Design/Formatervezés

Temporary City - Pécs

2010.06.03. 11:29

”A Temporary City rendezvénysorozaton a pécsi főutca kulturális célú újrahasznosítására tettünk kísérletet. A program során üresen álló üzlethelységeket és a környezetükhöz kapcsolódó köztereket használtuk közösségi-, művészeti célra.” Sztranyák Gergely munkája a f_f_f ”fiatalok feketén-fehéren” 2010 nyertes pályázatai között is szerepel.

A Közelítés Művészeti Egyesület Temporary City című rendezvénysorozatán a pécsi főutca kulturális célú újrahasznosítására tettünk kísérletet. A program során üresen álló üzlethelységeket és a környezetükhöz kapcsolódó köztereket használtuk közösségi-, művészeti célra. Az ingatlanokat ideiglenes stúdiókká, műhelyekké, kiállítóterekké - mobil laboratóriumokká - alakítottuk át.

 

 

 

A program célja olyan cselekvésformák, életstílusok, mintázatok - „rítusok” - meghonosítása, melyek a kortárs kultúra értékeit hordozzák. A rendezvény a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt kortárs művészeti eseménye volt, mely a Nemzeti Kulturális Alap és az Európai Unió Kultúra 2007 keretprogram támogatásával valósult meg.

 


 

Hattyú ház
A feladat egy olyan ideiglenes építmény tervezése illetve kivitelezése volt, mely összeköti a Színház teret a Hattyúház Galéria I. emeleti kiállító termével. Így a rendezvény idejére a galéria egy „épületprotézist” kapott, melyen keresztül a látogatók közvetlenül a Király utcáról tudták megközelíteni a kiállításokat. A lépcső további két funkcióval rendelkezett, ülőhelyet biztosított a Színház tér felé, illetve kilátást a Király utcába.

 

 

 

A  formát több szempont is befolyásolta. A Király utcában feltétlenül biztosítani kellett egy közlekedési sávot az árufeltöltés számára, nyílást kellett biztosítani 2 üzlet 3 ablakportálja számára és több lámpatestet kellett figyelembe venni a tervezésnél. Az EUR raklapot választottam építőanyagnak, mert nagy teherbírású, könnyen összeépíthető. Továbbá megvan az a rendkívül hasznos tulajdonsága, hogy megvásárolható, használható majd könnyen eladható így jelentős anyagi veszteség nélkül jutunk építőanyaghoz.
Számomra a legizgalmasabb kérdés az volt, hogy mit eredményez egy olyan térbeli helyzet - a temporalitás jegyében -, mely távol áll a helyi építési szabályok dogmáitól, illetve az utca megszokott használatától. Az építmény 1 hétig volt jelen a város körforgásában.

 

 

 

Nádor galéria
Az ideiglenes galéria az egykori Nádor Szálló helyén jött létre, azzal a céllal, hogy a város szívében, és a pécsiek szívéhez legközelebb álló épület földszinti termei ismét benépesüljenek a szálloda felújításának megkezdéséig.

A feladat itt olyan kiegészítések, úgymond „protézisek” tervezése és kivitelezése volt, mely elősegíti a Nádor Galéria működését. A  garázslejáró magasabb födémszintjét kötöttem be a földszintbe létrehozva egy előadásokra is alkalmas lépcsős teraszt, illetve egy „pad fal” segítségével egy kisebb raktárat és vetítő sarkot ülőalkalmatossággal.

Sztranyák Gergely


Épületprotézis

vezető tervező: Sztranyák Gergely
építész munkatársak: Bianki Dániel, Gaál Sarolta, Hajdu Veronika, Kapcsos Beatrix, Molnár Tamás, Vörös Erika
szakági tervező: Csikós Gábor
generáltervező: Kósa Ferenc

tervezés éve: 2009
kivitelezés éve: 2009
megbízó:
Közelítés Művészeti Egyesület / Varga Rita
Nádor Galéria / Hegyi Zsuzsanna