Egy építész kolléga kérésére szerzői jogi kérdésekkel kapcsolatban a MÉK Etikai-fegyelmi Bizottsága az alábbi állásfoglalást adja:
Tisztelt Építész Úr!
2006. 02. 14-ei keltezésű levelében foglaltakkal kapcsolatban - a konkrét kérdés bővebb ismerete nélkül - az alábbiakról tájékoztatom:
A fentiekből következik, ha az eredeti tervező személye ismert és szerzői jogait képes gyakorolni, nem elegendő csak kezdeményezni művének áttervezésére vonatkozó jogának átadását. Megsérti az a Szerzői jogi törvényt, aki az eredeti tervező hozzájárulása nélkül művét átdolgozza, áttervezi, vagy annak megvalósulásában közreműködik. Ennek értelmében – hozzájáruló nyilatkozat nélkül - az építési hatóságnak kötelessége az építési engedély kiadásának megtagadása, hiszen egy közigazgatási határozat semmilyen formában nem lehet jogszabályt sértő. Egy jogszabályt sértő építési engedélyezési határozat a vonatkozó törvényi előírások szerint megtámadható.
Az eredeti tervező azonban indokolatlanul nem zárkózhat el művének megváltoztatása elől. A terv megváltoztatása vagy az építmény átépítésére vonatkozó társadalmi-megrendelői-tulajdonosi igényt a tervező, kizárólag a szerzői jogaira való hivatkozással – a védettség szabta határokon túl – nem utasíthatja el. Az építész, aki indokolatlanul elzárkózik terve, épülete módosításától, etikai vétséget követ el. Ez nem jelenti azt, hogy nem ragaszkodhat ahhoz, a Szerzői jogi törvény előírásai szerint, hogy művén a módosításokat maga hajtsa végre.
Vitás esetekben állásfoglalásért a területileg illetékes Kamarához kell fordulni. A területi Kamara előzetes etikai eljárásban vizsgálja meg a vitát. Amennyiben ez nem hoz minden fél számára kielégítő eredményt, kamarai etikai, vagy bírósági eljárásnak van helye.
Az etikai eljárás csak etikai kérdésekben dönthet, szerzői jog által szabályozott kérdésekben nem. Abban az esetben, ha az eredeti tervező az egyetértő hozzájárulását megtagadja, az ez irányú jognyilatkozatot a területileg illetékes kamara javaslata alapján kizárólag csak bírói ítélet pótolhatja.
A fentiekből következik, mind a Szerzői jogi törvény, mind a Magyar Építész Kamara etikai szabályai szerint beavatkozó tervező az eredeti tervező előzetes hozzájárulása nélkül annak művén semmilyen áttervezést nem végezhet. A megállapodásra irányuló szándék igazolása nem elégséges, a megkeresett eredeti tervező nem válaszolása semmilyen körülmények között nem tekinthető a hozzájárulás megadásának. A beavatkozó tervezőnek előzetesen kell megállapodnia az eredeti tervezővel, az elkészített terv utólagos megküldése etikai vétség és törvénysértő.
Szalay Tihamér
elnök
MÉK Etikai-fegyelmi Bizottság
Nyomtatásban megjelent az ÉPÍTÉSZ KÖZLÖNY 2006. júniusi számában.