Koncepció
Az építészetnek nem csak követnie és reagálnia kell a mindenkori technológiai és ideológiai fejlődésre, hanem önmagában kell hordoznia és így hirdetnie mindazt, amire az adott kornak szüksége van. A generatív építészeti formák kutatása közben az volt a célom, hogy a térben többször hajlított felületek alkalmazása indokolttá váljon. A technika vívmányai mellé az esztétika és hasznosság szolgálatába a 21. század meghatározó irányát, a dinamizmust rendeltem. A parametrikus épületek esetében a forma keresi funkcióját, az alaprajzot nem befolyásolja, hiszen alkalmazásuk többnyire héjszerkezetként történik.
Az összetett geometriájú, matematikai képletekkel leírható formák alkalmazása a számítógépes gyártási folyamatoknak és kivitelezésnek köszönhetően vált lehetségessé. Az általam tervezett térhálós szerkezet fa-, vagy papírhulladék-hasznosításból, műgyanta hozzáadással nyert kompozit anyagból készült, cellásított, üreges, összeszerelhető körszelvényekből állna. A rácsos szerkezeten horizontális irányú mini szélturbinák forognának, súrlódásukkal áramot termelnének, amelyet az üregekben elhelyezett elektromos vezetékek juttatnának a fogyasztókhoz. A turbinák szénszál-erősítésű karbonból vagy stabilizált textilből készülhetnek.
Funkcionális leírás
A szélenergiát termelő interaktív térlefedés tetszőleges felületen alkalmazható, homlokzati rétegként, vagy akár önálló struktúraként is. Autópályák mellett elektromos autók töltőállomása, városias beépítettség esetén kiegészítő áramforrás, vagy a szél leghatékonyabb felhasználásához pozicionált energiatermelő műtárgy is lehetne. Az egyedi turbinákat működtető telepek különösen olyan környezetben lehetnek nagyon hasznosak, amelyek távol vannak a nagyfeszültségű elektromos hálózattól, ezért költséges lenne a felhasználás helyéig kiépíteni a vezetékeket. Mindezek mellett a fenntartható épületek dekoratív és érdekes kiegészítőjeként szolgálhatná high-tech építészeti törekvéseket.
Tervező: Papp Linda