. A hallgatói csapatok feladata egy-egy ház felfedezése, értékeinek és történetének megismerése volt, valamint apró építészeti ötletek, javaslatok kidolgozása a lakókörnyezet jobbá tételére.

Ünnepet szervezett az 1911-ben épült - éppen százéves - Arany János utcai Goldberger-házban székelő OSA Archívum a KÉK – Kortárs Építészeti Központtal karöltve április 9-re és 10-re, az év századik és százegyedik napjára. Arra buzdították az éppen százéves budapesti házak lakóit, hogy ezen a jeles hétvégén nyissák meg és mutassák be az érdeklődőknek azt a helyet, ahol élnek. A postaládákba bedobott felhívásban azt kérték a centenáriumukat megért épületek lakóitól, hogy erre a tavaszi hétvégére - amennyire erejükből, idejükből, pénzükből futja - csinosítsák ki házukat: fessék újra a korlátokat, a kaput, rakják rendbe a postaládákat, vagy egyszerűen csak takarítsák ki a lépcsőházat. Ha pedig még ezen felül is marad energiájuk, tegyenek egy kísérletet arra, hogy a születésnapos terekben történjen valami, ami nem történik meg minden nap, sőt talán soha: szóljon a zene, az arra fogékonyak álljanak össze kórussá, vetítsenek filmeket, rendezzenek padlás-, és pincetúrákat, vagy főzzenek valami jót az udvaron.

 


 

A karunkon megrendezésre kerülő ALKOTÓHÉT e rendezvényhez, a BUDAPEST 100.hu programhoz csatlakozott, szorosan együttműködve az ötletgazdákkal, az OSA és a KÉK munkatársaival és önkénteseivel. 11 hallgatói alkotócsoport alakult 6-6 fővel, ezek között sorsoltuk ki azt a 11 db 100 éves házat, amelyeket a csapatok felkerestek. A diákok megismerkedtek az épületek múltjával és jelenével, majd a hét folyamán egy reprezentatív tablót készítettek, amelyen be kellett mutatniuk az ott talált egyedi építészeti, iparművészeti értékeket, az eltűnő, de megmenthető részleteket, a házat és tervezőjét. Fontos része volt e munkának az adatgyűjtés, a korabeli tervek, fényképek felkutatása a tervtárból, valamint a házban lakóktól. A csoportok kidolgoztak az adott ház tetszőleges részére egy építészeti ötletet, ezt egyeztették a lakókkal és egy másik tablón dokumentálták. Ez bármilyen épített, fix vagy mozgatható, állandó, vagy provizórikus konstrukció lehetett: kert, növény, tető, rámpa, lépcső, stb. Határait csupán a hallgatói fantázia és az ott lakók valóságérzéke szabta meg.

 

 

Az alkotócsoportok dolga volt megszervezni a feladatokat, kijelölni a szerepeket, pénteken pedig bemutatni a kiállítási tablókat. A hét során egy alkalommal konzultációs lehetőséget tartottunk a tablókról és a formálódó építészeti ötlettervekről a Goldberger-házban. A tablókat a lakóközösségek ajándékba kapták, amelyeket április 9-10-én, a nyitott kapuk programban megtekinthetett a nagyközönség is.

Alkotóhét 2011

Helye:

  • OSA archívum, Budapest V. ker. Arany János utca 32. Goldberger-ház
  • BME Építészmérnöki Kar Lakóépülettervezési Tanszék    


Az ALKOTÓHÉT rendezői:

  • Rév István, az OSA igazgatója
  • Lénárt András, az OSA munkatársa
  • Kiss Gergő építészhallgató - KÉK
  • Somlyódy Nóra
  • Tamási Miklós, OSA


Meghívott előadóink:

  • Lábass Endre festőművész, író
  • Sárközi Csaba - ARCHIPLAN
  • Bicskei Katalin
  • Zimborás Gábor
  • Tubákos Ádám


Nyomdai munkák:
BME Printer Nonprofit Kft.

Az Alkotóhét koordinátora:
Vincze László DLA