Épülettervek/Hallgatói terv

Tanya Kengyel határában

2014.04.08. 07:58

Boda István diplomamunkájában egy korszerű, modern gazdaságot tervezett Kengyel határába, mely alkalmas egy kisebb család részben önfenntartó életvitelét megoldani.

A tervezési terület lakóhelyemtől kettő kilométerre található, Kengyel település külterületén egy lankás szántóföld finoman ívelt partján. A helyszín keresése közben leltem rá a közvetlen környezetemben található természeti kincsekre, melyek eddig elkerülték figyelmem. A környéken még láthatók a nyomai a korábban itt levő tanyáknak, facsoportok és falmaradványok formájában. A konkrét helyszín két korábbi telek helyén kialakult, a lankán finoman felfutó erdősáv között húzódik. Adta magát a lehetőség, hogy a biztonságot és rejtettséget nyújtó kis erdőségek közé tervezzem az épületem. A telek legalacsonyabb és legmagasabban fekvő pontja között 5 méter szintkülönbség alakult ki a lankának köszönhetően.

Az épület magában foglalja a telekhez tartozó összefüggő 40 hektáros szántóföld művelésére szükséges gépek, eszközök tárolását, szerelését biztosító műhelyt. A 3-4 fő lakhatására alkalmas lakóházat. Célom nem egy nosztalgikus paraszti épület kialakítása volt, hanem egy korszerű gazdaság megteremtése egy modern szemléletű család számára.

A tervezési program kialakításakor egy olyan komplex épületet vizionáltam, mely alkalmas egy kisebb család részben önfenntartó életvitelét megoldani. A földműveléshez szükséges igényeken túl még helyet kapott egy kisebb tehénistálló is. Fontos volt számomra, hogy a napi tevékenységek a legnagyobb kényelemben és egyszerűséggel elvégezhetők legyenek. Ezt egyrészt az egy tető alatt csoportosított épületegységek és a különböző funkciók szigorú, logikus rendben való egymáshoz kapcsolásával szándékoztam megoldani. Az épület funkcióit összekapcsoló tiszta- és kezelőfolyosó lehetővé teszi az épület egyszerű működtetését.

A környéken jellemző északnyugati szél indokolttá tette az épület zártságát az északnyugati oldalon. A szobák és az istálló is dél, délkelet felé nyitottabbak. Az épületre jellemzőek az átmeneti terek, melyek ideális helyszínei a pihenésnek és a házimunkák szabadban való elvégzésére. Továbbá kapcsolatot teremt különböző funkciók között.

Az út felöli, mélyebben levő oldalról megközelítve egy fedett-nyitott autóbeállón keresztül juthatunk az épületbe. Hozzá közvetlen a külön utcafronti bejárattal is rendelkező gépszín kapcsolódik. A lakórész és gazdasági funkciók között nagy terasz alakul ki, ami a népes családi találkozók és befőzések színtere lehet. A széltől és napsugárzástól tetővel védett helyről a kert és a legelő tehenek is figyelemmel kísérhetők. A nappaliból és az előtte levő teraszról jól szemmel tartható a növények fejlődése és a hozzájuk kapcsolódó munkálatok. Az elmélkedés és pihenés egy másik színtere az emeleti galéria lehet, amit a polcrendszerként kialakított korláttal szegélyezett híd köt össze a vendégszobával.

A gazdasági és lakórész közötti teraszról közvetlenül nyílik a külső kamra és a kerti szerszámok tárolását biztosító helyiség. A gépszín, a lakórész felöl egy kezelő folyosón keresztül közelíthető meg. A kezelőfolyosó lehetővé teszi, hogy rajta keresztül a tehenek etetését, itatását és azok fejését elvégezzük anélkül, hogy átközlekednénk az istállón. A folyosó másik oldalán kerül kialakításra a terménytároló, így egyszerűen megoldható a takarmány jászolba juttatása. A terménytároló felett raktározható a fűtéshez és almozáshoz szükséges szalmabálák, melyek egy villa vagy egy létra segítségével könnyen leemelhetők onnan. Az istálló padlásszintjén szintén tárolható szalma, illetve az etetéshez szükséges széna is.

Boda István