Helyek

Tervpályázatok a diktatúra alatt? - kísérő gondolatok egy kiállításhoz

2011.10.28. 10:29

Mint már hírül adtuk, a Kiscelli Múzeum “Korszerű lakás, 1960 – az óbudai kísérlet” című kiállítása az 1958-as tervpályázat megvalósult épületeinek anyagát és az 1959-es lakásbútor tervpályázat néhány darabját mutatja be eredeti dokumentumokra támaszkodva. A kiállítás fontosságához, építészek számára aktuális tanulságaihoz Csillag Katalin fűzött néhány szót.

1950, 1952, 1953, 1954, 1958, 1959, 1960, _első nyilvános típuslakás-tervpályázat, típuslakóház nyilvános tervpályázat, típuslakóház tervpályázat, nyílt tervpályázat, országos lakásbútor tervpályázat, középmagas lakóház pályázat. A felsorolás jellegű dátumok magukért beszélnek.

 

 

 

Az 50-es évekre az országban hatalmas lakásínség alakult ki, amit a szocialista államvezetés többnyire típuslakások felépítésével kívánt megoldani. Ehhez eszközül a tervpályázatot használták, ami tudjuk, a legdemokratikusabb formája egy-egy építészettel összefüggő probléma kezelésének. Mivel nagyon nem volt pénz az államkasszában - ez igaz lehet, mert a lakáskiutalást egy A5 formátumú papírral intézték el - ezért minden fillér számított, így a típustervek feladata a lakókomfort biztosítása mellett a leggazdaságosabb, legolcsóbb építhetőség volt.

Az 1958-as pályázat nagy eredménye, hogy a díjazott épületeket Óbudán meg is valósították. Így alakult ki az Óbudai Kísérleti lakótelep. Tudjuk, a 60-as évektől a típuslakás történet rossz irányt vett és csak a kiváltságosok privilégiuma lett a kiselemes építési mód. Ennek ellenére, az ebben az időszakban kifejlesztett kis lakás típusok komoly tanulságokkal szolgálnak a ma tevékenykedő építészek számára is.

 

 

 

A Kiscelli Múzeum ’Korszerű lakás, 1960 – az óbudai kísérlet’ című kiállítása az 1958-as tervpályázat megvalósult épületeinek anyagát és az 1959-es lakásbútor tervpályázat néhány darabját mutatja be eredeti dokumentumokra támaszkodva. Az egyedülálló kiállítótér lehetőséget adott egy kiemelkedően jól bevált lakástípus 1:1-es felépítésére is.

Csillag Katalin

A kiállítás kurátora: Branczik Márta
Installációtervezés: Csillag Katalin, Hajdú Anikó _ 3h építésziroda
Grafikai tervezés: Holányi Katalin
Kivitelezés:
Watz Kft. (gipszkarton építés)
Szepessy András (installáció építés, világítás)

Kurátor munkatársa: Demeter Zsuzsanna
Fényképek: F. Szalatnyay Judit
Konyhatörténet: Geiger Diana
Filmösszeállítás: Koncz Kinga
Interjú összeállítás: Keller Márkus

Támogatók:
NKA Múzeumi Szakmai Kollégium, NKA Építőművészeti Szakmai Kollégium,
Rigips Saint−Gobain Construction Products Hungary Kft – Rigips Divízió,
Watz Kft, Eur-Tranzit Kft., Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat, Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala