2024 februárjában adták át a BEM Centert, amely a második kerületi városképhez, valamint a dunai panorámához szorosan hozzátartozó Radetzky-laktanyából alakult át. Az épület egyike annak a két épületnek, amely a volt laktanya területén valósult meg: a BEM Center elnevezésű irodaház mellett a Kimpton Bem Budapest nevű hotel fejlesztése még folyamatban van. A beruházó és fejlesztő Market Asset Management Zrt., a kivitelező Market Építő Zrt., valamint a 3h építésziroda munkája nem szűkölködött kihívásokban.
Az egykori Radetzky-laktanya az 1800-as évek végén indult laktanya-építési program részeként valósult meg, azonban rigid, diszfunkcionális belső terei miatt a Habsburg-éra leáldozását követően hamar hányattatott sorsra jutott. A gabonatárolótól a hadikórházig számos szereppel igyekeztek felruházni, mígnem végleg elhagyták, így az elmúlt években, bár az épület 2010 óta végleges védettségi státuszt élvezett, kihasználatlanul állt a II. kerület szívében.
2019-ben a Market Asset Management Zrt. meglátta benne a potenciált, és úgy döntött, olyan, itthon kivételesnek mondható koncepciót valósít meg általa, amelyben az irodaház és a hotel funkció egymással összhangban működik. „A Bem téri fejlesztés több szempontból egyedinek minősíthető. Elsősorban a lokáció miatt, hiszen ez olyan ingatlanpiaci alpiacot érint, amelyben folyamatosan nagyobb a kereslet, mint a kínálat," mondja Kámán Norbert, a Market Asset Management Zrt. ingatlanvagyon-kezelési igazgatója. „Másodsorban a szálloda és irodaház szinergia is sok előnyt nyújt, és vonzerőt jelent a jelenlegi és a jövőbeli irodaház-bérlőknek."
Az épületnek azonban számtalan elvárásnak kellett megfelelnie, hiszen a tervezőknek és a kivitelezőknek nemcsak a kerületi szabályozásokat kellett betartania a dunai panoráma és az épített környezet viszonylatában, hanem a műemlékvédelmi szempontok is komoly építészeti-etikai kérdések elé állították a projekttel megbízott építészirodát, a 3h-t.
„Mivel a homlokzat védett műemlék, a munkafolyamat során ügyeltünk arra is, hogy megidézzük azokat a díszeket, amelyeket a háború utáni helyreállításban nem helyeztek vissza," mondja Csillag Katalin, az építésziroda egyik alapítója. „A laktanya homlokzata mögött alacsony értékű, kisméretű terek húzódtak, egyáltalán nem olyanok, mint a nagyvonalú K.u.K laktanyákban megszokott báltermek, díszlépcsők és egyéb reprezentatív terek. Ezért ezeket kénytelenek voltunk átalakítani." Az eredeti homlokzati elemek, valamint a régi nyílásrendet idéző lyukarchitektúrás felületek reflektálnak ugyan az épület múltjára, de az építésziroda által megálmodott terv többek között a speciális kőkezelési eljárásoknak és az üvegstruktúrának köszönhetően a jelen esztétikai elvárásait is kielégíti.
A tervezők emellett arra is ügyeltek, hogy az épület, amely korábban szinte semmilyen viszonyban nem állt a környezetével, a kerület szerves részévé váljon. A laktanya eredeti első emelete a magasföldszinten kezdődött, ezért, hogy az épülettömb dialógusba léphessen a várossal, meghosszabbították a nyílásokat az alsó szinteken, a járdaszintig lemenő ablakoknak köszönhetően pedig több helyen is belátást engedtek az irodaházba. Mindazonáltal egy városépítészetileg szükséges utcát is kialakítottak a Feketesas és a Bem utca között futó passzázs segítségével, amely lehetővé teszi, hogy ne kelljen megkerülnünk a teljes épületet. A passzázs mentén több kényelmi szolgáltatás is elérhető lesz, amelyet a városlakók szintén igénybe vehetnek, ilyen például az épület alatt kialakított parkolóház.
További kihívást jelentett az építészek számára az “egy épület, két funkció" kérdésköre, amelyet egy elegáns “vágással" oldottak meg, amely két, egymástól esztétikailag nem, de magasságban különböző épületrészt jelöl ki a Bem Center irodának és a Kimpton Bem Budapest hotelnek. Az üveghomlokzat mintázata lazítja a nagy épülettömeget, amelynek illúziójához a belső, háromudvaros kialakítás is hozzájárul. „Az épület egyik nagy erénye, hogy úgy sikerült elhelyezni azt az építhető mennyiséget, amit a megbízónk meg akart valósítani, hogy az nem telepszik rá a városra sem magasságban, sem tömegben," teszi hozzá Gunther Zsolt, Csillag alapító- és építésztársa.
Mindazonáltal nemcsak az építészeti koncepció kidolgozása, hanem a kivitelezés is komoly szakmai kihívásokat tartogatott. A Radetzky-laktanya az átvételkor jelentősen leromlott állapotban volt, amelynek Májer András, a Market Építő Zrt. műszaki igazgatója elmondása szerint „nem a más, hasonló épületeknél alkalmazott módszerekkel" kellett nekiállni 2021 elején. A belső terek bontása közben kellett megtámasztaniuk a homlokzatot, a szűk utcák miatt komoly logisztikát igényelt a mintegy 85 ezer köbméter föld kiemelése és szállítása, valamint a közel 30 ezer köbméter beton és a több mint 4000 tonna betonacél beszállítása. Ráadásul a bontás és új szerkezetek építése során a szélerősséget is folyamatosan figyelemmel kellett kísérni a munkagödörbe elhelyezett homlokzati megtámasztás miatt.
További, nem várt akadályt jelentett, hogy a munkálatok során komoly mennyiségű régészeti leletet találtak, a feltárás során napi 60-70 régész dolgozott a helyszínen egy éven át, és Magyarországon rekordnak számító, több mint 600 ládányi leletet hoztak felszínre. A kivitelezés ennek ellenére nem állhatott le, ezért a Market Építő Zrt. csapata a régészekkel folyamatosan egyeztetve tudta csak folytatni a munkát.
Az irodaházat – amelynek enteriőrje maximálisan kiszolgálja a pandémia óta alapvető elvárásként kezelt belső flexibilitást – 2024 elején adták át, és az első bérlők már birtokba is vehették, míg a hotel idén nyáron nyílik meg a nagyközönség előtt, és belsőépítészeti kialakításáért a világhírű Marcel Wanders studio felel. A befektetők megpályázták az elmúlt hónapokban az amerikai LEED minősítési rendszer GOLD fokozatát is, hiszen az épület a kitüntetés több pontjának megfelel: az irodatető szinte teljesen napelemes, az így előállított napenergia kétharmada pedig az irodaházat szolgálja ki, a parkolást intelligens rendszer segíti, valamint az öntözéshez csapadékvizet használnak. A környezetvédelem jegyében továbbá már a kivitelezés során is szelektíven gyűjtötték a hulladékot, és a kinyert anyagok több mint 90%-át újrahasznosították.
És mi tette a munkát felejthetetlenné? „Önmagában az, hogy egy ilyen szép épületen dolgozhattunk, amire mindenki büszke lehet, az egész kivitelező csapat számára büszkeséggel teli érzés," válaszolja Májer, míg Csillag szerint „az eredeti épület mindig is zárványként volt jelen a városban, így megnyitásaival, passzázsával a környező utcák része tud lenni, és át tudja venni a város lüktetését."
Borda Réka