Istvánmező, 2012. szeptember 26.
Bontsuk le a Népstadiont, javasoltam nemrég egy hozzászólásomban, mire HI, a fórumra gyakran író építész barátom hevesen tiltakozott és meghívott, néznénk meg együtt az inkriminált intézményt a környezetével együtt.
Sétánkat a Papp László Aréna mellett kezdtük. Ez a színében és formájában egyaránt tüntetően érdektelen épület meseszép, teraszos parkot kapott, egy bőséges emeletnyivel a Kerepesi út és a Hungária körút kereszteződési szintje fölött. Innen, tehát fentről nézve, szinte szép a világ: az Aréna ház, a vele átlósan elhelyezkedő, viharvert sarokház, az Állategészségügyi Intézet valamint a Stefánia épületei tetszetős karéjt alkotnak, miközben a terasz kizárja a kereszteződés mindent felőrlő, embertelen forgalmának látványát.
Az élvezetet és a mozgásunkat azonban keményen behatárolja a szó szerint értendő korlátoltság. A Papp László Aréna körüli térrész körkörösen, magas korlátokkal le van zárva. Ugyancsak lezárták az Ifjúság útja fölött, a Puskás Ferenc Stadion (a továbbiakban: PFS) előteréhez átvezető két gyalogoshidat, valamint a Hungária körútra levezető, reklámhordozó vaslépcsőt. Ez tehát kőkemény zsákutca-helyzet, akár a napi közlekedők, akár a sétálók, akár az amatőr futók számára.
Alázatosan visszakerülve a Stadion metrómegálló hátsó kijárata mellé, a robogó autók között átvergődtünk az Ifjúság útján. A PFS előkertjébe, a szoborparkba érve megül minket a látogatásunkat ezután mindvégig meghatározó alaphangulat: a romlás és az enyészet levegője. A szoborpark Ifjúság útja melletti végében egy ideiglenes, a futókörből elbitorolt autóbusz-parkoló éktelenkedik, amely dízel-bűzzel teríti be a futókat és a környéket. Minden ápolatlan, rendezetlen, gyomos – a fű is, ami ráadásul kopott és poros.
A szoborpark tengelyében haladva a PFS főbejárata felé, alig tűnik fel, hogy az ország legnagyobb, emblematikus sportintézményéhez közelítünk. A létesítmény főbejárata ugyanis egy félig nyitott kiskapu a kerítésen, mögötte egymást megfojtó, félig kiszáradt fenyőfák rendezetlen sora, amely nagyrészt eltakarja a PFS iroda- és szálloda-szárnyát.
A kiskapun áthaladva az olimpiai győztesek emlékművébe botlunk, ami repedezve várja a következő telet, hogy az végképp szétfagyassza igénytelen, gúlaszerű palástját. Mögötte aszfaltút, amely körbeöleli a Stadiont, és tényleges funkciója a hátsó szektorok egyikében megbújó biliárdterem vendégeinek célba juttatása. A bicikliseket egy baleset nyomán rég kitiltották erről az isteni kerekező helyről (autó gázolt kerékpárost), úgyhogy manapság diadalt ülnek a száguldó autók. Az irodákat és kis szállodát magában foglaló protokoll-épület felejthető; a szocreál bástyaszerű vonulatába tartozik, és nem igazán illeszkedik a Stadion impozáns egészéhez.
A PFS ezen oldali karéja alacsony, ezért a nézőtérre vezető, tipikusan 48-50 fokból álló lépcsők megmászása nem jelent problémát. Innen, tehát a teljes lelátómagasság egyharmadáról, a játéktér minden pontja kiválóan látszik: a futballpálya áttekinthetőségét nem zavarja a futókör. Sejtésünk (hiszen felmenni nem tudtunk), hogy a legfelső szektorok kivételével ez az egész nézőtérről letekintve így lehet. Déli egy óra van, és két árva atlétán kívül senki sem edz a kiváló gyepen és rekortánon. A helyi viszonyokat kiválóan ismerő HI szerint máskor sem; a Stadionban még a válogatottak sem gyakorolhatnak. Erre való az északi oldal mögötti edzőpálya, amelyen egyébként ugyancsak az enyészet uralkodik.
