Épülettervek

Térfal meg toronyház

2006.07.07. 10:42

Pályázat eredményhirdetés a XIII. kerületben
Ötletpályázat a ”városrészközpont térfalainak városépítészeti kialakítására”
A pályaművek kiállítása a Városház Galériában július 14-ig

Pályázat eredményhirdetés a XIII. kerületben

Ötletpályázat a ”városrészközpont térfalainak városépítészeti kialakítására”

Az Árpád-híd metrómegállónál, ahol a Váci utat közúti híd íveli át a Róbert Károly körút fölött, az összkép meglehetősen heterogén. Ha négy negyedben értelmezzük a ”köztérileg” meglehetősen elárvult, a betonhíd és a metró megépítése óta nem sokat gondozott térséget, van itt ´lakótelep´ (É-NY), magasházat is tartalmazó intézménytömb (É-K), közlekedési bázis (Volán, D-NY, amihez ipari/kereskedelmi jellegű tömbök csatlakoznak, illetve további beépítésre szánt területek), valamint a negyedik, legszűkebb negyedben a József Attila Színház  és a hozzá tapadó lakóház (D-K). (Legutóbb az Építészfórumon: A József Attila Színház mint multikulturális központ.) A hely forgalmi szempontból városrészközpont, annyi szent: naponta sokezer ember megfordul itt különféle járműveken, s persze átszálláshoz gyalogosan is.

Évekkel ezelőtt az É-K-i területre toronyházat tervezett Finta József, amiből sok vita kerekedett, a főváros több tanulmányt is készíttetett a lehetőségekről, illetve a korlátokról, bőven foglalkozott vele a sajtó is, majd az ügy elhalkult, bár hullámverések voltak. És hoppá: nem rég lett kész két kvázi magasház az Árpád-híd pesti hídfőjénél.

Most pedig mintha minden eddiginél nagyobb rössel támadna föl a dolog: folytatódjék a XIII. kerületi városrészközpont kialakítása magasházakkal - állt a nyilvánosság elé a kerületi Önkormányzat. Ennek nyitányaként július 6-án a Polgármesteri Hivatal épületében kiállítással kísért eredményhirdetést rendeztek egy meghívásos tervpályázatról.


 

Budapest XIII. kerületi városrészközpont térfalainak városépítészeti kialakítására kiírt ötletpályázat - szól a cím, ami persze helyszínként elsősorban az É-K-i térnegyedet jelenti. S bár a címben szerepelt a térfal, a zsűri - ahogy azt Arató György kerületi főépítész elmondta - kénytelen volt tudomásul venni, amit a pályaművek többségükben bizonyítottak: hagyományos értelemben nem is kell térfalban gondolkozni a városrészközpont kialakítása során. Persze az is elhangzott a díjak átadását megelőző ismertetésen, hogy ötletpályázatról lévén szó, kész megoldásokat senki ne várjon e tervektől. Az igazi munka csak most kezdődik, a beérkezett - elsősorban a díjazott - pályaművekben foglaltakat, és más előzményeket, városrendezési előírásokat (Budapest Településszerkezeti Terve, a kerületi képviselő-testület által elfogadott Európa Terv XIII.) figyelembe véve kívánja a kerület megfogalmazni a terveket. Amint bevezetőjében a kerület polgármestere, Tóth József elmondta, a tervekkel EU támogatások megpályázását fogják kezdeményezni a megvalósításhoz. ”Az Önkormányzat régóta magasház párti, és a pályázat igazolta ilyen irányú elképzeléseinket.”

Schneller István, Budapest főépítésze, aki májusban bejelentette, hogy szeptembertől lemond hivataláról, ugyanakkor más források szerint arról nyilatkozott: ”Budapest adottságai nem teszik szükségessé toronyház létesítését. A fővárosban nem magas- vagy toronyházak megjelenésére kell törekedni, hanem harmonikus és változatos városarculatra. Ez a karakter elviseli a magassági változatosság megjelenését is helyenként, de nem igényli az arányokat drasztikusan megbontó toronyházakat.

A Fővárosi Önkormányzat Főpolgármesteri Hivatala Városrendezési Ügyosztályának támogatásával lebonyolított pályázatra a tíz meghívott építészirodából hat fogadta el az invitálást, és be is adta pályaművét.

Rangsorolás nélküli díjat kapott:
Tima Zoltán
Gömöry Kristóf
Süle Attila
építész (KÖZTI Rt.)
Mohácsi Sándor (s73) tájépítész 



 

Rangsorolás nélküli díjat kapott:
Rosta S. Csaba
Szebeni Zsuzsanna
Deák F. Tamás
Pados Melinda
Száraz Andrea
Kincses-Uzsaly Anna
Rosta Bendegúz

(RAS Építész Stúdió)



 

Kiemelt megvételt nyert:
Pálfy Sándor
Hőnich Richárd
Félix Zsolt
Borók Tamás
Építész Stúdió Kft.
Gyüre Borbála (s73)
Rhorer Ádám (Közlekedés Kft.)


 


A további három tervező csoport költségtérítésben részesült, illetve emléklapot vehetett át:

(EEA) Erick van Egeraat Associated Architects - Budapest
Építészek
van der Burgh, Sanne
García Serdio, María
van Gemert, Mick
Machado Silva, Renato
Korényi Balázs
Z. Halmágyi Judit

Társtervezők
Metró: Főmterv, Keszthelyi Tibor
Közlekedés: Közlekedés Kft., Váradi Tamás

A munkáról bővebben itt olvashatnak.


 



Koszorú Lajos
Zöldi Péter
Balogh Péter István
Hómann János
(s73)
Szabó László
Mlakár Vivienne
Kucsora Zita

(Teampannon Kft.)



 

Rajk László építész, Kapitány András festőművész, Novák Zsuzsy építész (KÖZTIGON)

A munkáról bővebben itt olvashatnak.



 

A pályaművekből rendezett kiállítás a Városház Galériában (XIII. kerületi Polgármesteri Hivatal, Béke tér 1.) 2006. július 14-ig tekinthető meg, majd az Önkormányzat honlapján nyilvánosságra fogják hozni a pályaműveket.

A pályázat kiírása itt elérhető