Pályázatok/Nemzetközi

Tervezd meg Liberlandot: pályázat egy majdnem szomszédos kvázi mikroállamra

2020.06.08. 12:20

Az interneten 2015-ben futott nagyon Liberland története: a vitatott státuszú, elvileg sehova sem tartozó dunai szigeten Horvátország és Szerbia között egy cseh aktivista kiáltott ki senki által sem elismert, libertariánus miniállamot. A lakatlan, infrastruktúra nélküli szigetecskére 2016-ban már rendeztek egy tervpályázatot, és most újabbat írtak ki, a zsűriben pedig főszerepet kap napjaink egyik leginkább autoriter, kapitalizmus-hívő építésze, Patrick Schumacher. 

A Liberland alapításának helyszíneként szolgáló Duna-sziget körülbelül hét négyzetkilométeres, Gibraltár-méretű terület, a bácskai Apatintól körülbelül tíz kilométerre, amely jelenleg Horvátország igazgatása alatt áll. A horvát álláspont szerint Szerbia része, a szerbek viszont nem követelik magukénak – ezt a sajátos jogi helyzetet használta ki a cseh aktivista-politikus, Vít Jedlička 2015-ben az önálló mikroállam kikiáltásához. 

Önmagában a miniállam nem feltétlenül nagy újdonság, hiszen több tucat hasonló kezdeményezést tartanak számon világszerte. Jedlička azonban kortárs problémákra reagál azáltal, hogy hangsúlyosan libertariánus és anarchokapitalista alapokra helyezné az állam működését – azaz „az egyéni és kollektív szabadság, prosperitás és béke" irányába mozdulna, visszautasítva az állami kontrollt. (A hivatalos honlap merész állításait – „Liberland valódi" – némiképp cáfolja, hogy kizárólag az ugyancsak senki által el nem ismert Szomálifölddel sikerült felvennie a diplomáciai kapcsolatokat.)

Liberland ennyiben tehát egy utópisztikus mikroállam, és ennek az elképzelésnek keresnek konkrét építészeti kereteket a most meghirdetett, nemzetközi tervpályázattal. A kiírás olyan nagy lakósűrűségű, intenzív beépítésre vár javaslatokat, amelyek egy „teljesen működőképes, építészetileg kifinomult és intelligens módon adaptív várost" vizionálnak, maximum 120 ezer főnyi lakossal. A pályázóknak javaslatot kell adniuk Napredakra is, amely a Liberland területétől 10 kilométerre fekvő Apatinban épülne fel a mikroállam kapujaként. Az állam alapelvei természetesen az építészetben is érvényesek: nincsenek szabályozási keretek, viszont elvárás a természeteshez hasonló épített környezet, illetve kezelni kell a Duna időszakos árvizeit is.

 

A zsűri tagjai közül a legismertebb Patrick Schumacher építész, a Zaha Hadid Architects vezetője. Schumacher közismerten a szabadpiac nagy híve, több alkalommal is szót emelt az állami támogatás (magyarán a szociális bérlakások) ellen például a lakásépítésben; nézeteit többen az anarcho-kapitalizmussal hozzák összefüggésbe. A zsűri további tagjai között szerepel a mikroállamot kikiáltó Vít Jedlička, valamint Jillian Godsil, Jan Petrš, Bruno Juricic, Vedran Mimica, Shady Albert, Raya Ani, Vera Kichanova és Garet Crossman.

A pályázaton augusztus 16-ig várják a kérdéseket, a beadási határidő pedig október 16. Az eredményt novemberben teszik közzé. Az első helyezésért tízezer, a másodikért 9 000, a harmadikért 8 000, a negyedikért 5 000, az ötödik helyért pedig 4 000 merit díjazás jár. A merit Liberland fizetőeszköze, az amerikai dollárral egyenértékű – a pályázaton azonban nem fizetik ki a díjakat, hanem azokat a díjazottak liberlandi állampolgárságra válthatják át.

Nyitókép: az Andrés Bertoni, León Carpman, Agustina González Cid, Matías Imbern, Agustin Ramonda, Rodrigo Salgado (Lab.Id) által készített pályamű részlete Liberland 2016-os ötletpályázatáról