Épülettervek/Középület

Színház és könyvtár az Óbudai Közösségi Központban

2016.01.05. 13:26

Egyensúlyt és az épület eredeti értékeit kereste Szepesi János és Szepesiné Stiebel Rita, amikor az Óbudai Multifunkciós Közösségi Központ ötletpályázatának terveit készítették. Megvételben részesült munkájuk vezérvonala a színház és könyvtár elhelyezése volt. 

Építészeti koncepció

Kis mértékű bontás

Az épületre az elmúlt idők folyamán számtalan sallang, gépészeti és „építészeti” elem rakódott (hozzáépítések, toldalék épületek, előtetők, vízelvezetés stb), amely ebben a formájában eltorzította a ház tömegét. Jelen fázisban azt vizsgáltuk, hogy bontást tekintve milyen formában és milyen mértékben tudjuk elérni az egyensúlyt, megtalálva az épület eredeti értékeit, mindezt drasztikus beavatkozások nélkül.

Térkijelölés

A bontások elvégzését követően tisztán látszódnak az épület karakteres jegyei, felületei, terei. Ezen adottságokat kihasználva helyezzük el a két vezér funkciót, a könyvtár és színház teret. A többi kiegészítő funkció ezen fő funkciók köré szerveződik.



Megközelítés - tér kommunikáció

Az épület telepítéséből fakadóan kíválóan alkalmas különböző külső – belső térkapcsolatokra. A Kalászi és Dósa utca sarkán a jelenlegi lezárt teresedést felszabadítjuk és az épület kertvárosias előterévé alakítjuk, méltó megközelítést biztosítva így a látogatóknak. A belső udvar is szervesen kapcsolódik az épületben található funkciókhoz, kiegészíti azokat. Az épület gazdasági megközelítése, vezetőség, személyzet, könyvtári raktározási funkciók kiszolgálása a Petúr utca felől történik. Ezen utcából megközelíthetően, helyeztünk el az udvaron parkolási lehetőségeket is. A két vezérfunkció megközelítése a meglévő régi - új bejárat felől történik, amely elosztó térként is működik, akadálymentes vertikális közlekedéssel és a szükséges vizes blokkokkal

Funkcionális térszervezés

Színház

A meglévő tornatermet minimálisan átalakítva, a karakteres ”cipősdoboz” jellegét kihasználva, kíválló minőségű színháztér hozzható létre, amely a kertvárosi övezet, színes programokkal teli helye lehet. A színháztérben 200 db férőhely kényelmesen elhelyezhető. A székek elrendezésénél javasolt a padlózatot állítható magasságú szerkezettel kialakítani, ezáltal többcélú teremként is funkcionálhat. A színpadtér vizuálisan kapcsolódik a belső védett udvarhoz. Alkalomadtán az udvarral összenyitható és használható. A színháztérhez a pinceszinten szükséges öltözőket, raktárakat, technikai helyiségeket terveztünk. A térszervezésnél fontos volt megtalálni és jól hasznosítani, a színháztér maximális kihasználtsága esetén, a hasonlóan nagy méretű Foyer teret is, amely szervesen kapcsolódik a bejárathoz, az udvarhoz és a színháztérhez egyaránt. Ezen vezérfunkció az épületen belül a könyvtártértől teljesen külön is használható, üzemeltethető.

Könyvtár

Az épület alaprajzi struktúrájából kirajzolódott egy négyzetes alaprajzú térszerkezet, amely kíválóan alkalmas a kívánt méretű könyvtári funkció elhelyezésére. A négyzetes tér közepén jelenleg is egy nagy aulaszerű helyiség található. Ennek karakteresebbé tételével, kitisztításával létrehozható egy kiállításokra, szavalóversenyekre, különböző könyvtári rendezvényekre alkalmas, jó arányú, nagy belmagasságú, kedvező megvilágítású aula. A különböző könyvtári funkciók elhelyezése rugalmasan alkalmazkodik a kívánt igényekhez. Kedvezően szeparálhatóak csendes – zajos, nyugodt – nyüzsgő terek. A könyvtári funkció is szervesen kapcsolódik a nyugati oldali csendes, védett udvarra, illetve teljesen külön tud működni a színházi terektől.

Gazdasági terek

Az épület vezetősége, és az épületben dolgozó személyzet irodai részlege a Petúr utca felől közelíthető meg és épületen belül össze van kapcsolva a többi funkcióval. A gazdasági épületszárny három szinten szolgálja ki az embereket.

Egyéb terek

Az épületben kialakítható több, egymásal párhuzamosan is működtethető, különböző méretű többcélú terem, lehetőséget adva egyéb képzéseknek, filmvetítéseknek, könyvtármozinak szakköröknek, klubboknak. Ezen termek a pincében és az első emeleten találhatóak és a könyvtári és a színházi terektől függetlenül is használhatóak. Mindegyikhez szervesen kapcsolódik szükséges méretű vizesblokk is. Az épületben található egy vendéglátó egység is, kávézó – büfé funkcióval, amely minden funkciótól külön müködtethető, üzemeltethető. Fontos, hogy ezen térrész a Dósa utca és a Kalászi utca sarkán kialakított kertvárosias előtérről is közvetenül megközelíthető.

 

Szerkezetek

Nyílászárók

Az épület jellege és tartószerkezete lehetővé teszi, hogy az épület jellemtelennek tűnő, monoton homlokzati nyílászáróit kis mértékű bontásokkal, némi épületszerkezet hozzáépítéssel újra tervezzük. A nyílásokat kitisztítottuk, csupán falnyílást hagyva, megtartva és egyúttal kiemelve karakterét, elé épített üvegszerkezettel fogtuk össze a homlokzatot.

Pilléresítés

Az épület részben pilléresített jellegéből fakadóan alkalmas lehet a nagyobb, átláthatóbb térfelépítésre, ezért a fő traktusokat meghagyva áttördeltük a belső tartó falakat, amellyel értelmezhetőbb terek jöhetnek létre.

Pince

A színháztérhez kapcsolódóan a régi szolgálati lakás földszintje alatt, viszonylag egyszerűbben kialakítható egy utólagosan elhelyezett pince rész, amelyben az öltözőblokkok kapnak helyet.

Szigetelések

Az épületet a hatályban lévő jogszabályok szerinti mértékben szükséges hőszigeteléssel ellátni, ezáltal is biztosítva a gazdaságos üzemeltethetőséget. A hőszigetelések mellett, fontos a jelenlegi nagyon rossz állapotban lévő vízszigetelések helyreállítása, korszerűsítése is.

Tető

A jelenlegi tornateremként használt épület födémszerkezetét javasolt kicserélni egy korszerűen kialakítható lapostetőre. Az épület összes tetőfelületén célszerű extenzív zöldtető kialakítása, ezzel is – ha minimálisan is vehető figyelembe- hozzájárulva egy kedvezőbb, ökologikusabb szemlélethez.

Anyagok

A homlokzat képzésnél a vakolt és a burkolt felületek a meghatározóak. A burkolt felület valamilyen képzőművészeti alkotásként is értelmezhető kerámia burkolat, részben mementót állítva az épület képzőművészeti múltjának. A nyílászárók fém – üveg hőszigetelt szerkezetek. A belső terek kialakításánál fontos szempont a nagyobb összefüggő, világos homogén felületek létrehozása. Ezért a padló sárga színezésű epoxi burkolat, a falfelületek fehérre festettek. Ezen szempontok alól a színházterem kialakítása felmenthető.

Szepesi János, Szepesi Stiebel Rita