Egyéb cikkek

Szentendre új köztemető kialakítása

2008.03.21. 10:32

I. díjban részesült a 21. bírálati sorszámú pályamű
A4 Stúdió
Kendik Géza építész,
Preszter Márta tájépítészet,
Maza Orsolya, Papp Zoltán Tibor, Varga Rita, Vilics Árpád építészek

I. díjban részesült 21. bírálati sorszámú pályamű
A4 Stúdió
Kendik Géza építész,
Preszter Márta tájépítészet,
Maza Orsolya, Papp Zoltán Tibor, Varga Rita, Vilics Árpád építészek

 


Részletes bírálat:

A terv erőteljes és karakteres.
A terv maximálisan figyelembe veszi és tiszteletben tartja a szűkebb és tágabb környezete morfológiai adottságait, és minimális eszközöket használ a szükséges építészeti beavatkozáshoz. Tulajdonképpen egy természeti környezetet hoz létre, egy Magyarországon még merőben szokatlan módon, mely hársfa véderdő gyűrűn belüli gyümölcsfa ligetes temetkezési hely, egy a természetes állapothoz közeli ligetes, teraszos park. A temetőparkot egyetlen egynemű gesztussal, egy kerítés-épülettel fogja meg a délkeleti sarkon Az épület inkább jelzésszerű, kőszerű építészeti megoldásokat tartalmaz, és ezzel is erősíti a természetesség érzését.

A terület kialakításánál csak a legszükségesebb módosításokat alkalmazza. A területet feltáró utat egy érzékeny vonalvezetésű, a terepviszonyokhoz és az elhelyezett épületekhez igazodó tört vonalra szervezi. Erről a főútról a szintvonalakra illesztett mellékutakat nyit. A fás, ligetes környezetben látszólag szabálytalanul elhelyezett sírok újszerű, a hagyományostól eltérő temetői hangulatot sugallnak. A terület jelenlegi növénytakarója ezt az elképzelést ugyan nem támasztja alá, így a koncepció megvalósítását jelentős fásításnak, növénytelepítésnek kell megelőznie. (A kertépítészeti kialakítás ábrázolása nehezen olvasható.) A koncepcióhoz jól illeszkednek a fejfaszerűen kialakított urna oszlopok is, valamint a szórómedence kialakítása is.

Az épületegyüttes funkcionálisan tökéletesen megoldott, a bejárattól azonnal látni a ravatalozót, mégis védi a szél felöl. Egyedi, természeti képződmény-szerű építményben helyezi el a kívánt funkciókat. Az épület nagyon elegáns, jelképszerű, leginkább sziklatömbre hasonlít, melyből a szükséges helyeken hasít ki tömböket, nyílásokat réseket. A nagyon erőteljes és karakteres épületben még szerkezeti problémákat kell megoldani, illetve tisztázni. A kapubejáratnál helyezi el a vendégforgalmi funkciókat, markáns kaput képezve a megérkezéshez. Ez a bejárati építmény aztán fokozatosan összeszűkül, alacsonyabbá válik, kerítéssé alakul át, majd újra megnövekszik és befogadja a ravatalozó és az azt kiszolgáló funkciók tereit. Ez az egyedi tömegalakítás egy tömegben oldja meg az össze funkciót úgy, hogy az aktuális építészeti divatirányzatoktól mentes, időtlen építészetet hoz létre, és a temető hangulatához méltó, az elmélyülést elősegítő tereket alkot. Ki kell emelni a ravatalozó üvegfallal körülvett „belső terével” kapcsolatos gondolatát. (Az élő fák és az elrozsdásodott pillérek, mint az elmúlás vizuális megfogalmazása.) Nagyon izgalmas megoldást kínál a ravatalozó mellett a harangok elhelyezésére. A zárt térben zengő harangok valóban túlvilági hangok megidézését sejtetik.

A terv minden részében megvalósításra vár.