A Stadion ragyogó látvány, közelről pedig különösen az. Állapota persze riasztónak tűnik: a konzolokra fektetett betétgerendák helyenként kicsit elcsúsztak, sok helyen csavarozott acéllemez-pár tartja őket össze. A szerkezetek megporladtak, itt-ott kilátszik a vasalás. A magas karéj lépcsőházai ma is imponálóak, de némelyiket már le kellett zárni a lépcsőfokok töredezettsége miatt. Betekintve a körfolyosóra, kiváló, fedett edzőpálya, több szintes futókörök és rengeteg öltöző, pingpongterem, melegedő kiépítésének lehetősége sejlik fel. Megkerülve a hatalmas, de az áttört díszítés miatt könnyednek tűnő pillérek tartotta gyönyörű építményt, kiderül, hogy nagy szerencsénk van: tárva-nyitva áll az egyik nagy, egyenesen a versenypályára vezető kapu. Bemegyünk.
A versenypálya szintjéről nézve az építmény ugyancsak kétarcú. A magas karéj döbbenetesen szép; az arányok, a méretek, a színes ülésmezők… Az alacsony azonban belülről is kiábrándító: közepén éktelenkedik a VIP-tribün és a sajtópáholyok. Az ezeket óvó, utólag épített előtető túl hosszan nyúlik be, kiképzése, anyaga, mérete egyaránt idegen a Stadion egészének architektúrájától. Az üveg szélárnyékolók kiképzése gagyi és ugyancsak nem illeszkedik a Stadion „félbehagyott” félkörívének valamikor gondosan megtervezett arányaihoz. Megerősödik a főbejárati kertkapun való belépésem óta lappangó érzésem, hogy ehhez az építményhez évtizedek óta nem nyúlt értő építész, de még csak gondos gazda sem. Itt hosszú ideje csupán toldás-foldás folyik, az üzemeltetés pedig nem több mint koncepciótlan vergődés az elfogadhatóság határán.
A versenypálya szélén állva és emésztve a bejárás nyomasztó képeit, felsejlett bennünk egy szürreális ötlet. Ha elbontanánk a teljes alacsonyabb stadion-felet, a PFS-ben működő szállóval, hivatali és protokoll-épülettel együtt, továbbá kivágnánk a félholt fenyőfákat, lebontanánk a kiskaput és a kerítést… Létrejönne egy fenséges képződmény: a Puskás Ferenc Stadion megmaradó, magas félkaréja ugyanis - a szoborparkon át, annak tengelye mentén - rányílna a Papp László Arénára. Ez a közel egy kilométer hosszú, gyönyörű képlet számos szabadidő-sportot kiszolgálhatna, a futástól a kerékpározáson és a streetballon át akár a sárkányeregetésig. A magyar sportsikerek dicsőséges és lelkesítő emlékműveként pedig ott állna a végében a PFS óriási, szoborszerű, nyitott íve, ölében a futballpályával és a futókörökkel… Ahol továbbra és lehetne mérkőzéseket és atlétikai viadalokat rendezni, ám a szoborparkot is magába foglaló teljes építmény-együttes legfőbb szerepe a szabadidő-sport kiszolgálása lenne.
Tovább álmodva, társam, HI aznap déli legfőbb gondja a fenti képzelt térképződmény másik oldali lezárása lett. Abban megegyeztünk, hogy a Papp László Aréna bárhonnan nézve is egy szegényes, sötétszürke kavics, amely önmagában még a legszebb optikai felvezetéssel is jelentéktelen... HI egyszer csak felkiáltott: mi volna, ha a két gyalogos felüljáró között lefedve az Ifjúság útját, egy műdombot emelnénk, ami a PFS felől derékig „beágyazná” ezt a kavicsot. Nekem nagyon megtetszett az ötlet és lelkesedésünkben hamarosan szánkázó dombot képzeltünk oda, a síkvidéki környék gyerekeinek örömére.
Visszafelé sétálva a jellegtelen SYMA Csarnok mellett, arról beszélgettünk, hogy nem a Stadiont kellene lebontani, hanem ezt, hogy helye legyen egy klassz uszodának és néhány fedett teremfoci és kosárlabdapályának. Azt az új futballstadiont pedig valahol ott megépíteni, ahol a létezésével járó heti rombolás nem lehetetleníti el a szabadidős sportolás mindennapjait.
Pákozdi Imre