A Debreceni Egyetem kollégiumi beruházásához kapcsolódva, a Debreceni Egyetem és a HUNÉP KLK HOTEL Zrt. megbízásából, a Kortárs Művészeti Zsűri nyilvános, egyfordulós, névaláírásos pályázatot hirdetett a Magyar Universitas Program keretén belül.
A pályázat nyertese: Várnai Gyula: ”Tárgylemez” (munkacím)
A nyertes pályamű méltatása:
Várnai Gyula
„Tárgylemez”
350x150x10 cm
üveg, fém, fagyálló folyadék, műanyag
(mobil szobor)
Várnai Gyula műve a mikroszkópos tárgylemezre emlékeztet, mely az orvostudománnyal kapcsolatban egyrészt a vizsgálatra, a kutatásra, másfelől – a hippokratészi eskü szövegén keresztül – az orvostudomány etikai kérdéseire irányítja a figyelmet, így a szó legjobb értelmében véve alkalmazkodik az egyetem programjához, szellemiségéhez.
A mű a bejárattól balra emelkedik, arányaiban az épülethez illeszkedve. A szobor fő eleme egy rétegekből ragasztott, nagyméretű üvegtömb, melynek üregeiben folyadék kering, állandóan változó megjelenést adva a hűvös, hideg anyagokból – üvegből és fémből – álló, elegáns tárgynak. A szobor első és hátsó üvegrétegén jelenik meg az a két, szitázott és homokfúvott kép, mely további jelentésekkel gazdagítja a művet: a tájkép a természethez való kötődésre utal, a hippokratészi eskü szövege pedig egyfelől az orvostudomány történetére, másfelől a gyógyítás általános, örök értékeire irányítja a figyelmet.
A mű hátulról történő megvilágításával a szobor éjszaka is impozáns látványt nyújt. A folyadék keringetését egy aknában elhelyezett, kisteljesítményű szivattyú biztosítja.
További szerzők és alkotásaik (a nyilvánosságrahozatalhoz való hozzájárulás alapján):
Czibor Éva: ”Egyensúly”
Dorogi János: ”Medve”
Hegedűs 2 László: ”Fénykapszula”
Horváth Csaba Árpád: ”Szív”
Imre Péter: ”Patient in the patio”
Juha Richárd: Markusovszky Lajos portrészobra
Kalmár János: ”Holdbéli Pierrot”
Lengyel Péter: ”Fényfúga”
Ocztos István - Hafner Mónika - Galambos István: ”phonendoscop”